Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Kyllästynyt 
Päivämäärä:   17.8.26 00:11:12

Eli kysymys otsikossa.
Nyt kun on enemmän tai vähemmän satanut syyskuusta asti, poislukien upea kevät, onko ajatuksissa ollut luopua hevosista sään takia?
En siis tarkoita että ilmastonsuojelu olisi syynä vaan lähinnä se, että eläimet joutuu kärsimään milloin helteistä, ötököistä, hirveistä pakkasisista/myrskyistä, kaatosateesta ja yleensäkin suorastaan pe**tä olevista keleistä.
Itse en jaksa jatkuvaa murehtimista, nykyinen on viimeinen.
Kenelläkään samoja ajatuksia?

Ep llä tuli tänään kolmessa tunnissa 105mm vettä..

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   17.8.26 00:22:10

Meillä taas on ollut tosi kuivaa. Mutta hevonen täysihoidossa, eli ei tarvi kestää säitä kuin oman hoidon verran.

Tarhojen pohjiin olisi pakko investoida täällä etelässä, kun iso riski että lunta ei tule ollenkaan ja hädin tuskin pakkastakaan. Mutaa siis jos ei tee asialle mitään.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Kyllästynyt 
Päivämäärä:   17.8.26 00:41:33

Tosiaan tuo muta olikin jo unohtunut.
Kyllä mä kestän kelejä ku on vaatteet ja järki. Säälin hevosia ihan yli kaiken!

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   17.8.26 01:06:37

Onhan se vähän ikävää, kun vuodessa ei ole montaa viikkoa, jolloin ei vähintään jonkun kerran tule sääli hevosta säiden takia. Ei sitä sisälläkään voi seisottaa ja suhteellisen hyvin viihtyykin ulkona. Mutta onhan huonot talvet etelässä ikäviä ja aiheuttaa hevosille myös vatsaongelmia. Kevät on kiva, samoin joskus syksy, jos käy sopivasti pakkasella parina yönä ja sitten on kuivaa. Hyvä pakkastalvi olisi hyvä, mutta niitä ei etelässä aina ole. Kesällä on jatkuvasti joku epämiellyttävä sää. Milloin on helle, milloin sataa, milloin tuuli irrottaa karvatkin hevosesta. Ja sitten kuitenkin se on se aika kun olisi laidunta tarjolla hevosille.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Kyllästynyt 
Päivämäärä:   17.8.26 01:11:24

.
Niinpä. Ei niitä talvia enää oikein ole täällä läntisessä keskisuomessakaan. Vettä sen sijaan riittää, kesää talvea.
Kylmänkosteaan syyskeliin kun yhdistetään kesäkarva ja pohjoistuuli niin siinä sitä onkin ihmettelemistä. Ihan hirveetä.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   17.8.26 01:26:42

Kummasti ne hevoset tuolla Eiroopassakin pärjää ilman lumitalvea.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Kyllästynyt 
Päivämäärä:   17.8.26 01:33:18

Siellä lienee kuitenkin yleensä lämpimämpää kuin +2 ja tuuli Jäämereltä?

Tottakai tiedostan että murhehdin paljon turhaan mutta minkäs sitä itselleen saa.

Viimevuosina murheet ovat kyllä ylittäneet ilot moninkertaisesti, enempää ei jaksa. Nykyinen hoidetaan tietenkin asiaankuuluvalla tavalla loppuun asti.

Ehkä se ilmastonmuutos on tosiasia, taitaa nämä sateiset kesät olla tulevaisuudessakin hyvin edustettuna.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: — 
Päivämäärä:   17.8.26 01:35:55

Vaikuttaa. Paljon.

Hyvä talvi on kiva. Kyllä hevoset pakkasessa viihtyy, itsellä aina sormet jäässä.

Kesät ovat nykyään ihan kamalia ötököiden takia. Helle ei minua haittaa, eikä hevosia, hevoset sietävät suht hyvin kunhan pääsevät varjoon. Mutta ötököiltä ei pelasta edes loimet. Minä kärsin myös paarma ja kärpäshyökkäyksestä, ulkona ei kykene olemaan. Mieluusti pitäisin kesällä hevoset hevosina, ei vaan pysty pitää ilman vahvoja loimia.

Koko syksyn sataa, on märkää ja kuraa. Silloin minua ei kiinnosta edes astua ovesta ulos. Saati ratsastaa. Poissa ovat mukavat kuivat ja aurinkoiset syksyt joita joskus oli.

Aika paljon on satanut. Täällä kyllä hieman vähemmän kuin muualla. Ja tuullut on vuoden verran aika reippaasti.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Kyllästynyt 
Päivämäärä:   17.8.26 01:46:26

Ötökät on kyllä lisääntyneet hurjasti. Jopa niin hurjasti että tosiaan kyseenalaistan koko harrastuksen järkevyyden.
Tuuli ja sade kyllä auttaa tähän ongelmaan :D

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: No jaa 
Päivämäärä:   17.8.26 02:54:44

Täällä on nyt elokuussa satanut (kunnolla) kahtena päivänä. Toinen elokuun ekalla viikolla ja toinen tänään. Jotain pientä tihkua on saattanut hetken tulla muina päivinä, mutta se on lähinnä karkottanut ötököitä, ei kastellut kunnolla.

Maneesiton talli, joten talvella on kausia kun kentällä mennään vain käyntiä tai mummoravia suoralla uralla. Ilmastonmuutos ei siis vielä vaikuta harrastamiseen ja kun alkaa vaikuttaa, ensimmäinen asia olisi muuttaa joko maneesitallille tai (pahoissa helteissä) tallille jossa viilentävä ilmastointi/ilmalämpöpumppu (jos sellaisia on olemassa).

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Sff 
Päivämäärä:   17.8.26 03:15:31

Tähän asti olen ollut tyytyväinen harrastukseen. Toki ilma pitää ottaa huomioon, muttei ole juurikaan rasittanut, kun on oikeanlaiset loimet, vaatteet ja tökötit.
Ainoa, mikä ärsyttää, on muoviroskan loppumaton määrä. Vitamiinit tulevat muovipurkeissa, osa täysrehuista muovipusseissa, heinät muoviin käärittyänä, hoitoaineet muovipurkeissa tai -pulloissa. Ainakin rehut ja vitamiinit voisi ihan hyvin laittaa paperipussiin.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   17.8.26 07:27:55

No ei kyllä sää vaikuta :D Ilmastonmuutos sen sijaan varmaan pidemmällä aikavälillä tulee vaikuttamaan, mutta sitä tässä nyt ei kysyttykään vaikka otsikosta näin olisi voinut päätellä.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Kyllästynyt 
Päivämäärä:   17.8.26 07:49:49

Niin, riippuu tietenkin montako vuotta tätä lajia on harrastanut, että onko kenenkin mielestä muuttunut sää vai ilmasto :)

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Kyllästynyt 
Päivämäärä:   17.8.26 08:43:56

Ja kuten yllä jo mainitsin, itse pärjään, hevoset surettaa.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Omppu 
Päivämäärä:   17.8.26 08:51:11

Homma vain parantunut täällä etelässä.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Kissa 
Päivämäärä:   17.8.26 09:07:48

Monien pikkulintulajien kannat ovat taantuneet, siinä ehkä yksi syy ötököiden lisääntymiseen. Ja toinen on tietysti sääolojen muuttuminen ötököille suotuisemmiksi.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   17.8.26 09:30:07

Täh? Miten niin satanut syyskuusta asti? Meillä oli aivan upea talvi, mukavasti lunta läpi talven muttei mitään lumimyrskyjä toinen toisensa perään, mahtavat kelit. Hieno, aikainen kevät. Aika kuiva, koska tarhojen mutaantumisongelmaa ei ollut. Tänä kesänäkin olen joutunut vetämään tallilla sadetakin päälle ehkä kaksi kertaa. Kun on satanut, on satanut lähinnä öisin. En ymmärrä. Hämeessä.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   17.8.26 09:32:36

”Ainakin rehut ja vitamiinit voisi ihan hyvin laittaa paperipussiin.”

Se muovipussi on säilyvyyden takia. Rehuja ei voisi säilyttää kuin hetken kun olisivat homeessa. Harvalla on kuivia ja lämmitettyjä tiloja rehujen säilytykseen, ei edes niillä rehukauppiailla.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   17.8.26 09:35:07

Ja joo, kyllähän tämä veetuttaa kun täällä päin on viimeisen kk aikana ollut yhden käden sormilla laskettavissa ne päivät kun ei ole satanut. Suurimmaksi osaksi on satanut jatkuvasti, ei niin että jossakin vaiheessa päivää tulisi pikku kuuro. En edes uskalla arvioida miten hirveä määrä vettä on tullut esim viimeisen viikon aikana. Monena päivänä ihan kaatamalla useiden tuntien ajan.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Kyllästynyt 
Päivämäärä:   17.8.26 10:40:15

.
Täällä on oikeasti satanut syyskuusta asti. Tarhat oli mutavelliä helmikuuhun asti, sen jälkeen talvi kesti kaksiviikkoa jona aikana routa ennätti metrin syvyyteen ja mutavelli jatkui huhtikuuhun asti.
Kevät oli hieno, kuten sanoin. Kesäkuun alussa alkoi sataa ja koko kesän on satanut. Viimeisen 7 vrk aikana ainakin 200mm. Ainakin.
Pari, kolme yötä on ollut lämmintä, silloinkin on satanut. Heinäkuun kylmin yö oli kaksi astetta.
Että on ollut kestämistä.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Kyllästynyt 
Päivämäärä:   17.8.26 10:44:11

Kissa
Totta varmaan tuo lintuhomma.
Lisäksi maaseutu pusikoituu kiihtyvällä vauhdilla. Ei saa kulottaa, ei saa myrkyttää, hyttysmyrkyissä ei oo enää sitä suojaavaa ainetta kuin nimeksi.
Kerrostaloasunnon parvekkeelta on kovin helppoa kehottaa pelastamaan pörriäinen.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Nepa 
Päivämäärä:   17.8.26 10:51:32

Laidunaika kesällä katkonaista (paarmahelteet, yli 30mm sateet jota pellot ei kestä). Epävarmuutta heinänteossa. Mutta pärjätään kuitenkin.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   17.8.26 10:56:10

Eikait säällä ole merkitystä jos hevosilla on puitteet kunnossa?

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   17.8.26 11:01:12

Hevoset laitumelle vain sään mukaan. Eli kaatosateella ja tappohelteillä talliin. Tarhanpohjat kuntoon. Ei se sen vaikeampaa ole.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Kyllästynyt 
Päivämäärä:   17.8.26 11:15:14

.
Ja irtisanoutuminen töistä, että on niitä mahdollisuus kuskata edestakaisin?

Kyllä, vika on omassa asenteessanikin mutta onhan tämä kesä nyt ollut kaikin puolin karmea. Ainakin näillä seuduilla. Ja kun sitä parempien aikojen odotusta on nyt riittänyt ja riittänyt, alkaa usko mennä.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Kyllästynyt 
Päivämäärä:   17.8.26 11:26:15

”Eikait säällä ole merkitystä jos hevosilla on puitteet kunnossa?”
Ei varmaan olekaan jos tarhataan postimerkissä 4 tuntia päivässä tarhasuojat jalassa.
Sitten on jos olisi tarkoitus laiduntaa ja viettää ihan sitä sellaista elämää ku hevosen kuuluu.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   17.8.26 11:32:57

Meillä ei ole ollut ongelmaa kuin viime vuoden huonot heinät. Heinänteko varmasti on jatkossakin entistä enemmän säiden takia hankalaa.

Kaupunkitalli ja vahva pääskyskanta = ei ötököitä.
Tarhojen pohjat laitettu ja hoidetaan = ei mutaa vaikka sataisi mitä.
Kenttä, maneesi ja monipuoliset maastot = aina on jossain hyvä pohja.

Viime talvi oli loistava. Kenttä oli käyttökunnossa super pitkään, siitä suoraan hyvälle lumipohjalle ja kevät tuli kerrasta. Nyt kesällä tullut sopivasti vettä ja aurinkoa, laitumet kasvaa, kenttä loistokunnossa. Ei mitään valittamista.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Kyllästynyt 
Päivämäärä:   17.8.26 11:40:35

No sen verran minäkin seuraan somea että ihan kaikkea en usko :) :) :)
Ravi-ihmiset odotti koko talven polanteita eikä niitä tullut. Piste taitaa asua mielikuvitusmaassa. Tai pohjoisessa.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: qwerty 
Päivämäärä:   17.8.26 11:54:03

En ymmärrä minäkään aloittajan vouhotusta, Keväällä lumet suli nopeasti pois, oli pitkä kuiva jakso, ja nyt sadellut vain silloin tällöin ja ei ees koko päivän sadetta. Ja hellepäiviä ei oo ollut kovin montaa, mutta ihan sopivan lämmintä kuitenkin. Vedet ovat matalalla täällä(kin). keski-uusimaa.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Kyllästynyt 
Päivämäärä:   17.8.26 12:02:36

Tervetuloa Pohjanmaalle.
Eilen tuli vettä muutamassa tunnissa ainakin 120 mm ja tuskin riittää.
Vesisade jatkuu edelleen.
Taloja on saarroksissa, teitä poikki eikä mikään määrä tarhojen kunnostusta riitä tuollaiselle vesimäärälle.
Mutta eihän näille mitään voi. Hevoset vaan säälittää.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: qwerty 
Päivämäärä:   17.8.26 12:09:38

Jos pohjanmaalla sattuu satamaan niin se ei tarkoita että koko suomessa sataa. On monia alueita joissa ei sada lähellekkään niin paljon. Ja tuskinpa sieläkään joka päivä sada. Ja voisin ottaa kyllä osan teidän sateista muuallekkin. Mielelläni.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   17.8.26 12:24:21

"Ei varmaan olekaan jos tarhataan postimerkissä 4 tuntia päivässä tarhasuojat jalassa."
Tuo on eläinrääkkäystä seisottaa hevosia lähes 20h/vrk karsinassa.

"Tervetuloa Pohjanmaalle."
Tarkoitat varmaan ep:tä? Itse rannikkopohjanmaalla eikä täällä ole taloja saarroksissa eikä teitä poikki eikä ole tänään enää satanut.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   17.8.26 12:27:30

No enpä ole kyllä huomannut Keski-Uudellamaalla. Silloin kun itse pärjää ulkona hyvillä varusteilla, pärjää kyllä hevonenkin, vaikka sitten loimitettuna.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Kyllästynyt 
Päivämäärä:   17.8.26 12:27:55

Joo

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Kyllästynyt 
Päivämäärä:   17.8.26 12:31:23

Jos muualla Suomessa ei satu satamaan,niin se ei todellakaan auta asiaa alueilla, joilla on tänäkesänä satanut tolkuttomasti.
Viljat laossa ja pellot märkiä.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: , 
Päivämäärä:   17.8.26 12:35:29

P-Pohjanmaa ja viimeiset viikot vettä on tullut todella paljon. Tosiaan käytännössä joka päivä.

Helppohan se on sanoa, että ei ymmärrä aloittajan vouhotusta, kun seuraavassa lauseessa sanoo, että siellä missä itse asuu on ollut loistavat kelit :D

Kyllä tämä vedenpaisumus alkaa itselläkin ottaa koville. Ikinä ennen ei ole tarvinnut tähän aikaan vuodesta miettiä pystyykö hevoset liikuttamaan ulkona.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Kyllästynyt 
Päivämäärä:   17.8.26 13:07:38

Juuri näin.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Kyllästynyt 
Päivämäärä:   17.8.26 13:31:33

Eilen on tullut vettä 42 mm/h, rankkasateen raja on 7 mm/h eli vettä tuli seitsenkertainen määrä siihen verrattuna, mikä lasketaan rankkaaareeksi. Ja sitä tuli tunteja.
Valmiiksi märkään maaperään ei imeydy määräänsä enempää vettä, eikä ojat ja purot ennätä vetämään vaikka kuinka olis tarhat kivituhkalla. Parhaassa tapauksessa ne pinnat on siellä ojassa myös.
Toivon tosiaan että tämä oli yksittäistapaus eikä trendi jatku.
Kolmas kesä ainakin jo myös, ettei ole ollut heinäpoutia.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: hohhoijaa 
Päivämäärä:   17.8.26 15:27:26

Tervetuloa asumaan muualle suomessa, ei sada niin paljon. Ja aina voi pakata hevoset ja kamat ja muuttaa mm ranskaan, espanjaan jne. Siel ei sada. Ja varmaan paikalliset olisivat onnellisia aloittajan murheista edes viikoksi.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Kyllästynyt 
Päivämäärä:   17.8.26 15:29:40

Hohhoijaa

Niinpä niin. Mikäänhän ei saa tuntua miltään, ei saa valittaa ja pitää vaan jaksaa koska etiopilaisilla lapsilla on nälänhätä.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: , 
Päivämäärä:   17.8.26 15:53:15

”Tervetuloa asumaan muualle suomessa, ei sada niin paljon.”

Mikähän se sellainen ”muu Suomi” on missä on varmuudella aina hyvä keli? Saatko sanoa minne Suomessa kannattaisi muuttaa, että ensi kesänä saisi nauttia sopivasta lämpötilasta ja sopivasta sademäärästä?

Suomen kesään mahtuu monenlaista säätä. Mutta jos säät jossakin päin on olleet poikkeukselliset, niin kyllä siitä saa sanoa, ilman että saa kettuilua osakseen niiltä, jotka on nauttineet hyvistä keleistä.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: bee 
Päivämäärä:   17.8.26 15:57:03

Tsemppiä aloittaja <3

Kyllä on taas luetun ymmärtäminen huipussaan joillain! Yksi ei ymmärrä kysymystä, koska ei heillä 400km päässä aloittajan seudulta ole satanut. Toinen sanoo, että muuta Ranskaan, ikään kuin siellä ei kärsittäisi ilmastonmuutoksesta vähintään yhtä paljon.

Vastaus kysymykseen, niin tällä hetkellä ilmastokriisi ei vielä ihan mahdottomasti vaikuta harrastamiseeni. Pakko olla maneesitallilla, koska E-Suomen talvet on yhtä jäätikköpskaa, pois lukien viime talvi. Kesällä ei voi kauheasti suunnitella mitään, koska voi olla +30 tai sitten voi olla kolmatta viikkoa +10, täysin ennustamattomia saderintamia ja tuulee niin että pää irtoaa. Mutta on harrastuksessa vielä niin paljon hyvääkin että aion jatkaa.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: + 
Päivämäärä:   17.8.26 16:04:12

" Ja aina voi pakata hevoset ja kamat ja muuttaa mm ranskaan, espanjaan jne. Siel ei sada. Ja varmaan paikalliset olisivat onnellisia aloittajan murheista edes viikoksi."

Sanoiko aloittaja että ongelma olisi nimenomaan ja pelkästään Suomessa? Ei. Eiköhän aloittaja ymmärrä että muualla kärsitään ilmaston lämpenemisen seurauksista ihan yhtä lailla. Moni ihminen tahoillaan miettii onko omia harrastuksia mahdollista jatkaa. Sinun piti kuitenkin päästä nälvimään. :)

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Kyllästynyt 
Päivämäärä:   17.8.26 16:06:12

Kiitos bee.

Toki aina kaikki muukin vaikuttaa jaksamiseen kun vaan pelkästään sää.
Ja saattaa olla että se pitkään jatkunut huono keli on sitten se viimeinen niitti.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   17.8.26 16:14:21

"Onhan se vähän ikävää, kun vuodessa ei ole montaa viikkoa, jolloin ei vähintään jonkun kerran tule sääli hevosta säiden takia."

Hevonen on juossut preerioilla sen 5 miljoonaa vuotta ja kestää säätä. Ei se hevonen ilmoja pelkää, kunhan pystyy liikkumaan ja saa riittäväksi ruokaa syödäkseen.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: -*- 
Päivämäärä:   17.8.26 16:16:56

Kyllä se hevonen pärjää, mutta enemmän vtuttaa mm heinän hinta ja laatu, joka on täysin riippuvainen säästä

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   17.8.26 16:24:20

Aina vedotaan tähän että on ne villihevosetkin ulkona. No on tietysti mutta ei aidatulla peltoläntillä! Ne voivat etsiä suojaisempaa maastoa tai vaeltaa pitkällekin sään ja vuodenaikojen mukaan. Ei ole pakko jököttää siinä suojattomassa pellossa minkä ihminen on päättänyt.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: Kyllästynyt 
Päivämäärä:   17.8.26 17:11:46

Kyllä se varmaan pärjää. Mutta voiko se hyvin on eriasia.

  Re: Vaikuttaako ilmastonmuutos harrastukseesi?

Lähettäjä: & 
Päivämäärä:   17.8.26 17:16:15

Nimenomaan, ei ne villihevoset seiso aukealla pellolla tuulisessa kaatosateessa tai paarmojen syöttinä. Ne menee puiden suojaan tai jonnekin muualle. Sitä paitsi ne elää lyhyen ja kitualiaan elämän.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.