Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.8.26 14:59:09

Kuulemma aiemmin on ollut iso tapahtuma, ja derbyluokat kunnon katsottavaa sekä poneilla että hevosilla. Miksi ei enää?

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: kajo 
Päivämäärä:   11.8.26 15:06:40

Ihmiset on tulleet todella paljon aremmiksi ratsastamaan nurmella ja erikoisesteitä. Niitä pääsee hyppäämään Suomen kisakalenterissa niin vähän, että ovat outo poikkeus.

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.8.26 15:11:50

Pääsikö niitä ennen treenaamaan jossain? Aiemmin rata jatkui aitojen ulkopuolella ja ponitkin hyppäsivät isoa, miksi se onnistui ennen mutta ei enää

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: Vihdoin oma 
Päivämäärä:   11.8.26 15:49:26

Samaa miettisin. 2000 luvun alussa oli hienoa meininkiä ja maastareita. Katsomot täynnä.
Tänävuonna kävin kun oli sopivasti maskanvarrella. Yleisöä varmaan sen 50henk jos sitäkään... surullisen pieniä luokkia.

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä:  
Päivämäärä:   11.8.26 16:13:32

Tänä vuonna oli taas tunnelmaa ja ihan kilpailua. Toki kentältä on poistettu erikoisempia esteitä ja estekorkeutta on laskettu, jotta osallistujia saadaan. Järjestäjät on oikeasti saaneet keksiä keksimällä miten siihen saadaan taas tulijoita. Muistan, kun Finnderby ratsastettiin KV-kisojen yhteydessä (PM?) ja silloin ulkomaalaiset osallistuivat myös millä saatiin lisää lähtöjä. Taisi olla sama vuosi kun John sen voitti sillä kimolla?

Mutta kuten tuossa todettiin
"Ihmiset on tulleet todella paljon aremmiksi ratsastamaan nurmella ja erikoisesteitä. Niitä pääsee hyppäämään Suomen kisakalenterissa niin vähän, että ovat outo poikkeus."

ennen ihan tavallisissa kisoissa oli muureja sun muuta. Nykyään harvempi taitaa sellaisia edes kotona hypätä.

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: tämä 
Päivämäärä:   11.8.26 16:21:05

"ennen ihan tavallisissa kisoissa oli muureja sun muuta."

Tästä ei kauaa ole, kun koitin muistella koska viimeksi olen nähnyt muurin jossain muualla kuin HIHSissä... 10 vuotta?

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.8.26 16:47:57

Fennon muuri kiersi liiton kaluston mukana vielä koronavuosina, mutta harvoin sekään oli muurina, usein muuri oli täytteenä ja puomit päällä.

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: T 
Päivämäärä:   11.8.26 16:53:27

Aikanaan Finderby ("findaabi", radiomainoksessa :D) oli kesän kohokohta ja suunnilleen kaikki oli joko kisaamassa tai sitten katsomassa sitä. Tunnelma oli huikea <3 heppatytölle se oli kuin festarikokemus, ja aikana ennen mitään somea, tilaisuus nähdä livenä niitä ihmisiä ja hevosia joist oli lukenut lehdistä tai kuullut kavereilta. En tiedä milloin käänne tapahtui, nykyään meininki on ihan surullisen lässähtänyttä.

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.8.26 16:53:45

Finnderp :)

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   11.8.26 17:04:07

Olin kahtena vuonna tapahtuman kulta-aikana mukana, kun hoitohevonen kisasi tuolla. Se tuntui ihan ison maailman meiningiltä. Tunnelma oli käsinkosketeltava, kaikki seurasi luokkia intensiivisesti ja kannusti! Bongailtiin julkkiksia ja kierrettiin myyjiä ihmetellen, ei lähi-Hankkijasta löytynyt sellaista hevoskamaa. Sieltä opin myöa tavan, että erikoiset esteet pitää aina käydä näyttämässä hevoselle ennen lähtölupaa, tätä sitten omissa pikkuluokkien starteissa matkittiin (joissa ei tosiaan ollut mitään lankkua tai aaltoa ihmeellisempää koskaan). Voi muistoja. :D En muista että olisi kamalasti tapahtunut hötkyilyjä tai tippumisia tms., ehkä ennen vaan hypittiin enemmän kaiken maailman pöllien ja ojien yli, laukattiin eri pohjilla ja maastoiltiin kisahevosillakin aktiivisesti..?

Joka tapauksessa, mentiin lapsen kanssa katsomaan viime vuonna - eipä ollut samaa kuin tapahtuman nimi, tai sitten aika kultaa muistot. Myyjiäkin vaan pari hassua kojua. Kiva jos tänä vuonna on ollut enemmän yritystä ja saatu ihmisiä paikalle.

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä:  
Päivämäärä:   11.8.26 17:17:05

"En tiedä milloin käänne tapahtui, nykyään meininki on ihan surullisen lässähtänyttä."

Mukanahan oli vuosikausia sellaisia, jotka on kilpailleet Finnderbyssä "iät ja ajat". En nyt muista milloin mm. Tom, Peik, Raimo, Akit yms lopettivat mutta nuorempia ikäpolvia ei ole samalla tavalla saatu jostain syystä tästä innostumaan?

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   11.8.26 17:30:30

Ketä ne olivat jotka aikoinaan hyppäsivät poniderbyä? Missä ovat nyt?

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: Hipsu 
Päivämäärä:   11.8.26 17:50:59

Lisäksi oli poniderby, miniderby, senioriderby. Säämi

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: Hipsu 
Päivämäärä:   11.8.26 17:51:54

... Siis sääli, ettei derbyihi

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: Hipsu 
Päivämäärä:   11.8.26 17:58:47

... derbyihin enää samanlaista paloa kuin ennen vanhaan. Laaksolla oli myös Helsinki Hunting-kisat, pitkä rata täynnä erikoisesteitä. Näissä oli tunnelmaa!

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.8.26 18:05:22

Isot nimet boikotoi derpyä, koska pelkäävät että kalliit hevoset menee rikki.

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: Ä 
Päivämäärä:   11.8.26 18:18:28

Sinänsä erikoista ettei Derbyyn löydy lähtijöitä kun ainakin maallikon silmin kenttäratsastus koko ajan lisää suosiotaan meillä

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.8.26 18:23:19

Toisaalta finnderbyn 135 on kenttähevosille aika paljon, kun kyseessä kuitenkin on rataesterata. Suurin osa harrastajista taitaa mennä 90 tai 100 luokkia ja ei ole finnderbyyn mitään asiaa.

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: ......... 
Päivämäärä:   11.8.26 18:41:20

Aikoinaan se oli iso kv-kisa, jossa ratsastajia mukana eripuolilta Eurooppaa. Se oli ihmeellistä kun kaverille ostettiin kisasta suoraan puolalaisen ratsastajan huippu hevonen.
Ysärin alussa vielä kävin joka kesä ja olin parina kesänä lehtikuvaajan roolissakin ja silloinkin vielä oli kansainvälinen suurkisan tunnelma.

Homma lätistyi kaiketi lopullisesti kun osallistumismaksut alkoivat olla isommat kuin palkinnot, tuli Horse Show Finnderby jäi pikkukisaksi.

Derbyrata oli ja on kyllä hieno, en tiedä onko enää sellaista valtavaa bankettia ja paria muuta extreme-estettä, mutta ainakin ennen muinoin rata oli mielenkiintoinen ja jännä seurattava.

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: Ä 
Päivämäärä:   11.8.26 18:58:38

. : juuri tämä on se syy. Eli suurin osa hyppää 90 cm tasolla. Laskettaisiinko siis edelleen korkeutta, jotta saataisiin lähtijöitä? Ehkä olisi aika hyväksyä, ettei meillä ole 130-145 tasolle kotimaassa kuin kourallinen lähtijöitä. Urheilun taso on tosi matalalla. Ensimmäiseksi erottaisin kansalliset pikkuluokista, eli ei kansallisiin isoihin kisoihin pikkuluokkia, ottaisin myös luokitusjärjestelmän uudelleen käyttöön. Jollain keinolla pitäisi saada kilpailijat haluamaan oman tasonsa nostoa.

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: Joo 
Päivämäärä:   11.8.26 19:04:25

Kyllä Finnderby oli iso juttu 80-luvun lopulla ja kv nimiä paikalla. Muistaakseni esim Poniderbyä ja Miniderbyä edelsi myös leiri Ypäjällä Ponimiitti tms. Voi olla että silloin elettiin muuten esteratsastuksen kulta-aikaa Suomessa, oli Mirrit ja Hurmeet ja Väihköset näiden vanhempien miesratsastajien Wegelius, Gordin, Larsen jne lisäksi. Ehkä kv kokemusta oli enemmän? Kyllä maailmalla on vielä omat erikoisderbyluokkansa, joiden voittajia arvostetaan korkealle, mutta mahtaako esteratsastuksen taso riittää Suomessa tällä hetkellä erikoisluokkaan?
Muurit kuuluivat tuohon aikaan ihan perusestevalikoimaan ja helpossa muurissa oli maalinja ja vaikeassa muurissa ei ollut. Pitkä vesi oli SM-tasolla ja sitä hypättiin muuallakin. Risuaitoja ja banketteja varten piti mennä ehkä erikseen derbykentälle tai maastoradalle harjoittelemaan, mutta banketti on loppujen lopuksi hyvin koulutetulle estehevoselle aika helppo tehtävä kun alkuun pääsee? Vaikeimmissa derbyluokissa maavalli alas ja pysty sen jälkeen on vaikein tehtävä, mutta sentyyppistä ei koskaan ole Ypäjällä ollut.

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä:  
Päivämäärä:   11.8.26 19:08:44

"Isot nimet boikotoi derpyä, koska pelkäävät että kalliit hevoset menee rikki."

Petra Heikkinen ei liene riittävän iso nimi, kun oli nyt kahdella hepalla mukana ;)

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: vanha 
Päivämäärä:   11.8.26 19:12:40

Pari syytä yleisökadolle
- tulokset näkee reaaliaikaisesti equipesta. Ennen piti odottaa paperista hippos-lehteä
- Kisat näkee haven/cmh, ei tarvitse lähteä paikanpäälle.
> vähemmän yleisöä> vähemmän myyjiä> vähemmän "meininkiä"

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä:  
Päivämäärä:   11.8.26 19:25:42

"Muurit kuuluivat tuohon aikaan ihan perusestevalikoimaan ja helpossa muurissa oli maalinja ja vaikeassa muurissa ei ollut. Pitkä vesi oli SM-tasolla ja sitä hypättiin muuallakin. Risuaitoja ja banketteja varten piti mennä ehkä erikseen derbykentälle tai maastoradalle harjoittelemaan, mutta banketti on loppujen lopuksi hyvin koulutetulle estehevoselle aika helppo tehtävä kun alkuun pääsee?"

Laaksollahan taisi olla myös banketti?
Tuolloin "ennen" oli voimissaan myös Turun Malja, Oulun Pokaali yms. isompia kisoja.. tai onhan nykyäänkin isoja kisoja mutta ihan erilaisia.

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: Grrh 
Päivämäärä:   11.8.26 19:27:11

En voi ymmärtää miksi hyvää nurmikenttää vieroksutaan/pelätään !?
Nykyään ei uskalleta mennä enää turvalliseenkaan maastoon. Pitää olla kuituhiekkaa joka paikassa ja Sanna B:n hyväksymät pohjat. En tarkoita, että huonoilla pohjilla hypätään, mutta joku tolkku sentään.
Asennetta ihmiset.

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: Niinno 
Päivämäärä:   11.8.26 19:40:24

Ei tällä nykyajan taitoluokkapelleilyllä tehdä ratsastajia jotka noihin kykenee.

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   11.8.26 20:22:00

Ei hyvää päivää.

Mitä jos ihmisillä ei vain ole enää rahaa? Ei ole rahaa ostaa hevosia, eikä ole markkinoilla hevosia. Ei ole rahaa pitää riittävää määrää kilpahevosia vieraalla.

Jäsenmäärät tippuu, hevosten määrä tippuu, kaiken hinta kallistuu: tältä se näyttää.

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.8.26 20:52:35

En nyt muista milloin mm. Tom, Peik, Raimo, Akit yms lopettivat

90-luvulla tai 2000-luvun alussa

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä:  
Päivämäärä:   11.8.26 20:57:56

"En nyt muista milloin mm. Tom, Peik, Raimo, Akit yms lopettivat
90-luvulla tai 2000-luvun alussa"

Ainakin Peik, Raimo ja Aki H. kisasi mun kanssa samoissa kisoissa vielä joskus 2005-2006 aikoihin. Pekka taisi pitää tauon jossain kohtaa mutta palasi sitten veteraanina (pienemmille) radoille.

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.8.26 21:22:40

Peik meni Latanialla Finnderbyssä ainakin vielä 2009. Voitti myös esteratsastuksen GP finaalin ja koko sarjan samana vuonna. Kuten myös vuosina 2005, 2006, 2007 ja 2008. Peik voitti Ladoksella GP finaalin ja sarjan 2001 ja 2002 SM kultaa.

80 luvulla oli ennen Miniderbyä viikon juoniori meeting, missä treenattiin, jotta pystyi sitten osallistumaan Miniderbyyn. Se oli ihan normaalia silloin.

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.8.26 23:34:55

” Mitä jos ihmisillä ei vain ole enää rahaa?”

Taidat olla nuori? Kyllä nykypäivänä ihmisillä on ihan eri elintaso mitä silloin 80-luvulla

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: + 
Päivämäärä:   11.8.26 23:58:48

Pissikset pilasivat urheilun.

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: Joup 
Päivämäärä:   12.8.26 12:18:32

Komppaan että ei nykysellä taitoarvistelu pelleilyllä noihin luokkiin ratsukoita saada.

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: mä 
Päivämäärä:   12.8.26 13:30:55

Oiskos Raimo voittanut 2011 vielä. Samana vuonna kun Fia voitti PM kultaa koulussa.

Sen jälkeen on koko tapahtuma kyllä latistunut murto-osaan entisestään.

  Re: Miksi Finnderby on kutistunut?

Lähettäjä: mä 
Päivämäärä:   12.8.26 13:33:51

Ja 2000-luvun alussa siellä kävi kovaa KV porukkaa mm. Tanskasta mielestäni jopa Quidam De Revel on ollut hyppäämässä sen Velinin pojan kanssa (jonka nimeä en nyt muista) eli ihan siis todella kovaa porukkaa!

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.