Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Hipasupuomi??

Lähettäjä: Öö?Häh?Täh 
Päivämäärä:   7.8.26 18:43:32

Kertokaa viisaat minulle, että mikä on esteratsastuksessa tämä paljon somessa käytetty ”hipasupuomi”???
Jos hevonen tiputtaa puomin tai puomeja, mielestäni ne on puomeja, välikö sillä keilaako etu-tai takajaloilla, yhdellä, kahdella tai kaikilla neljällä kaviolla tai vaikka turvallaan..
Samat pistevähennykset siitä tulee, hipaisi tai kolisi, vai kuinka en vain ymmärrä tätä?

  Re: Hipasupuomi??

Lähettäjä: Tip 
Päivämäärä:   7.8.26 19:01:20

Joskus puomi ei putoa, vaikka siihen osuu ihan kunnolla. Puomi saattaa esim. pompata ylöspäin ja laskeutua takaisin kannattimille.

Joskus puomiin osuu vain hipaisten ja silti se putoaa. Kyseessä on ”hipaisupuomi”. Voi olla syynä esim. virhe esteessä. Edellinen ratsukko on osunut puomiin reilummin, puomi ei ole pudonnut mutta on saattanut kenenkään huomaamatta siirtyä. Sitten seuraavasta hipaisusta se putoaa.

  Re: Hipasupuomi??

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   7.8.26 19:07:58

Hipaisupuomi on sellainen, että hyvällä tuurilla olisi jäänyt kannattimille tai hevonen kun olisi sentin enemmän nostanut koipiaan eli ei mikään selkeä virhe tai iso virhe.

Sellainen tilastopuomi, joka olisi voinut jäädä tulemattakin. Sitten on nämä ratsastusvirheet tai hevonen katselee jotain ihan muuta, ei vastaa apuihin ongelmat.

Ja olet kyllä oikeassa, samat virhepisteet ja puomi on puomi. Mutta kun opit vielä vähän lisää lajista, niin ymmärrät että on erinäisiä syitä mitkä johtaa virhepisteisiin.

Jonain päivänä osaat katsoa ratsastusta, näet asioita. Esimerkiksi ymmärrät jo katsomalla rataa kun joku somettaja on tyytyväisempi jälkimmäiseen rataansa, josta sai puomin kuin ensimmäiseen rataansa, jonka teki nollana.

  Re: Hipasupuomi??

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   7.8.26 19:17:03

Ei hipaisupuomi ole mikään "virhe esteessä". Kyllä ne esteet pääsääntöisesti tarkistetaan jos on puomit lennellyt tai kolahdellut. Mutta joskus pyöreä esine putoaa pienestäkin tönäisystä, ja joskus kierre on sellainen, että se putoaakin takaisin kannattimille.

Miksi jotkut mainitsee "hipaisupuomin". Itse ajattelisin, että siksi, koska sellaisia puomeja voi tulla ilman mitään isoja virheitä ja puomi olisi voinut hyvin olla putoamattakin. Eli yhdellä tai kahdella kevyesti pudonneella puomilla voi silti olla tosi hyvä rata, siinä missä puhdaskin rata voi olla ns huono.

Lisäksi noihin putoamisiin vaikuttaa puomien painot, kannatinten syvyys (keltaisten kuppi on matalampi kuin valkoisten) ja kun kisapuomit on puuta, ne on aina johonkin suuntaan käyriä. Siispä se samakin puomi voi käyttäytyä vähän eri tavalla, mikäli se on eri asennossa. Tästä syystä esim HIHSissä voi nähdä ratahenkilökunnan pyörittävän puomeja, koska kääntävät niitä samaan asentoon kaikille.

  Re: Hipasupuomi??

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   7.8.26 20:39:51

Puomi on puomi. Ei ole mitään hipaisu tai tönäisy puomeja.

  Re: Hipasupuomi??

Lähettäjä: Kiva 
Päivämäärä:   7.8.26 22:28:55

Tietysti hipaisupuomi on pienempi virhe kuin vaikka koko esteen keilaaminen, vaikka molemmista saa 4vp.

  Re: Hipasupuomi??

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   7.8.26 22:47:29

Puomi on puomi ja sillä selvä. Itseäni aina huvittanut kun puhutaan ” hipaisu puomista” Turhaa selittelyä mielestäni. Esteratsastus on aika+ virhepisteet.

  Re: Hipasupuomi??

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   7.8.26 23:32:22

Hipaisupuomi on juurikin minimaalinen virhe tai kosketus, joka sattui sillä kertaa maksamaan puomin, mutta olisi yhtä hyvin voinut jäädä putoamatta. Eli hyvin vähäinen kosketus puomiin ja kylläpä sellaiset eniten harmittaakin.

  Re: Hipasupuomi??

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   8.8.26 00:34:29

Ja edelliselle: tosi rumalla ratsastuksella ja isoilla lähestymisvirheillä saattaa silti saada nollan. Toinen ottaa tosi kauniilla radalla sen yhden hipaisupuomin. Että ei se niin mustavalkoista ole, kuin tulokset saavat näyttämään.

  Re: Hipasupuomi??

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   8.8.26 00:34:50

Ei se ehkä ole tuloksen selittelyä miksikään vaan ennemmin selittää fiilistä radasta. Kyllä kaikki esteratsastajat ymmärtää että puomi on puomi ja virhepisteet samat oli se puomi pudonnut miten vaan. Mutta sen oman tekemisen, kehityksen yms kannalta on väliä, minkälaisia pudotuksia radoilta tulee. Kevyet kosketukset, jotka on ns helppo saada pois tai johtuu esim hevosen "kylmäjalkaisuudesta" (harjoittelevalle ratsastajalle sellainen hevonen on kivempi kuin super tarkka, joka helposti alkaa kieltää) on suht harmittomia virheitä. Selkeät virhearviot, lähestymisvirheet yms on ratsukon kehityskaaren osalta eri asia.

  Re: Hipasupuomi??

Lähettäjä: __ 
Päivämäärä:   8.8.26 11:48:07

Kertoo se siitä, että otettiinko se vain kavion kärjellä vai keilasiko kunnolla jaloilla. Siinä on aika iso ero.

  Re: Hipasupuomi??

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   8.8.26 11:57:24

Oon aina mieltänyt ne sellaisiksi, että ratsastaja ei itse ihan tiedä, minkö virheen takia puomi putosi ja/tai ei koe tehneensä mitään selkeää virhettä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.