Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   6.8.26 13:52:24

Mä en kestä! Taas yksi HeB/90cm tasoinen tarjoaa valmennuksia, ratsutusta ja asiantuntijapalveluita. Halpaan hintaan saattaa joku haksahtaa. Reppanalla löytyy milloin mikäkin selitys, kun omaansa ei saa radoilta maaliin ja oma osaaminen on todella alkeissa. Wannabe-valkut ilman riittävää osaamista pitäisi kieltää.

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: I 
Päivämäärä:   6.8.26 13:59:54

Valmennustaito ja ratsastustaito on kaksi eri asiaa. Hyväkin ratsastaja voi olla aivan perse valmentaja ja toisin päin :)

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   6.8.26 14:03:11

No tässä tapauksessa kyse on henkilöstä, jolla ei ole koulutusta tai riittävää kokemusta. Ei sitä ratsastuskouluntuunneilta suoraan valmentajaksi hypätä?

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: nonii 
Päivämäärä:   6.8.26 14:06:15

Hyvä hyvä...SSUUUUPEEERRRR

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.8.26 14:26:42

Jostain se on aloitettava mutta ihmetyttää välillä myös esim harrasteohjaajien heikko ratsastustaso. Ja someen pitää laittaa kaikki järkyttävät ratsastusvideot joissa teksteinä aina joku hevosen koulutukseen perustuva selitys. Omaa oppia pitöisi vielä hioa valovuosia ennekuin voi hevosen opettamisesta luennoida. Ihan kuin se hevosen huono meno olisi hevosesta kiinni. Se on ratsastajasta kiinni.

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.8.26 14:28:45

Jos ei osaa omallaankaan ratsastaa niin miten osaisi neuvoa muille mitä pitää tehdä??

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.8.26 14:31:55

Niin kauan kun ammattilaisilla ei ole resursseja palvella kaikkia harrastajia on olemassa myös markkinarako amatöörivalmentajille ja hienoa että heitä on koska muuten hevostenomistajat ja ratsastajat jäisivät vielä enemmän oman onnensa nojaan.

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.8.26 14:51:26

Nykyään kouluissa meininki on niin kuralla ettei sieltä valmistuvia voi sanoa ammattilaiksi vaan paperin vuoksi. Eikä siis ole näiden valmistuneiden syy vaan koulujärjestelmän, kun kaikesta säästetään ja oppilaat laitetaan harkkoihin opettelemaan muiden riesaksi.

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   6.8.26 15:04:09

Ei ihme, että Suomessa taso on niin huono, kun harrastelijat opettaa harrastelijoita eikä mitään tolkkua hevosen opettamisesta saati oikein liikkumisesta.

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: Mä 
Päivämäärä:   6.8.26 15:26:47

Niin, jos ei pääse edes helpoista luokista läpi niin on aika vaikeaa nähdä, että olisi hirveästi annettavaa muille. Kannattaisi harjoitella ja hankkia näytöt ensin. Ja jos opettaminen kiinnostaa niin ihan kouluttautua siihen.

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: :) 
Päivämäärä:   6.8.26 15:35:19

Minkä tasoinen ratsastaja on mielestänne sitten riitävä amatöörivalmentajaksi, jos erillistä koulutusta ei ole?

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: … 
Päivämäärä:   6.8.26 15:42:27

Esimerkiksi omani, joka on tehnyt hevosensa alusta asti itse, en sano mitö kisaa nyt (menestyksekkäästi) mutta hiukan pidemmälle kuin heB 90 :D

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: :) 
Päivämäärä:   6.8.26 15:55:26

Ei nyt oman valmentajan tarkempia tuloksia tarvitse kertoa, vaan olin utelias tietämään niitä kriteerejä/meriittejä joilla olet hänet kelpuuttanut valmentajaksesi alunperin. :)

Eli riittääkö tulokset esim. alue HeA/110 tai VaB/120cm tasolta, vai onko amatöörivalmentajalla parempi olla tuloksia jopa esim kansallisista Inter A/GP ja 140+ cm luokista?

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   6.8.26 16:01:07

tuo jälkimmäinen. Muita menee omat lapsenikin.

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   6.8.26 16:30:16

Se on aika iso riski, että valmenautuu osaamattoman opissa. Opit istumaan väärin, opit vaikuttamaan väärin, luulet hevosen liikkuvan kuten kuuluu vaikka se olisi kaukana siitä. Pois oppiminen on hankalaa.

Sokea taluttaa sokeaa. Ei tule toimimaan. Ikinä.

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: Ö 
Päivämäärä:   6.8.26 16:39:46

Onko ratkaisu sitten olla kokonaan oppimatta mitään? Kaikkialle ja kaikille ei gp/140+ ammattilaisia riitä opastamaan ratsastuksen alkeisiin ja seura/alue/pikku kansallisiin tai omaksi iloksi ilman kisatavoitteita.

Aidosti kysyn mikä on parempi ratkaisu ja jos sellaista ei ole niin annetaan amatöörienkin valmentaa rauhassa jos muuta ratkaisua tilanteeseen ei ole tarjota.

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   6.8.26 16:41:54

Ja vielä kyseenalaisempaa on se, että jotkut tarjoavat ratsutusta rahaa vastaan vaikka oma taso on heÖ...

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.8.26 16:50:25

Eräs dressagevalkku kertoi kisanneensa vaativaa, ainoa vaan että on sen ikäinen että tulokset olisivat Equipessa jos niitä olisi. Moni ei edes tsekkaa vaan uskoo puheet.

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: ??? 
Päivämäärä:   6.8.26 17:03:34

Ö: Kyllä Suomessa ammattitaitoisia opettajia ja valmentajia riittää ja on aina riittänyt aivan kaikille. Ei todellakaan ole tarvetta millekään amatööreille, jotka ovat tosiaan itsekin tasoa yleisleiri.

Kyllä tässä lajissa toisia opettavalla pitää olla ensinnäkin vuosikymmenien kokemus, toiseksi tuloksia vähintään aluetason vaativammista, mieluusti kansallisista, luokista useammalla kuin yhdellä hevosella. Jos synnyt hevosperheeseen, voit olla jo parikymppisenä pätevä opettamaan muita, millään ratsastuskoulutaustalla ei missään nimessä.

Myös lajituomarit voivat olla päteviä valkkuja, vaikka eivät itse olisi tuomarioikeuksien hankkimisen jälkeen kisanneetkaan.

Totta on se, että kaikki hyvät ratsastajat eivät ole hyviä valkkuja. Huono tai osaamaton ratsastaja ei kuitenkaan
ole koskaan hyvä vaihtoehto. Ei koskaan. Virheellisistä ja vääristä tavoista on myöhemmin kova opettelu pois. Lisäksi ratsastus on vaarallinen laji, jossa toimitaan 400 kiloisen pakoeläimen kanssa, valmentajan pitää osata lukea hevosia ja tilanteita, tähän ei muutaman vuoden kokemuksella, ratsastuskoulukokemuksella tai parin oman hevosen kokemuksella vielä pysty eli osaamattomien valmentajien touhu on myös erittäin vaarallista. En koskaan päästäisi omaa lastani muiden kuin rautaisten ammattilaisten oppiin.

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: ??? 
Päivämäärä:   6.8.26 17:07:13

*Piti kyllä kirjoittaa 500 eikä 400 kiloinen, 400 on vielä hevoseksi pieni, mutta ymmärtänette pointin :)

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: __ 
Päivämäärä:   6.8.26 18:18:21

Komppaan täysin kyssäriä.

Nimenomaan alussa väärin opetettuja asioita on vaikes korjata. Jos sua opetetaan esim. vemputtamaan kuolaimella hevosen niska nyökkyyn, on aika vaikea oppia siitä hiljaiseen käteen. Tai naputtamaan koko ajan jalalla. Se kun alkaa tulla pian selkärangasta, niin sitä on tosi vaikea korjata sen sijaan, että asiat opetetaan heti oikein.

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.8.26 18:35:19

Minä vien lapsen mieluummin amatöörivalkulle kuin ratsastuskouluun. Ratsastuskoulussa saisi koulutetun ratsastuksenopettajan opetusta, mutta ryhmät isoja (5-7 ratsukkoa), opetus ei millään voi olla yksilöllistä. Amatöörin luona 2-4 ratsukkoa/tunti, hinta edullisempi kuin SRL ratsastuskoulussa, amatöörivalmentaja kävelee välillä ihan lapsen vierellä ja ohjaa sanallisesti mitä tehdä, perustelee ja kertoo koko ajan, ohjaa ratsastamaan istunnalla, korjaa virheitä, keskittyy oleelliseen. Amatöörivalkku käy itse säännöllisesti ammattivalmentajien ohjauksessa ja ylläpitää/kohottaa tasoaan, SRL ratsastuksenopettaja ei.

Lapseni saa paljon enemmän irti amatööriltä kuin ratsastuskoulusta. Amatöörejäkin on varmasti laidasta laitaan, mutta parhaimmat ovat parempia kuin yksikään ratsastuskoulu.

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: Vanha ope 
Päivämäärä:   6.8.26 18:48:52

Ongelma tulee siinä, ainakin täällä meidän perällä, että monasti nämä kokeneet pitkänlinjan valmentajat ovat sellaisia, joita ei kiinnosta ottaa aloittelevia ratsukoita oppiinsa. Keskittyvät valmentamaan kokeneempia, ja asiakkaita on sen verran riittävästi ettei palveluja tarvitsekaan laajentaa "kaikkien" saataville. Siispä "amatöörivalkut" paikkaavat tätä aukkoa. Eikä se tarkoita sitä, että olisivat jotain "puskatätejä" vaan esim. rats.ohjaajaksi valmistuneita, joilla kisatulokset suunnilleen alue heA/100cm. Monesti ovat vielä uransa alkutaipaleella, joten ottavat asiakkaakseen kenet vain kuka suostuu palvelusta maksamaan ja näin keräävät samalla kokemusta ja näyttöä tulevaa varten. Jostainhan kaikki ovat aloittaneet!

  Re: Amatöörivalmentajat

Lähettäjä: :) 
Päivämäärä:   7.8.26 12:57:19

Minäkin tätä ihmettelen, että pitääkö amatöörivalkun olla tosiaan myös se vaikeita ratoja suorittava?

Myönnän, että itsekään en valmentaudu alue hea/vab tasoisen valmentajan kanssa tällä hetkellä, mutta kun aloitin valmentautumisen heb tasoisena niin silloisen valmentajani taso oli PSG. Muistaakseni hänellä ei ollut erillistä koulutusta taustalla, vaan monen monen vuoden kokemuspohja. Omat valmentajat ovat vuosien varrella vaihtuneet paikkakuntamuutosten myötä, mutta sain tältä valmentajalta aikanaan hyviä oppeja, mitkä kantaa myös tähän päivään asti.

Amatöörivalmentajalla ilman koulutusta voi ihan hyvinkin olla silmää korjata niitä puutteita perusratsastuksessa ja istunnassa, mikä häiritsee hevosta. Tämähän on enemmän kuin yleistä helpolla tasolla. Amatöörivalmentaja voi hyvin olla mielestäni se vaB tasoinen heC-heB valmennettavalle, jolla on puutteita perusratsastuksessa. Edellyttäen, että amatöörivalmentajalla oikeasti on silmää ja ohjeita korjata virheitä. Jos valmennussuhteesta kasvaa "yli", niin kokeneempaa valmentajaa sitten tilalle jolta saa taas uusia oppeja.

Valmennettavalla tietysti olisi hyvä olla jonkun verran ymmärrystä omasta ratsastuksen tasosta, jotta ei osta palveluja tai ota neuvoja vastaan ihan puska ö-tasoiselta itseään valmentajaksi kutsuvalta ihmiseltä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.