Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Suolistotulehdus/vatsahaava, hengästyminen?

Lähettäjä: Muus 
Päivämäärä:   6.8.26 10:16:23

Voiko vatsaoireet aiheuttaa hengästymistä ratsastessa? Hevosella oireina hitaus ratsastaessa, joskus saattaa yskähtää alkuraveissa pari kertaa. Välillä hengästyy näennäisen helposti. On rajoitetusti laitumella, ja myös yöt ulkona. Mietin mitä lähteä tutkimaan.

  Re: Suolistotulehdus/vatsahaava, hengästyminen?

Lähettäjä: å 
Päivämäärä:   6.8.26 10:21:03

Meillä ihan samaa, enkä ole edes ajatellut että olisi kipeä. Toki 2x vuodessa klinikka tsekki ja ell ei ole ikinä puuttunut mihinkään moiseen vaikka aina katsoo hevosen liikkeen, treenivideot ja toki yleinen kliininen tutkimus. Ja hitauden saa ratsastettua pois. Yskähtely on meillä tutkittu, on henkitorvessa ulkonemaa johon kertyy pölyä/limaa.

Onko muuten oireita jotka viittaa vatsahaavaan/suolistoon? Onko lihava?

Jos on yhtään lihava, niin noi oireet menee kyllä täysinhuonon kunnon ja lihavuuden piikkiin. Ja vaikkei olis lihava, menee huonon kunnon piikkiin. Mutta toki en mä sun hevosta tunne, voi se olla kipeäkin.

  Re: Suolistotulehdus/vatsahaava, hengästyminen?

Lähettäjä: Muus 
Päivämäärä:   6.8.26 10:39:29

No kyllähän se hieman lihava on... Oireet vaihtelevia. Talvella oli pysähtelyä välillä taluttaessa, aavistuksen hajoavia kikkareita lisäksi. Syötettiin psyllium kuuri, joka lie ärsytti kun alkoi säilkymään vähän kaikkea. Sitten alkoikin laidunkausi, ja rauhoittui sekä lanta jokseenkin normaalia. Yöksi saa kuivaa heinää.
Nestekertymää tällä on enemmän tai vähemmän ympäri vuoden, lapaläskit ja kintereet, vähän etuvuohisissakin. Niin onko nyt vatsan tutkimukset turhat, ainakin tässä vaiheessa. Ts. Pitäneekö odottaa laidunkausi loppuun ja katsoa tuleeko oireita lisää, mitkä suuntaisi.

  Re: Suolistotulehdus/vatsahaava, hengästyminen?

Lähettäjä: å 
Päivämäärä:   6.8.26 11:05:24

Ei tietenkään voi diagnosoida mitään tällain netissä, mutta kuvauksen perusteella kuulostaisi vaan että hevosesi on huono kuntoinen ja lihavuuskin tekee liikkeestä raskaan :)

Mä kohtasin vähän samanlaista pohdintaa kun tää hevonen tuli. Tuli hyvässä kunnossa mulle, mun edeltävä hevonen oli ikiliikkuja superhevonen jonka kanssa ei ollut tarvinnut koskaan miettiä treenien tehoa, kuntoliikuntaa ym, se vaan aina oli tikissä. No, tää uus hevonen huononi äkkiä. Lihoi, puuskutti, oli patalaiska ratsastaa. Selvisi että se tarvitsee vain hirveesti enemmän kuntotreeniä kuin edeltävä ikiliikkujani, ihan saa suunnitelmallisesti treenata että tää pysyy kunnossa.

Jo alkoi energiaa löytyä ratsastukseen ja puuskutus väheneen. Toki edelleen on diesel perusluotneeltaan, eli hidas on jos ei ratsatsa napakaksi mutta herää tosiaan treenin myötä nykyään kun kunto kestää

  Re: Suolistotulehdus/vatsahaava, hengästyminen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.8.26 11:44:28

Mun hevonen oireili mahaansa yslähtelemällä alkuraveissa. Puuskutus alkoi jo alkukäynnissä. Molemmat loppui viikossa mahalääkkeiden alottamisesta. Meillä oli suolistotulehdus ja mahahaava

  Re: Suolistotulehdus/vatsahaava, hengästyminen?

Lähettäjä: Kkk 
Päivämäärä:   6.8.26 11:55:26

Suosittelen eläinlääkäriä. Oireet voi viitata myös astmaan

  Re: Suolistotulehdus/vatsahaava, hengästyminen?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   6.8.26 13:32:50

Meillä myös suolistotulehdus ja mahahaava. Ravitreenissä oleva hevonen alkoi yhtäkkiä hyytymään ja puuskuttamaan jo alkulämmittelyn jälkeen.

Jos on aiemmin jaksanut paremmin, suosittelen käyttämään tutkimuksissa.

  Re: Suolistotulehdus/vatsahaava, hengästyminen?

Lähettäjä: Iopp 
Päivämäärä:   6.8.26 19:15:34

Minkä ikäinen hevonen on? Cushing voi aiheuttaa tuollaisia oireita. Jos hevosella nestekertymää niin tulee mieleen joku aineenvaihdunnallinen asia.

  Re: Suolistotulehdus/vatsahaava, hengästyminen?

Lähettäjä: Hyyppä 
Päivämäärä:   6.8.26 20:18:26

Meillä paha vatsahaava ja myöhempi suolistotulehdus ensimmäinen oire oli voimakas huohotus siinä kohtaa kun satula laitettiin tallissa selkään..

  Re: Suolistotulehdus/vatsahaava, hengästyminen?

Lähettäjä: Muus 
Päivämäärä:   6.8.26 20:28:47

Tämä on 7v, alkuperäisrotuinen. Aineenvaihdunnallinen juu mietityttää. Mitä mahdollisesti ja miten tutkia?

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.