Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Öljyt hevosen ruokinnassa?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   4.8.26 00:46:33

Voisiko öljyllä jopa korvata osan väkirehuista?

Onko öljy ylipäätään hyvä hevosen ruokinnassa? Ja mikä öljy? Kokemuksia ja keskustelua:)

  Re: Öljyt hevosen ruokinnassa?

Lähettäjä: H 
Päivämäärä:   4.8.26 02:17:00

Meillä joskus koulussa opetettiin, että energiamäärältään 1dl öljyä vastaa 1l kauraa ja sillä voi korvata/täydentää jos olisi tarve syöttää suuria määriä väki rehua. Max pari dl voi syöttää per pvä, tärkeä myös e-vitamiini lisä syöttää samalla. Menee aikaa kyllä hetki, että hevosen elimistö ns tottuu ja oppii sitä hyödyntämään.
Meillä oli 1-1, 5dl öljyä normaali rypsiöljy lisänä täykkärin ruokintaan tavoite lihottaa + lisä energiaa, hyvä kokemus, ja kiva nähdä lisänä iho voi hyvin ja kaunis kiiltävä karva :)

  Re: Öljyt hevosen ruokinnassa?

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   4.8.26 11:31:03

Olisi hyvä energialisä ja omega-3 alentaa tulehdusta. Omallani joskus kokeilin, mutta ei käynyt. En muista enää mitä oireita tuli.

  Re: Öljyt hevosen ruokinnassa?

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   4.8.26 12:31:02

Miksi e-vitamiinilisä öljyn kanssa?

  Re: Öljyt hevosen ruokinnassa?

Lähettäjä: Tiina 
Päivämäärä:   4.8.26 12:43:13

Öljy kuluttaa e-vitamiini varastoja ja e-vitamiini suojaa rasvahappoja.

  Re: Öljyt hevosen ruokinnassa?

Lähettäjä: — 
Päivämäärä:   4.8.26 14:17:17

Öljy on todella hyvä energialisä, turvallinen syöttää.
Öljyn syöttö on aloitettava todella pienellä määrällä ja nostettava annosta todella hitaasti. Muutoin tulee ”rasvaripuli”.
Hevosen suolisto ei ole tottunut sulattamaan öljyä, oppii siihen kyllä kun hitaasti totuttaa. Ja sen jälkeen kyllä hyödyntää sen hyvin tehokkaasti.

Tässä siis syy miksi monelle ei sovi, tulee ripuli äkkiseltään liian suuresta annoksesta ja luullaan että ei sovi.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.