Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  mikkeli ratsastuskoulut ja tallipaikat

Lähettäjä: mira 
Päivämäärä:   20.7.26 23:11:31

moi, muuttamassa syksyllä perheen kanssa mikkeliin ja harrastuspaikka/paikat hakusessa. :)

tyttö 13v käynyt ratsastuskoulussa ja siellä olisi tarkoitus vielä jatkaa jos sopiva löytyy. olisiko suositella paikkoja? tyttö kisannut seuratasolla heB sijoittuen r-koulun poneilla ja startannut myös muutaman heA. esteitä kisannut 80cm. kisaaminen innostaisi myös edelleen. onko mikkelissä paikkaa jossa pääsisi jatkamaan kisaamista? kenties myös pienryhmiä ja jopa yksityisryhmiä tarjolla? saa kertoa kokemuksia paikoista, netti tiesi asiasta harmillisen vähän.

lisäksi mukana tulee minun hevoseni, jolle tarvitaan siis tallipaikka. huippua tietty olisi jos saisi hevosen asumisen sekä tytön r-koulun yhdistettyä, mutta onko tällaisia talleja siellä päin. haaveena ihan perusjuttuja eli hyvä hoito.. ruokinta väh. 4krt/pv, kokopv tarhaus kaverin kanssa, laidun ja hyvä kenttä. maneesi plussaa tietysti :)

  Re: mikkeli ratsastuskoulut ja tallipaikat

Lähettäjä: Ounou 
Päivämäärä:   21.7.26 11:02:12

Netti tietää harmillisen vähän, koska tietää vaan sen, mitä on tarjolla. Paikallisilla ratsastuskouluilla, harrastetalleilla ja yksäritalleilla on kotisivut tai ainakin yhteystiedot, mistä voi kysellä lisää. Yleensä näihin tallikyselyihin tällä palstalla tulee vanhentunutta tietoa, arvailua tai mielipiteitä ihmisiltä, jotka eivät edes käy talleilla. Onnea etsintään.

  Re: mikkeli ratsastuskoulut ja tallipaikat

Lähettäjä: mira 
Päivämäärä:   22.7.26 00:53:51

niin.. noinhan se varmaan on :) ihmetyttää vaan että eikö mikkelin kokoisessa kaupungissa ole kuin ilmeisesti yksi hyväksytty ratsastuskoulu? ja lisäksi kiinnostaisi myös ns. kotitallit jos olisi hyviä tiedossa mistä lähteä paikkaa kyselemään.

  Re: mikkeli ratsastuskoulut ja tallipaikat

Lähettäjä: Ounou 
Päivämäärä:   22.7.26 09:37:06

No, tässä muutama "tieto". Ja tieto sitaateissa, koska vain asianomistajat tietävät varmasti:
Relanderin ponitallilla on kisaavien ryhmä, pienryhmätunteja tavoitteellisille. Tasokas opetus ja hyvät, eri kokoiset ratsut. Googlaa myös Sairilan ratsastajat ry., joka on yhteistyöseura. Ei paikkoja yksityishevosille.
Niemenpellon tallilla myös yksäreitä ja paikan vahvuus on lajien monipuolisuus. Maneesi. Sivulla hyvät esittelyt.
Ratsastuskeskus Willit tarjoaa täyshoitoa ja erilaisia omatunti juttuja. Etsivät välillä myös asiakkaille kimppaponeja /hevosia, eli ei perinteistä tuntitoimintaa. Paljon vierailevia valmentajia. Uudistetut puitteet.
Opetusta ja yksäripaikkoja on Anttolassa Mikkolan tallilla ja Haukkamäen hevostilalla (sivut löytyy). Kaupungin laidalla on Wanha Tuukkala talli, jossa myös opetusta ja yksäreitä. Vanhamäessä on Pastilan tila/Onnenpolku tms., jossa valmennustunteja ja vuokrausta tarjolla.
Kaupungin alueella on Rouhialan talli (puoli- ja täyshoitoa ) sekä Suojalammen talli (itsehoito), näissä maneesit.
Useampi kotitalli, joissa hyvät puitteet ja osaava hoito on lopettanut vieraiden hevosten pidon. Varmaan nuori polvi todennut, että työmäärään nähden ei järkevää. Se onko uusia kotitalleja tullut tilalle, en tiedä. Kauempana Mikkelistä - Hirvensalmi, Pertunmaa, Juva -akselilta voi löytyäkin, jos matka ei ole este.

  Re: mikkeli ratsastuskoulut ja tallipaikat

Lähettäjä: Ounou 
Päivämäärä:   22.7.26 09:47:26

Ainakin Peltolan tilan talli unohtui. Yksityishevosia, talli ja pihattopaikkoja mainostaa joskus. Valmentajat käy.

  Re: mikkeli ratsastuskoulut ja tallipaikat

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   23.7.26 21:06:08

Onko tietoa tai kokemuksia Wanhan Tuukkalan tallista. Onko tallipaikkojen hinnat edelleen samat kuin mitä kotisivuilla lukee. Onko minkä verran yksäreitä siellä.

  Re: mikkeli ratsastuskoulut ja tallipaikat

Lähettäjä: K 
Päivämäärä:   23.7.26 22:21:33

Sieltä yleensä lähdetään aika nopeasti muualle.

  Re: mikkeli ratsastuskoulut ja tallipaikat

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   24.7.26 08:14:58

Mikäs siellä mättää?

  Re: mikkeli ratsastuskoulut ja tallipaikat

Lähettäjä: Ounou 
Päivämäärä:   24.7.26 09:31:30

No nyt mennään just sille juoruilu ja kuulopuhelinjalle, jota omalla kommentilla yritin välttää. Käy tutustumassa, jututa tallinpitäjää ja asiakkaita, saat ajankohtaista ensikäden tietoa. Varmasti jokaisessa paikassa on omat hyvät ja huonommat puolet. Itse arvioit, mikä sopii. Jos asut kauempana, voit tutustua yhdellä reissulla useampaan paikkaan. Kun muistat desinfioinnit välillä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.