Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: Uu 
Päivämäärä:   19.7.26 16:38:29

Otsikkoon ei nyt mahtunut koko pointtia eli hevonen ei rentoudu kouluradalla, enkä myös minä.
Jännitän ihan hirveästi kilpailuja.
Molemmat ollaan kuin viulunkieliä, hevonen on reaktiivinen myös kotonakin ja tämän piirteen kanssa kyllä olen selvinnyt mutta tuo jännitys..Auttaako että kierretään vaan enemmän kilpailuja ja totutellaan yhdessä?
Valmennus ja muu management kyllä kunnossa ja yrittänyt paljon päästä eroon jännityksestä mutta vaikeaa on ja tiedän, että oma jännittymiseni tarttuu myös hevoseen ja sitten sen reaktiivisuuden voi melkein kertoa kahdella kilpailupaikalla.
Kilpailla kyllä haluaisin vai onko tässä vaan vaihtoehtona heittää kisatakki naftaliin?
Jos nyt mitään merkitystä, ollaan startattu Va B - Va A 64-67% ja kerran-kaksi tullut myös alle 60 tuloksia, kun lamaannun, startteja meillä on kaudessa ehkä vain 3-6 kpl.
En enää keksi minkä puoleen kääntyä, niin olisikohan täällä kohtalotovereita tai tarinoita, että selvitty on ja radat mennään nykyään suht rennosti? :D

  Re: Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   19.7.26 16:44:50

3 rataa kaudessa on ihan todella vähän. Kisarutiini oikeasti auttaa ratsastajaa. Tee kaikki aina samalla tavalla tietyn systeemin mukaan. Sillä tavalla saat minimoitua käytännön järjestelyiden aiheuttaman jännityksen ja hevonenkin tietää mitä odottaa. Ota valmentaja mukaan verkkaan, se tuo kyllä itselle varmuutta. Jos ratoja on kuitenkin alla noilla prosenteilla tehtävä ei ole mahdoton. Lisää vaan altistusta. Voit myös tehdä mielikuvaharjoittelua ja henkinen valmennus lajia tuntevan ammattilaisen avulla on varteenotettava vaihtoehto.

  Re: Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: Eebd 
Päivämäärä:   19.7.26 16:49:30

1. Jos molemmat teistä jännittää hulluna, niin mikä ilo on edes kilpailla?

2. Ratoja ja kisatilanteita pitää harjoitella, molempien. Raahaat itsesi nyt ensi alkuun vaikka joka toinen viikonloppu johonkin lähialueen rataharjoituksiin, pikkukisoihin tai ihan mihin tahansa matalan kynnyksen Jamboreehen opettelemaan kisatilannetta. Miten voit sanoa, että sulla on management kunnossa, jos se management ei ekana laita teitä harjoittelemaan kisoja?

  Re: Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: Kinkku 
Päivämäärä:   19.7.26 16:52:41

Minäkin sanoisin, että mene pikkukisoja tai ilmoittaudu menemään luokan ulkopuolella. Jos kisaaminen jännittää kovasti, niin suorituspaineet eivät ainakaan helpota asiaa.

  Re: Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: Uu 
Päivämäärä:   19.7.26 17:13:35

No kun mä jollain kierolla tavalla tykkään kisata vaikka jännittää :D kuulostaa varmaan tosi järkevältä.
Enemmän ratoja siis alle, täällä meillä päin niitä vaan on valitettavan vähän etenkin noita harjoituskilpailuja, esteitä kyllä senkin edestä.
Asutaan ihan perähörkkölässä ja jokapaikkaan helposti se 3h ajomatka suuntaansa.
Valmentaja ollut kilpailuissa verkassa, mutta ei vaan ole auttanut tähän niin sanottuun pakokauhuun mikä itse radalla tulee.
Kotona säännöllisesti teen rataa ja yrittänyt sillä saada varmuutta ja tarkoitus olisi ruveta käymään viikottain myös vieraissa paikoissa ratsastamassa, ehkä auttaisi myös.
Olisiko teillä suositella ketään tuohon henkiseen valmentajaan?

  Re: Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: ) ( 
Päivämäärä:   19.7.26 17:16:08

Miksi SINÄ jännität? Mikä auttaisi SINUA rentoutumaan? Herkkä ja reaktiivinen hevosesi ei voi rentoutua ennen kuin sinä rentoudut. Onhan näitä erinäisiä mentaalivalmentajia, olisiko sellaisesta apua? Joku oma rentoutumis-/rauhoittumiarutiini?

Totta on sekin mitä tuossa edellä jo kommentoitiin; 3-6 starttia koko kilpailukauden aikana on todella, todella vähän. Nuo mahtuu yhteen kuukauteen, eikä minkäänlaista rutiinia ehdi syntyä jos ne on ripoteltu usean kuukauden aikavälille.

Jos sitten ratsastuksellisiin juttuihin mennään, oletko kokeillut erilaisia tapoja verrytellä? Itse jouduin yhdellä kisaamista aloittavalla hevosella tekemään muutaman kerran verryttelyn niin, että kävelin (lähes) pitkin ohjin kunnes hevonen rentoutui. Tarkoitti aikalailla puolen tunnin kävelyä sen perus 10min sijaan. Sitten vain lyhyet ravit ja laukat ennen radalle menoa. Sisarensa oli päinvastainen, rentoutui paremmin ravissa ja laukassa työstäessä, käynnissä jännittyi ja pälyili ympärilleen. Sen kävelytin maasta ja nousin kyytiin vasta verkkakentälle suunnatessa ja verkassa heti raviin. Toki eri asia verrytellä HeC-radalle kuin VaA-radalle, mutta toivottavasti ymmärrät pointin.

  Re: Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   19.7.26 17:27:45

Voisitko harjoitella kisaamista niissä estekisoissa, jos niitä on enemmän? Ihan pikkuluokkia, vaikka puomi- ja ristikkoluokkia.

  Re: Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: e 
Päivämäärä:   19.7.26 17:46:32

Osa ratkaisua sekä sulle että hevoselle: opettele hengittämään hyvää, syvää palleahengitystä ja sijoita hengityksen tarkistus harjoituksissa ja mielikuvaharjoituksissa mahdollisimman moneen kohtaan radan ratsastusta.

Aloita verkan kevyt ravi hengittämällä kolmen kevennyksen ajan sisään, kolmen ulos (tai kaksi ja kaksi, jos kovin hengästyttää). Tämä rauhoittaa ihan mekaanisesti sun hengityksen ja samalla hevosen tahdin.

Hevoset lukee hämmästyttävän hyvin meidän hengitystä ja ottaa siitä mielentilavinkkejä ;)

Ja kun saat hengityksen kuntoon, se auttaa myös keskivartalon syvien lihasten toimintaa ja koko istuntaa.

  Re: Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: seka 
Päivämäärä:   19.7.26 17:59:38

Onko siellä tallilla missä hevosesi asuu, muitakin kouluratsastuksesta kiinnostuneita? Voitte pistää pystyyn omat rataharkat vaikka joka vkl. Tuomaria ei tarvita. Radat voi videoida ja sitten vaikka porukalla puratte niitä harkkojen lopuksi jos haluatte. Tilanteeseen voi tuoda kisojen pöhinää esim. kisavaatteilla ja letittämällä ym.

Itsellä auttoi paljon, kun hommasin Pivon ja ratsastan vähintään kerta viikkoon rataa. Sitten katson videon ja analysoin. Kisoissa sitten koitan mielikuvitella että olen kotona ja kuvaan vaan rataa :)

Onko siellä seudulla muuten mitään kenttiä/maneesia mitä saisi vuokrata? Niin voisit käydä välillä treenamassa vieraassa paikassa.

Nuoren hevosen kanssa olen aina rohkeasti kysynyt kisapaikalta saako käydä edellisenä päivänä hevosen kanssa tutustumassa ja ratsastamassa. Toki jos sinulla niin pitkä matka niin käytännössä se olisi aika hankalaa.

Se, että kisatilanne olisi itsellesi mahdollisimman tuttu ja turvallinen, toisi varmasti lisää rentoutta ja varmuutta. Hevosesi rentoutuisi myös sitä myötä aivan varmasti.

Niin ja itse olin ennen aivan superjännittäjä, mutta nykyään kykenen jopa nukkumaan edellisenä yönä.

  Re: Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   19.7.26 20:27:32

Mene helpompia luokkia, myös hevoselle, jotta pääsette tekemään rentoja suorituksia. Aloitatte vaikka ihan sieltä He B luokan ulkopuolisena tai He A.

  Re: Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: Rtj 
Päivämäärä:   19.7.26 21:02:01

Urheilupsykologi voisi osata auttaa juuri oikeiden asioiden kanssa. Googlaamalla löytyy tosi monia todella hyvän oloisia

  Re: Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: T 
Päivämäärä:   19.7.26 21:08:04

Jos molempia jännittää, niin miksi stressata milempia. Hevoselle se ei ole kivaa, kun se ei pysty millään perustelemaan kisaamisen hyötyä itselleen. Ja tottahan se on, että jos hevoset saisivat päättää niin eivät varmasti kisaisi.
Minkä ikäinen hevonen? Kaikkien hevosten pää ei kestä liikaa painetta eikä kisoja, nauttikaa kotona yhdessäonnistumisesta mieluummin.

  Re: Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: Stina 
Päivämäärä:   19.7.26 21:31:43

Usein se hevonen ottaa kipinää myös ratsastajasta, jos ratsastaja ei osaa tukea hevosta jännityksessä. Jos hevonen kuumuu, niin sitä ei pitäisi ratsastaa yhtää kovempaa vaan auttaen ja tukien vaikeuksien läpi. Jokainen stressi kerta helposti kumuloituu. Toki jos kyseessä konkarihevonen, niin se on mitä on. Jos taas nuori, niin ehkä joku kokeneempi ja osaavampi voisi ratsastaa hevosta muutamia kisoja, jotta hevonen saa itseluottamusta.

  Re: Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: Uu 
Päivämäärä:   19.7.26 21:45:46

Kiitos paljon kaikista vinkeistä <3 ihanaa saada asiallisia vastauksia, kun vähän pelotti kirjoittaa tänne.
Hevonen on 10 vuotias ja tiedostan kyllä, että satulan päällä se vika on niin kuin aina. Vaikea olla hevosen tukena jännitykseni takia.
Tajusin myös kirjoittaessani aloitusta, kun mietin, että kuinka usein käydään kilpailuissa, että sehän on TODELLA vähän.
Nyt siis pakataan meidän reissureput ja käydään vieraissa paikoissa enemmän tekemässä rataa ja yritän hengittää.
Oli tosi kiva lukea, että joku on päässyt jännityksestä eroon. Vielä pitää löytää se mentaalivalmentaja, vaikka puhun paljon tuttavilleni jännityksestä, mutta luulen että heidänkin mitta on pian täysi xD

  Re: Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: Eh 
Päivämäärä:   19.7.26 21:47:09

Mentaalivalmentajasta on ihan mieletön apu, siis jos on ammattitaitoinen ja samalla aaltopituudella kanssasi. Suomesta löytyy siihen erinomaista osaamista.

  Re: Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: H 
Päivämäärä:   20.7.26 01:14:37

Minäkin lähtisin purkamaan sitä omaa jännitystä ihan ammattilaisen kanssa. Olisi tärkeää löytää juuri sinulle sopivat työkalut, joilla saat tilanteen hallintaan. Tsemppiä!

  Re: Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: Jaska 
Päivämäärä:   20.7.26 15:33:54

Kisajännityksestä ei oikein pääse kun kisaamalla. Eli jos mahdollista enemmän kisoja, osallistu rataharjoituksiin alueella ym. Auttaa myös jännitykseen jos meet samoja ratoja ja valmistaudut hyvin kotona sekä varaat kisoissa ja verkkaan hyvin aikaa. Nämä asioita jotka itsellä auttoi aikanaan. Startteja on niin kovin vähän, ettei siinä kyllä ehdi tulemaan rutiinia kisoista.

  Re: Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: Uu 
Päivämäärä:   20.7.26 18:25:29

Se on kyllä täysin totta että startteja tosi vähän, kiitos - ehkä lähden nyt enemmän luottavaisemmin mielin seuraaviin kisoihin

  Re: Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: Tote 
Päivämäärä:   20.7.26 20:09:44

Olen ollut todella kova jännittämään ja silti halusin oppia ratsastamaan ratoja kisatilanteessa ja se oli minulle tavallaan henkilökohtaisen kasvun haaste. Prosessiin kuului, että oivalsin mitä oikeastaan pelkään ( esim. toisten arvostelu) ja keinoja hallita tilanteessa herääviä ajatuksia, tunteita ja kehoreaktioita. Kisakokemuksen hankkimisen lisäksi aloin meditoimaan ja toisaalta iso harppaus tapahtui kun sain käyttööni hevosen joka oli aiempia rennompi radalla. Hevosen saikutettua yhden kauden alun löysin jännittämisen tilalle yllätyksekseni kiitollisuuden tunteen siitä, että meni miten meni minulla on mahdollisuus ratsastaa ja kilpailla. Tsemppiä!

  Re: Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   21.7.26 09:17:29

Saatan jännittää ajomatkalla kisoihin, verkassa käyntiosuuden aikana ja vielä ennen radalle menoa, kun vaan katselee edellisen suoritusta. Mutta jännitys loppuu aina saman tien, kun rupeaa ratsastamaan ja keksittyy siihen. Jännittätkö aloittaja myös suorittaessa, vai vaan silloin, kun asiaa ehtii miettiä?

  Re: Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: Uu 
Päivämäärä:   21.7.26 10:54:44

Kyllä, pitäisi olla onnellinen, että sinne radalle edes pääsee - koska hevoset :D En tiedä onko syy jännittämiseen sitten se epäonnistumisen pelko vai mikä, pääni menee vain johonkin ihme tiloihin.

Minä jännitän silloin itseasiassa kun on aikaa, suurimmaksi osaksi siis, tämä olikin hyvä pointti. Kauden ensimmäisisssä kisoissa jännitys seuraa radallekin kyllä.

  Re: Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   21.7.26 10:57:01

Mentaali valmennusta sulle itsellesi ja enemmän kisoja alle. En jaksanut lukea kaikkia kommentteja mutta jos oma kuljetusvälineistö niin myös mahdollisimman paljon ratsastusta muualla kuin kotona auttaa.

  Re: Hevonen ei rentoudu kouluradalla

Lähettäjä: pekka 
Päivämäärä:   21.7.26 13:42:15

Hevonen on - lähes kirjaimellisesti - ratsastajan peili; kun ratsastaja rentoutuu, hevonenkin rentoutuu. Kun ratsastaja keskittyy, hevonenkin keskittyy.

:))

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.