Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  irtojuoksutus ja irtohypytys

Lähettäjä: :-) 
Päivämäärä:   18.7.26 16:59:09

Mitä mieltä olette irtojuoksuttamisesta ja hypyttämisestä? Onko ok olla osana hevosen perus liikuntamuotoja? Miksi tai miksi ei?

  Re: irtojuoksutus ja irtohypytys

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   18.7.26 17:08:08

Molemmat voivat olla oikeasti tehtäviä harjotteita joissa on ideaa, hallittuja ja hevosta kouluttavia.

Tai sitten ne voivat olla sitä päätöntä juoksemista, josta ei oikeasti ole apua hevoselle.

  Re: irtojuoksutus ja irtohypytys

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.7.26 17:35:39

^ Omani kohdalla pidän hyödyllisenä sitä, että hevonen saa laukata reippaasti ja pukitella vapaana, pysyy kroppa paljon vetreämpänä ja hevosen mieliala hyvänä. Tehdään kyllä vapaana myös liberty-tyyppistä treeniä. Irtohypytystä hyvin harvoin, kun ei hypätä muutenkaan enkä kovin usein viitsi rakentaa irtohypytyskujaa.

  Re: irtojuoksutus ja irtohypytys

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.7.26 17:39:34

Irtojuoksutusta en tee enää, ja jos niin vain harkiten ja lähinnä niin että hevonen saa puuhastella esim lumisella kentällä itsekseen.

Sen sijaan irtohypytys voi olla ihan todella hyödyllinen jumppaharjoitus ihan vaikka viikottainkin toteutettuna hevosella jolle syystä tai toisesta jumppasarjat ja kavaletit olisi eduksi, mutta näitä ei voi tai haluta toteuttaa ratsain. Tällöin ei kyllä puhuta perinteisestä irtohyppäämisestä jossa kujalla on vain yhteen suuntaan esteet ja viimeinen niin korkealla mihin menee, vaan sellaisista 30-60cm tehtävistä mitä voi mennä kujalla molempiin suuntiin.

  Re: irtojuoksutus ja irtohypytys

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   18.7.26 17:43:29

Omani irtojuoksutus on sitä että saa vapaasti juosta ja pukitella ja toisinaan sitä että minä määrään hevosen askellajit yms.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.