Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Jalustimet eivät ole jaloissa tasan

Lähettäjä: G 
Päivämäärä:   14.7.26 17:02:24

Palasin satulaan muutaman vuoden tauon jälkeen. Huomaan, että on vaikea saa jalustimia pysymään tasaisesti jalassa. Jalustimet ovat kyllä päkiällä, mutta jalustimen sisäreuna tulee taaemmas kuin ulkoreuna, eli jalustimen keskikohta ei ole ihan suoraan eteenpäin. Onko muilla ollut vastaavaa ja miten saitte sitä korjattua?

Tiedän olevani kiero ja toinen lonkka liikkuu huonommin, mutta oheistreenaan ja työstän puolieroa koko ajan pois. Lisäksi minulla on vanha opittu paha tapa kääntää polvia ulos, joilloin varpaatkin sojottavat etuviistoon. Koetan nyt ratsastaessa aina muistaa korjata varpaat menosuuntaan, koska huomaan että silloin alaselkä, pakarat ja reidetkin ovat rennommat ja hevoset kuuntelevat pohjeapuja paremmin. Opettajan mukaan en istu mitenkään enempää jommallakummalla puolella.

  Re: Jalustimet eivät ole jaloissa tasan

Lähettäjä: A 
Päivämäärä:   14.7.26 22:49:38

Liikkeessä varmaan vaan puolierot korostuu, niin jalkkarit elää. Ei ole varmaan yhtään ratsastajaa, joka olisi ”tasan” kummaltakin puolelta aina. Ehkä keskityt asiaan vaan tosi kovaa, kun huomaat näitä?

  Re: Jalustimet eivät ole jaloissa tasan

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   14.7.26 23:06:25

Mulla auttoi jalustinten vaihto. Ne sellaiset kuminauhajalustimet oli jotenkin liian kevyet ja käänty aina vinoon tosi ärsyttävästi ja vaikeutti oman painon saamista jalustimelle. Painavampien jalustinten kanssa ongelmaa ei ole

  Re: Jalustimet eivät ole jaloissa tasan

Lähettäjä: G 
Päivämäärä:   14.7.26 23:21:58

Pitääpä tarkkailla muiden jalka-asentoja. :) Pitää kyllä paikkansa että seuraan istuntavirheitäni suurennuslasilla. Yritän kovasti korjata niitä. :D

En ole huomannut että jalkkarit itsessään oikein vaikuttaisivat. Osalla koulun hepoista on kumilenkilliset jalkkarit, osalla painavat kokometalliset ja osalla nivelletyt jalkkarit.

  Re: Jalustimet eivät ole jaloissa tasan

Lähettäjä: oo 
Päivämäärä:   15.7.26 08:54:23

Kyllä ne jalustimet varmaan kaikilla välillä siirtyvät, mutta ne vain korjataan oikeaan paikkaan.. Toki kun ratsastaa paljon, niin harvemmin.. Todennäköisesti istunta ja jalan asento eivät ole vielä niin vakaat että jalka lepäisi koko ajan jalustimella, jolloin jalan noustessa jalustin kääntyy vinoon. Lantion rentous ja jousto sekä ihan yleinen rentous, mutta jäntevyys auttaa asiaan. Jalka rentona ja paino kevyesti jalustimilla. Tuo polvien "kääntäminen" sisäänpäin korjaa oireen, mutta ei syytä: varo, ettei "manuaalinen" jalan kääntäminen jäykistä istuntaa entisestään. Katso että lantion asento on oikea ja jalka "valuu" suoraan alaspäin - tästä asennosta siirrä jalustin jalkaan: jalustinhihnan on edelleen oltava kohtisuoraan maata kohti. Tarkista, että jalustinhihnat ovat oikean mittaiset. Puristamatonta jalan asentoa on hyvä harjoitella (käynnissä) ilman jalustimia tai vaikka joskus ilman satulaakin; ja rentoa jalan asentoa jalustimessa voi harjoitella esim. kevyessä istunnassa käynnissä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.