|
Lähettäjä: *
Päivämäärä: 11.7.26 10:48:57
Tätä piti oikein urakalla mietiskellä, kun ekan hevosen ostosta on jo aikaa 45 vuotta. Hevosia ollut useita omia, seuraavassa niiden sairaus-tapaturmajuttuja:
1. 1 naulanpainuma, ei muuta
2. Etupolven ojentajajänteen kuhlu, piikitettiin pari kertaa klinikalla, kun uusiutui. Kerran lievä ummetusähky, kun karsinan automaattikuppi oli mennyt rikki, meni ohi juotolla ja liikunnalla.
3. Pistohaava, jota ei heti huomattu tummassa jalassa. Kehitti niin kovan patin siihen, että ell luuli puikkoluun murtuneen. Klinikalla todettiin kuitenkin haavan tulehduttaneen luukalvon. Viikko karsinalepoa, sitten vähän aikaa kävelyä. Yksi imppari.
4. Ei mitään.
5. Ei mitään.
6. Etuvuohisissa traumaperäiset irtopalat, jotka leikattiin, ei kuntoutunut > siitokseen.
7. Yksi ummetusähky, kun ei malttanut riehumisen jälkeen juoda kunnolla. Laukesi liikutuksella.
Kantapallopaise, joka oli muuten kipeämpi kuin "tavallinen" kaviopaise ja hankalampi hoitaa ja hautoa. Yksi imppari.
8. Kimosyöpä, joka lopussa "räjähti" sisäelimiin.
Mulla on ehkä ollut onnea "kop,kop", mutta vatsahaavoja ja pahempia ähkyjä ei ole ollut. Sain kauan sitten ruokintaguru Vappu Kossilalta neuvon syöttää säännöllisesti pieniä määriä melassileikettä vatsan hyvinvoinnin takia ja niin olen tehnyt. Liikunta on ollut säännöllistä, maltillista ja monipuolista, myös valmennukset ja kilpaileminen.
|