|
Lähettäjä: .
Päivämäärä: 6.7.26 14:50:22
Tiedän erään, jolla oli aikanaan viisi vai kuusi hevosta isossa "metsätarhassa". Lainausmerkeissä siksi, ettei sitä voinut tarhaksi sanoa, sillä siinä ei isolta alalta ollut aitaa lainkaan. Oli joskus ollut, mutta sen mentyä matalaksi ei omistaja koskaan sitä korjannut. Hevoset juoksi milloin missäkin vapaana, mutta omistajaa ei kiinnostanut, koska kulkivat yhdessä laumana ja osasivat kuulemma tulla takaisin kotiin. Iso tie ei ollut edes kilometrin päässä tallista.
Sama ihminen harrasti myös hevostensa liikutusta siten, että laittoi yhden satulaan ja kaikki muut olivat mukana vapaana.
Aina välillä ihmetteli, kun yksi ei tullutkaan kotiin, tai hevosissa oli mysteerihaavoja, tai yksi loi yhtäkkiä varsan, vaikkei sen tiedetty edes olevan tiineenä (oli karannut naapuritallin orille).
Ymmärtäisin ehkä jossain määrin tämän hänen toimintansa, jos hän asuisi oikeasti keskellä ei mitään, 100km lähimpään tiehen tai naapuriin. Silloinkin tämä olisi hevosille epäreilua.
Mutta nyt hän vaaransi myös kaikki naapurit, ulkoilijat, autoilijat, maat ja metsät. Itsekästä.
|