Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Husö, Kilo vai Viikki poniratsastajalle?

Lähettäjä: Ponny 
Päivämäärä:   1.7.26 15:40:00

Mikä näistä olisi paras alle kymmenvuotiaalle lapselle, joka hallitsee ponin kaikissa askellajeissa ja hyppää pieniä esteitä? Lapsi on aika pienikokoinen, joten tarvitsee useimmiten satuloinnissa apua.
Toiveena olisi lapsille sopiva opettaja, vaihtelevat (perusratsastukseen keskittyvät) tehtävät ja mieluusti mahdollisuus myös hoitaa poneja tunnin yhteydessä.

Myös muuta ratsastuskoulua pk-seudulta voi ehdottaa.

  Re: Husö, Kilo vai Viikki poniratsastajalle?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   1.7.26 16:08:57

Sanoisin Kilo.

Husössä ei ole niin paljon pieniä poneja, ja Viikistä kuullut huonoa.

  Re: Husö, Kilo vai Viikki poniratsastajalle?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   1.7.26 16:10:21

https://www.kilontalli.fi/ponitunnit

Nuo poniopet on myös oikein mukavia. :) Nuoria naisia, lapset varmasti tykkää. Ponitunnit myös erikseen, Husössä ei ole erikseen ponitunnit.

  Re: Husö, Kilo vai Viikki poniratsastajalle?

Lähettäjä: —- 
Päivämäärä:   1.7.26 21:00:43

Kilo ainakin hyvä, muista ei kokemusta. Just oli kilon instastoryissä vapaat ponituntipaikat

  Re: Husö, Kilo vai Viikki poniratsastajalle?

Lähettäjä: Riikka 
Päivämäärä:   1.7.26 21:06:47

Itse vein lapset aikoinani Kiloon (olivat olleet muualla aiemmin) ja hyvin siellä oppivat.

  Re: Husö, Kilo vai Viikki poniratsastajalle?

Lähettäjä: Lotta 
Päivämäärä:   1.7.26 21:52:25

Knaperbacka Söderkullassa

  Re: Husö, Kilo vai Viikki poniratsastajalle?

Lähettäjä: Gg 
Päivämäärä:   1.7.26 23:40:53

Hanki vuokraponi!

  Re: Husö, Kilo vai Viikki poniratsastajalle?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   2.7.26 00:59:26

Kilo.

  Re: Husö, Kilo vai Viikki poniratsastajalle?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   2.7.26 09:15:03

Kilo! Johanna ja Emmi on tosi kivoja opeja. Suosittelen.

  Re: Husö, Kilo vai Viikki poniratsastajalle?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   2.7.26 15:53:31

Kilo ja sieltä Johanna !

  Re: Husö, Kilo vai Viikki poniratsastajalle?

Lähettäjä: :)) 
Päivämäärä:   2.7.26 19:07:45

Vieläkö Kilon tuntsarit asustelevat pilttuissa?

  Re: Husö, Kilo vai Viikki poniratsastajalle?

Lähettäjä: Lollo 
Päivämäärä:   2.7.26 20:00:47

Viikissä on monta, lähemmäs kymmenkunta pienikokoista ponia (=säkä 110-120 cm) ja sitten melko monta keskikokoista (=säkä noin 130-138 cm) ponia. Eli löytyy paljon ratsuja pienikokoiselle ratsastajalle. Noilla taidoilla lapsesi olisi tallilla varmaan ratsastajien kokeneimmasta päästä, kun Viikissä on paljon ihan aloittelijoita. Tuolla taitotasolla pääsee kyllä ratsastamaan, opettajat tottuneet opettamaan lapsiasiakkaita, saa varustaa hepat itse ja mahdollisuus hoitsuun, tallilla omat tallikisat aina kauden päätteeksi jos kisaamisen harjoitteleminen kiinnostaa. Maastot on rajalliset, mutta kokeneet ratsastajat pääsevät kyllä pellolle kokeilemaan maastoesteiden hyppäämistä.

Kilon tallista olen myös kuullut hyvää, mutta olen kuullut myös että siellä ei vieläkään ole päästy pilttuista eroon. Viikissä osa karsinoista on melko pieniä, mutta Viikissä ei sentään ole pilttuita ja hepat ulkoilevat kunnolla päivittäin.

Husö on hevostoiminnan eettisyyttä painottavalle varmaan paras valinta. Hepoilla on isot tarhat ja laitumet, ja laitumella saa olla monta kuukautta keväästä syksyyn, ei vain kesälomaviikoilla. Muutenkin hevosten hyvinvointiin panostetaan paljon. Tosin siellä suurin osa poneista on isoja poneja, ja pienempiä löytyy vain muutama. Plussaa hyvistä maastoista. Miinusta rajallisista esteratsastusmahdollisuuksista.

Kannattaa katsella ratsastuspaikkaa myös sen mukaan, mikä paikka on lähellä omaa kotia, että tallille kulkeminen olisi helppoa. Kilo ja Husö ovat tosi eri suunnilla.

  Re: Husö, Kilo vai Viikki poniratsastajalle?

Lähettäjä: —- 
Päivämäärä:   2.7.26 20:16:55

Kilossa ei ole pilttuita ollut enää aikoihin. Koko talli remontoitiin jo monta vuotta sitten, koko sisusta uusiksi.

  Re: Husö, Kilo vai Viikki poniratsastajalle?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   2.7.26 22:24:02

Juu ei tosiaan ole ollut aikoihin pilttuita.

  Re: Husö, Kilo vai Viikki poniratsastajalle?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   2.7.26 22:28:54

Oon kuullut että Viikissä hakataan poneja päivittäin jos ne eivät ontuvina suostu tunnilla menemään. Että se siitä hyvyydestä.

  Re: Husö, Kilo vai Viikki poniratsastajalle?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   2.7.26 23:59:35

"Kilon tallista olen myös kuullut hyvää, mutta olen kuullut myös että siellä ei vieläkään ole päästy pilttuista eroon. Viikissä osa karsinoista on melko pieniä, mutta Viikissä ei sentään ole pilttuita ja hepat ulkoilevat kunnolla päivittäin."

Hei vanhaa tietoa, Kilossa ei ole ollut moneen vuoteen enää pilttuita. Koko talli rempattiin, kaikilla on karsinat.

  Re: Husö, Kilo vai Viikki poniratsastajalle?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   3.7.26 00:04:36

"Lähettäjä: -
Päivämäärä: 2.7.26 22:28:54

Oon kuullut että Viikissä hakataan poneja päivittäin jos ne eivät ontuvina suostu tunnilla menemään. Että se siitä hyvyydestä."

Jos totta niin tällaista ei ainakaan ole kiva lapsen katsella ja oppia.

  Re: Husö, Kilo vai Viikki poniratsastajalle?

Lähettäjä: :)) 
Päivämäärä:   3.7.26 08:55:27

Hei, kiva että Kilossa tehty remppaa.

  Re: Husö, Kilo vai Viikki poniratsastajalle?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   3.7.26 11:39:39

Kilossa tosi siisti ja selkeä talli. Poneista löytyy monenlaisia, mutta taitaa pääosin olla aika iäkkäitä. Osa vähän hitaasti liikkeelle lähteviä, mutta muutama tosi reipaskin joukossa. Poniopet kivoja ja tehtävät tunneilla monipuolisia.

Husössä tallit ja varustehuoneet vähän sekavasti ympäri pihaa, mutta sieltä löytyy kyllä kartta, jonka avulla löytää etsimänsä. Puitteet varsin mainiot muuten. Lapselle ainakin osunut mukavia opeja, jotka osaavat taitavasti eriyttää tehtäviä ja apua on saanut aina, jos tarvitsee. Tosi kivoja poneja eikä ole yhtään sellaista leipääntynyttä tullut vielä vastaan.

Viikistä meillä vain lyhyt kokemus, mutta se oli sen verran ikävä, ettei ole sinne enää hakeuduttu. Se on näistä ainoa talli, jossa on ollut ynseä ilmapiiri. Poneissa oli useampi aika vihainen. Opettaja, joka lapselle sattui, oli tyly ja muutenkin vähän erikoinen. En tiedä, onko kyseinen opettaja enää Viikissä ja tosiaan muista opeista ei ole kokemusta.

Näistä valitsisin oman sijainnin mukaan joko Kilon tai Husön.

  Re: Husö, Kilo vai Viikki poniratsastajalle?

Lähettäjä: %%% 
Päivämäärä:   3.7.26 23:29:08

Poni-Haka

  Re: Husö, Kilo vai Viikki poniratsastajalle?

Lähettäjä: Lara 
Päivämäärä:   4.7.26 15:44:44

Poni-Haasta on kokemusta, kiva paikka mutta miinuspuolena se että alkeis- ja perustason tuntilaisilla joka toinen viikko puolet ratsastustunnista käytetään varustamisen opetteluun. Ratsastustunnit ovat niin kalliita, että olisi kiva että tunnit saisi käyttää kokonaan ratsastamiseen ja varustamisen opettelu tehtäisiin ennen/jälkeen tuntia. Ymmärtäisin yksittäiset ratsastuskauteen kuuluvat teoriatunnit, jolloin ei ratsasteta. Mutta tuolla voi parin vuoden ajan joka toinen ratsastustunti kulua suurelta osin varustamiseen. Ja silloin kun ratsastusaikaa on puoli tuntia, niin siitäkin iso osa menee jo selkään nousuun ja jalustinten laittoon.

  Re: Husö, Kilo vai Viikki poniratsastajalle?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   5.7.26 14:39:19

Ketkä Kilossa nykyisin opettaa ?

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.