|
Lähettäjä: ???
Päivämäärä: 1.7.26 12:51:11
"Mitä ne 200 000 ostovelat voisi olla ? Maksamattomia laskuja, minne ?"
- Tämäkin selviäisi siitä surullisenkuuluisasta ja tarkoin varjellusta tase-erittelystä yhdellä vilkaisulla. Tai pääkirjaotteelta.
Ja mitä tulee vielä edelliseen keskusteluun Rantalaisesta, niin heillä on 100% varmasti vakuutukset ja juristit näitä varten. Kirjanpitäjä on myös voinut kyseenalaistaa avustuksen riiputtamisen saamisissa, mutta jos asiakas on sitä mieltä, että se on sieltä tulossa, niin minkäs teet. Olen tilitoimistossa ollut verotarkastettavanakin näistä kun asiakas on halunnut kirjata asioita kirjanpitoon vastoin lakia. Minä asiakkaalle kyllä ilmoitan, että näin ei voi toimia (aina kirjallisesti, että on mustaa valkoisella), mutta jos asiakas niin tahtoo niin niin tehdään ja asiakas vastaa seurauksista.
Sitten taas kirjanpitäjän vastuulla voi olla esimerkiksi asiakkaasta riippumattomat virheelliset verotulkinnat tai tahattomasti tai tietoisesti tehdyt virheelliset kirjaukset.
Ja tosiaan, hallitus on kuitenkin tilinpäätökset hyväksynyt. Muistan erään liittokokouksen, jossa kysyttiin mitä saamiset sisältää, eikä osannut vastata hallitus eikä tj (nykyiset siis). Kuten eivät eilenkään kysymykseen ostoveloista.
|