Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: Alan ongelmat 
Päivämäärä:   1.7.26 08:44:52

Tulin pidemmän tauon jälkeen katsomaan mitäs tänne ja taidankin pysyä poissa myös seuraavat vuodet. Oikeastaan koko hevosharrastuksen voisi lopettaa. Tämä meno on nykyään todella kummallista.

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   1.7.26 10:00:18

Älä nyt netin takia hevosharrastusta lopeta.

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   1.7.26 10:06:31

Älä valehtele

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.7.26 10:13:38

Täällä käydessä joutuu kohtaamaan arvojensa vakauden ja sen miten reagoi, ne testataan. Avataan ikkuna raikkaammalle tuulelle.

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: Jk 
Päivämäärä:   1.7.26 10:56:07

Ainakaan verovaroun ei tule ratsastustouhua tukea.Eli veronmaksajille pelkkää säästöä kun srl unohti sen 300 000 euron avustuksen. Paljon naisia harrastuksen oarissa, osa hyvinkin rikkausta suvusta, osa persaukisia.Mutta sivistyksestä.ei tietoakaan. Myös edell7sten hallituksuen tekemisiä.voisi perata.Ennenkin on tarvittu erityistarkastuksia.

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: Hop 
Päivämäärä:   1.7.26 11:13:28

Ei pelkkä hötönetti oo toksinen vaan tuntuu olevan koko hevospiirit:( Ravipuolesta en tiedä millaista menoa siellä mutta ratsastuspiirit on toksisuutta täynnä. Olisi kiva tietää onko tässä lajissa oikeasti yhtään ihmistä, joka aidosti olisi iloinen toisen puolesta?!

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.7.26 11:33:00

Sä käyt väärällä tallilla, jos kommentti on ettei kukaan lajin parissa iloitsisi toisen puolesta. Kyllä ainakin meillä tallilla osataan iloita ja surra yhdessä.

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   1.7.26 12:11:14

Lopeta ihmeessä hevosharrastus jos se noin paljon ahdistaa.

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä-_- 
Päivämäärä:   1.7.26 12:16:08

Yllätyitkö?

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: oij 
Päivämäärä:   1.7.26 12:28:54

Meillä tallilla on tosi hyvä ja muiden menestyksestä iloitseva ilmapiiri.

Mitä toksisuuteen tulee, ei hevospiirit ole mikään poikkeus. Koirapiireissä on sata kertaa pahempaa, taitoluistelupiireissä ihan kamalaa jne jne.

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: Tosiaan 
Päivämäärä:   1.7.26 12:34:49

Hop
On oikeassa. En oo tavannut yhtään täyspäistä ratsuihmistä. Suhtaudutaan puskaratsulla puskissa kisaamiseen aivan niinkuin olisi vähintään maajoukkueen ovet avautumassa, ihan niinku jollain seura- tai aluetason kisoilla nyt olis mitään väliä, kuka ne voittaa :D
Työntekoon, suunnitelmallisuuteen, itsensäkehittämiseen ihmisenä, hevostuntemukseen tai kanssaihmisten kohteliaaseen kohtaamiseen tai yleensäkään käytöstapoihin ei niin kovin jakseta panostaa.
Tai ehkä vaan tervehdykset on loppunu eikä kaupasta saa lisää.
Horisontaalisten ihmissuhteiden sijaan keskitytään vertikaalisiin ja pyritään pysymään siellä yläpuolella.
Mahtava laji.

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: ope 
Päivämäärä:   1.7.26 13:03:20

Tämä on mennyt aivan järkyttäväksi kun nämä mielenterveysongelmaiset ovat huomanneet että ylläpitoa täällä ei enää ole. Likaavat omaa pesää.

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.7.26 13:05:39

Anonyymi keskustelupalsta on anonyymi keskustelupalsta. Tosielämän toksisuus tai ravitsevuus on kiinni siitä, millaisessa seurassa aikaansa viettää. Myös hevospiireissä on ihania ihmisiä ja terveitä yhteisöjä kaikkien lajien parissa.

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: -\_/- 
Päivämäärä:   1.7.26 13:10:42

Ja niin se on, että seura tekee kaltaisekseen.

Ei täällä ole vuosiin fiksummat käyneet mitään kirjoittelemassa, ihan turhaa ajanhukkaa kun ei täällä mitään järkevää keskustelua saa aikaiseksi. Suurimmaksi osaksi täällä tyhjät tynnyrit kolisee.

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.7.26 13:25:30

Aloittaja on niin oikeassa. Ihan sama minkä keskustelun avaa niin viimeistään kolmas viesti on jotain vttuilua asiasta tai asian sivusta.

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: huomattu 
Päivämäärä:   1.7.26 15:27:43

Täällä kirjoittelee ne, joilla oikeasti ei ole juurikaan kosketuspintaa koko hevosurheiluun millään saralla. Heidän ainoa antinsa lajille on toksisuus.

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   1.7.26 15:29:32

vain hullu käyttää sanaa toksinen ja miettii ilmapiiriä

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.7.26 15:47:12

"vain hullu käyttää sanaa toksinen ja miettii ilmapiiriä..."

Ja sieltä oikeen näpsäkkä ja viisas kommentti joltain keharilta xDdd Tuliko fiksu olo?

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: Kaffe 
Päivämäärä:   1.7.26 16:26:32

Meneekö aloittajalla nyt sekaisin liiaksi netti ja oikea elämä? Koska eihän ht.net ja hevosharrastus oikeassa elämässä liity lainkaan kiinteästi toisiinsa. Aika hassua ja surullista, jos antaa nettikirjoittelun tai ylipäätään vaikka somekirjoittelun vaikuttaa itseensä niin paljon, että pohtii sen seurauksena lajin lopettamista. Netti kiinni ja talliin vaan. Talleilla on hevosten lisäksi paljon aidosti kivaa porukkaa ja saat aitoja ihmiskohtaamisia nettitrollien sijaan.

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   1.7.26 16:28:14

yhyy, että ihan tosksista ja ilmapiiriä, millainenhan prinsessalle saisi olla?

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.7.26 16:47:36

Siis keskustelupalstalla tuntuu toksiselta, yhyy. Juttele Kyran kanssa, silläkin on tuntunut.

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.7.26 17:00:47

yhyy, että ihan tosksista ja ilmapiiriä, millainenhan prinsessalle saisi olla?

Siis keskustelupalstalla tuntuu toksiselta, yhyy. Juttele Kyran kanssa, silläkin on tuntunut.

Siinähän on taas heti pari esimerkkiä. Miksi ylipäätään pitää kommentoida aina vttuilemalla? Voisiko vaan olla kirjoittamatta mitään, jos ei neutraaliin kommunikaatioon kykene?

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: näkökulma 
Päivämäärä:   1.7.26 17:04:48

"Aika hassua ja surullista, jos antaa nettikirjoittelun tai ylipäätään vaikka somekirjoittelun vaikuttaa itseensä"

^
hassua tosiaan, et ole tainnut lukea, miten jotkut tekee jopa itsemurhan nettikiusaamisen takia. Hassun hauskaa tosiaan. Miten nyt kukaan sillä tavoin viitsii.

*oksennus*

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.7.26 17:53:12

jos keskustelusta tulee ilmapiiri tunteita ja vieläpä sana toksinen nousee esille, edellä ehdoteltiinkin jo hyvää vaihtoehtoa

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: Chill 
Päivämäärä:   1.7.26 18:02:03

näkökulma: nappasit yhden osan toisen kommentin keskeltä ja väänsit sen nyt ihan villeille omille raiteillesi. Tuossahan puhuttiin nyt ht.netin kirjoitteluiden takia hevosharrastamisen lopettamisesta.

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: Sinq 
Päivämäärä:   1.7.26 19:14:46

No minä voin ainakin kokemuksella sanoa että yhtä vittumaisia tätejä ja tyttösiä löytyy talleilta mitä täältä. Nykyään harrastellaan vain omassa pihassa ja pysytään kaukana piireistä.

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: Talli 
Päivämäärä:   1.7.26 19:24:52

Meillä myös kotona. Laiteltiin kivat ratsastusalueet. Eikä ole kellään naapuritallin kiusaajista asiaa meidän maille vaikka kuinka nykyään mielistelevät ja haluavat tehdä yhteistyötä. Eivätpä tienneet ettei olis kannattanut vittuilla silloin 10 vuotta sitten. Yllättyivät kovasti suhteestani naapurin maajussiin ja nyt on lähimaidenkin omistajat kääntäneet selkänsä tällä kakkatallille.

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: 30 
Päivämäärä:   1.7.26 19:33:11

Ollaan olevinaan avoimia, rehellisiä ja kannustavia. Todellisuus on päinvastainen. Kaikki on yhtä hymyä nii pitkään kun kehutaan vuolaasti. Huomauta yhdestä isosta epäkohdasta asiallisesti niin olet ikävä ihminen. Teennäinen kulissi kuvastanee osuvasti tämän päivän ilmapiiriä.

  Re: Hyi miten toksinen ilma hötölässä

Lähettäjä: Vanilli 
Päivämäärä:   2.7.26 07:05:12

Minä olen törmännyt tähän ”myrkyllisen ilmapiiriin” vain täällä joissain topissa, mutta en juuri koskaan oikeassa netin ulkopuolisessa elämässä ihan muutamia yksittäisiä henkiöitä lukuunottamatta. Olen harrastanut about 15 vuotta, aloitin nuorena ratsastuskoulussa ja sen jälkeen kilpaillut ja valmentautunut aktiivisesti, pitänyt omia hevosia useammalla isolla tallilla eri paikkakunnilla (muuttojen vuoksi), joten hevosihmisiä on tullut tavattua tähänastisen elämän aikana jo paljon. Mun mielestä hevosihmiset on lähtökohtaisesti todella kivoja tyyppejä. Esim nytkin meidän tallilla on mahtava porukka (30 hevosen yksäritalli, eli paljon erilaista ja eri ikäistä porukkaa) ja hyvä, toisia kannustava ilmapiiri, tallikavereista osasta on tullut todella läheisiä ystäviä minulle myös hevoselämän ulkopuolelle, kisoissa kisakaverit on kannustavia ja auttaa aina tarvittaessa (esim kun satulavyö hajosi kisareissulla karsinanaapuri lainasi meille omaansa, yhdessä sovitaan aamu- ja iltaruokintoja kisareissuilla yms), valmennusreissuilla vieraatkin aina moikkaa ja porukka mm kehuu toisiaan hyvin onnistuneen treenin jälkeen (harrastan tätä muuten paljon itsekin, kehun herkästi kisoissa tai treeneissä jos jollain vaikka tuntemattomillekin menee tosi hyvin), käyttämäni ammattilaiset ympärillä kengittäjästä ja valmentajista eläinlääkäriin on mahtavia tyyppejä, jotka tekee aina parhaansa hevosten eteen jaksaen samalla aina olla hyvällä tuulella, jos vaikka tien päällä tulee vaikka rengasrikko, niin taatusti toiset hevosihmiset pysähtyy kysymään tarvitseeko apua, tallinpitäjä on henkilö johon voin luottaa ja hänestä näkee että hän oikeasto välittää meidän asiakkaiden hevosista ja on kiinnostunut esim kisatuloksista (meidän tallilla mm juhlistetaan aina yhteiskahveilla, jos mitali tai muu isompi voitto napsahtaa jolllekin tallilaiselle) jne jne. Eli itse en tunnista mitään väitettyä hevosihmisten negatiivista ilmapiiriä netin ulkopuolella.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.