Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Folksam uusi kypärätesti tulokset

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.6.26 13:45:03

Käännetty Chat gpt.. Mielenkiintoista että kalleimmat on huonoimmat!

--

Suuri testi: ”Kalleimmat ratsastuskypärät ovat huonoimpia”

Jopa kahdeksan kertaa suurempi aivotärähdysriski • Neljä 15 ratsastuskypärästä sai arvosanan hyvä

Eilen 07.28

Päivitetty: eilen 09.31

Folksam on testannut 15 erilaista ratsastuskypärää.
Tulokset osoittavat, että parhaan ja huonoimman kypärän välillä aivotärähdyksen riski voi olla jopa kahdeksankertainen.

– Kalleimmat kypärät ovat huonoimpia, joten tulos on täysin päinvastainen kuin voisi kuvitella, sanoo Folksamin tutkimusjohtaja Helena Stigson.

Ratsastus on yksi Ruotsin suurimmista nuorisourheilulajeista, ja noin puoli miljoonaa ihmistä harrastaa sitä säännöllisesti Ruotsin urheiluliiton mukaan. Samalla Folksamin vakuutusdata osoittaa, että noin 1 400 ratsastajaa loukkaantuu vuosittain – keskimäärin 26 viikossa.

Yleisin vamma on aivotärähdys

Tämän vuoden testissä oli mukana yhteensä 15 ratsastuskypärää, joita myydään Ruotsin ja Euroopan markkinoilla. Kaikki testatut kypärät ovat voimassa olevan CE-standardin mukaisesti hyväksyttyjä.

– Tilastoissamme on hyvin vähän kallonmurtumia, mutta yleisin vamma on aivotärähdys. Jos tarkastelemme päävammoja yleisesti, niitä raportoidaan Folksamiin ratsastusliiton jäseniltä noin 12 viikossa. Siksi on tärkeää keskittyä juuri näihin vammoihin, Stigson sanoo.

Testi osoittaa, että huonoimman kypärän käyttäminen voi aiheuttaa jopa kahdeksankertaisen riskin saada aivotärähdys tai vakavampi vamma verrattuna parempiin kypäriin.

Kalleimmat kypärät kuuluvat heikoimpiin

Kypärien hinnat vaihtelivat 1 300–6 800 kruunun välillä, ja keskimääräinen ostohinta oli noin 3 800 kruunua. Mutta kallis ei tarkoita parasta.

– Kuluttaja voi ajatella, että kalliin kypärän ostamalla saa enemmän turvallisuutta. Tässä kuitenkin useissa törmäystilanteissa aivotärähdysriski ylittää 50 prosenttia, Stigson sanoo.

Heikoimpien joukossa olivat:

Antarès Premium Eclipse (noin 5 400 kruunua)
FreeJump Voronoï (noin 6 600 kruunua)
Miksi kalliimmat ovat huonompia?

Stigsonin mukaan syynä on se, etteivät kalleimmat kypärät yllä riittävälle turvallisuustasolle.

– CE-merkinnässä ei aseteta tätä vaatimusta, ja siinä on ongelma. Siksi teemme kuluttajatestejä auttaaksemme asiakkaita tekemään turvallisia valintoja. Pyrimme vaikuttamaan lainsäädäntöön sekä Ruotsin ratsastusliiton kautta, ja olen mukana myös FEI:n kansainvälisessä kypärätyöryhmässä vaatimusten kiristämiseksi.

Tässä parhaat kypärät

Listan kärkeen nousivat muun muassa:

Hansbo HS Vision Mips (noin 2 000 kruunua)
Back on Track Strixx (noin 3 000 kruunua)

– Kaikissa näissä on jonkinlainen rotaatiosuoja, niin sanottu Mips. Se on ylimääräinen liukukerros kypärän sisällä, joka vähentää vinojen iskujen vaikutusta, pidentää törmäyksen kestoa ja alentaa kuormitusta. Nämä kypärät ovat myös keskihintaa edullisempia, Stigson sanoo.

Parhaat ja huonoimmat ratsastuskypärät
Hansbo HS Vision Mips – arvosana 3 – noin 2 000 kr
Back on Track Strixx – arvosana 3 – noin 3 000 kr
LAMI CELL Adele – arvosana 3 – noin 2 700 kr
Yelm Hybrid Helmet 2.0 – arvosana 3 – noin 3 900 kr
Charles Owen Kylo Mips – arvosana 2 – noin 2 500 kr
CRW® Ratsastuskypärä Ovation Mips – arvosana 2 – noin 1 300 kr
Equiline Xanto – arvosana 2 – noin 5 000 kr
Kask Star Lady Pure Shine – arvosana 2 – noin 6 800 kr
Jacson Philly Mips – arvosana 2 – noin 1 600 kr
Uvex Exxential III MIPS – arvosana 2 – noin 1 900 kr
Antarès Premium Eclipse – arvosana 1 – noin 5 400 kr
FreeJump Voronoï – arvosana 1 – noin 6 600 kr
GPA Global TLS – arvosana 1 – noin 5 800 kr
KEP Smart Nova Polish Polo – arvosana 1 – noin 3 700 kr
Samshield Miss Shield 2.0 – arvosana 1 – noin 4 500 kr

  Re: Folksam uusi kypärätesti tulokset

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.6.26 13:48:18

Monet tän hetken muotikypäröistä saaneet alimmat arvosanat.

  Re: Folksam uusi kypärätesti tulokset

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   25.6.26 13:49:44

Ompas kiva nähdä että oma kypärä on saanu parhaimmat pisteet (YELM). Eli käytän jatkossakin tyytyväisin mielin.

Eikös se ole aina tiedetty ettei hinta takaa aina laatua. (jos koskaan)

  Re: Folksam uusi kypärätesti tulokset

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.6.26 13:51:25

Minkäs muotoselle päälle toi YELM on? Soikea/pyöreä? Istuuko syvälle päähän? :)

  Re: Folksam uusi kypärätesti tulokset

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   25.6.26 14:13:32

Itsellä soikea pää ja pieni aikuiseksi. Yelm istuu täydellisesti, oikeasti menee tarpeeksi pienelle ja syvälle. Muissa jos koko on ok niin syvyys ei.

  Re: Folksam uusi kypärätesti tulokset

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.6.26 15:56:19

Täytyypä testaa YELM!

  Re: Folksam uusi kypärätesti tulokset

Lähettäjä: … 
Päivämäärä:   25.6.26 17:27:47

Vinkki! Equipagen kypärät on saman valmistajan luon Hansbo (sama emoyhtiö), ja Equipage ainakin sopii soikeaan päähän

  Re: Folksam uusi kypärätesti tulokset

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.6.26 17:34:07

Suomessa taas tuo testin voittaja on listattu tukesin vaaralliset tuotteet listalle...

  Re: Folksam uusi kypärätesti tulokset

Lähettäjä: … 
Päivämäärä:   25.6.26 17:56:20

Tukea kypärät on eri, ne on jotain vanhoja malleja

  Re: Folksam uusi kypärätesti tulokset

Lähettäjä: … 
Päivämäärä:   25.6.26 18:00:38

Kiitos! Kypärän osto on just nyt ajankohtainen.

Verrokkina voi katsoa näitä tutkimustuloksia:
https://www.helmet.beam.vt.edu/equestrian-helmet-ratings.html

(Trauma void = Back on track)

  Re: Folksam uusi kypärätesti tulokset

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.6.26 18:35:29

Ei ole vanha malli vaan ihan sama

  Re: Folksam uusi kypärätesti tulokset

Lähettäjä: :) 
Päivämäärä:   25.6.26 18:38:21

Ruotsalaiset tekevät testin ja ruotsalaiset ovat parhaita....

  Re: Folksam uusi kypärätesti tulokset

Lähettäjä: Hmm 
Päivämäärä:   25.6.26 19:12:30

Folksamin vuoden 2026 ratsastuskypärätestin parhaat kypärät on asetettu järjestykseen niiden **kokonaistuloksen** perusteella, joka mittaa kypärän kykyä suojata päätä sekä suorilta iskuilta että erityisen vaaralliselta rotaatioväkivallalta.

Kaikki alla mainitut kypärät saivat **”Bra val” (Hyvä valinta)** -tunnustuksen, mikä tarkoittaa niiden olevan vähintään 10 prosenttia testin keskiarvoa turvallisempia.

### Parhaat kypärät paremmuusjärjestyksessä:

1. **Hansbo HS Vision Mips (29 % parempi kuin keskiarvo)**
* **Perustelut:** Testin ylivoimainen voittaja. Se tarjosi erinomaisen suojan kaikissa osatesteissä ja oli erityisen vahva suojauksessa ylhäältä tulevia vinoja iskuja vastaan (vain 8 % aivotärähdyksen riski). Se on varustettu Mips-rotaatiosuojauksella.
2. **LAMI CELL Adele Mips (18 % parempi kuin keskiarvo)**
* **Perustelut:** Sijoittui toiseksi erinomaisella suorituskyvyllään. Kypärä erottui edukseen erityisesti sivulta tulevissa vinoissa iskuissa, joissa se tarjosi testin parhaan suojan (vain 7 % aivotärähdyksen riski).
3. **Back on Track Strixx (15 % parempi kuin keskiarvo)**
* **Perustelut:** Tasaisen vahva suorittaja, joka kuuluu testin kärkijoukkoon. Se piti aivotärähdyksen riskin alle 50 prosentissa kaikissa kolmessa erilaisessa vinon iskun testissä, mikä on merkittävä saavutus (riskit 9 %, 26 % ja 40 %).
4. **Yelm Hybrid Helmet 2.0 (14 % parempi kuin keskiarvo)**
* **Perustelut:** Neljäs kypärä, joka ylitti ”Bra val” -kriteerit. Se suoriutui vakuuttavasti kaikissa rotaatiotesteissä ja tarjosi hyvän yleissuojan kohtuulliseen hintaan verrattuna moniin kalliimpiin malleihin.

### Keskeiset tekijät sijoitusten takana:

* **Rotaatiosuojaus (Mips):** Kaikki neljä parasta kypärää käyttävät Mips-teknologiaa. Testi osoitti, että kypärät, joissa on rotaatiosuojaus, tarjoavat yleisesti ottaen huomattavasti paremman suojan aivotärähdyksiä vastaan kuin kypärät, joista se puuttuu.
* **Painotus aivotärähdyksen ehkäisyssä:** Koska aivotärähdykset ovat yleisimpiä päävammoja ratsastusonneissa, testin kokonaisarvosanassa **vinot iskut (rotaatioväkivalta) painoivat kaksi kertaa enemmän** kuin perinteiset suoran iskun testit.
* **Hinta-laatusuhde:** Testin parhaat kypärät eivät olleet kalleimpia. ”Bra val” -kypärien keskihinta oli noin 2 900 kruunua, kun taas koko testin keskihinta oli 3 780 kruunua. Esimerkiksi testin kallein kypärä (6 800 kr) ei yltänyt parhaiden joukkoon.

  Re: Folksam uusi kypärätesti tulokset

Lähettäjä: Hmm 
Päivämäärä:   25.6.26 19:14:19

Folksamin vuoden 2026 ratsastuskypärätestissä heikoimmin menestyivät kypärät, jotka saivat arvosanan **1**. Tämä arvosana annetaan kypärille, joiden testitulos on yli **10 prosenttia huonompi** kuin testattujen kypärien keskiarvo.

Testin huonoimmat kypärät ovat:

* **Antares Premium Eclipse:** Testin heikoin tulos, **56 % huonompi** kuin keskiarvo.
* **FreeJump Voronoï:** **32 % huonompi** kuin keskiarvo.
* **KEP Smart Nova Polish Polo:** **27 % huonompi** kuin keskiarvo.
* **GPA Global TLS:** **20 % huonompi** kuin keskiarvo.
* **Samshield Miss Shield 2.0:** **20 % huonompi** kuin keskiarvo.

### Miksi nämä kypärät pärjäsivät huonosti?

1. **Rotaatiosuojauksen puute:** Kaikista heikoimmin menestyneistä kypäristä **puuttuu Mips-rotaatiosuojaus** tai vastaava järjestelmä. Testi osoitti, että ilman rotaatiosuojausta olevat kypärät olivat 6–56 % huonompia kuin keskiarvokypärä, kun taas suojauksella varustetut olivat merkittävästi turvallisempia.
2. **Korkea aivotärähdysriski vinoissa iskuissa:**
* **Antares Premium Eclipse** osoittautui erityisen heikoksi: etuosaan kohdistuvassa vinossa iskussa (rotaatio Z-akselin ympäri) aivotärähdyksen riski oli peräti **90 %**.
* **GPA Global TLS** -kypärässä riski oli yläosaan kohdistuvassa iskussa **62 %**.
* Huonoimman ja parhaan kypärän välillä oli jopa **kahdeksankertainen ero** aivotärähdysriskissä tietyissä iskuissa.
3. **Hinta ei takaa turvallisuutta:** Monet huonoimmin sijoittuneista kypäristä ovat markkinoiden kalleimpia. Esimerkiksi **FreeJump Voronoï** (n. 6 600 kr) ja **GPA Global TLS** (5 800 kr) kuuluvat testin kalleimpiin, mutta tarjosivat selvästi heikomman suojan kuin monet halvemmat kypärät.
4. **Painotuseroja suojauksessa:** Esimerkiksi **FreeJump Voronoï** -kypärällä oli testin paras kyky vaimentaa suoria iskuja, mutta se pärjäsi erittäin huonosti aivotärähdyksille alttiimmassa rotaatioväkivallan testauksessa. Koska Folksamin testissä painotetaan vinoja iskuja kaksi kertaa enemmän kuin suoria iskuja, sen kokonaistulos jäi heikoksi.

  Re: Folksam uusi kypärätesti tulokset

Lähettäjä: Ellu 
Päivämäärä:   25.6.26 19:51:44

Pitäisi testata erikseen MIPS kypärät ja eri testissä kypärät, joissa MIPS ominaisuutta ei ole. Kaikissa noissa kypärissä on vahvistettu standardi, EN tai ASTM yms. Folksamin testi keskittyy vaan rotaatioon. MIPS on ruotsalainen keksintö. Kiinnostaa myös, kuka kustantaa testin? Yritys MIPS teknologian takana?Kierteinen putoaminen ole ainut tapa pudota tai saada päävammaa.

  Re: Folksam uusi kypärätesti tulokset

Lähettäjä: Just joo 
Päivämäärä:   25.6.26 19:52:17

"Ruotsalaiset tekevät testin ja ruotsalaiset ovat parhaita...."

Folksamin vuoden 2026 ratsastuskypärätestin tulosten vertailukelpoisuuteen ja puolueettomuuteen liittyen lähteet antavat seuraavia tietoja:
Vertailukelpoisuus
• Ei suoraan vertailukelpoinen aikaisempiin vuosiin: Vuoden 2026 testissä on otettu käyttöön uusi testhuvud (koepää), joka jäljittelee ihmisen päätä aiempaa paremmin (massa, hitausmomentti, painopiste ja pintaominaisuudet). Tämän vuoksi tuloksia ei voida suoraan verrata Folksamin aiempien vuosien kypärätesteihin.
• Ei suoraan verrattavissa muihin tutkimuksiin: Raportti toteaa, että vaikka esimerkiksi yhdysvaltalaiset Virginia Techin testit osoittavat samansuuntaisia tuloksia, testimenetelmät (kuten painotukset ja testiasetelmat) eroavat toisistaan. Siksi tuloksia ei voi suoraan verrata eri tutkimusten välillä.
• Standardien mukaisuus: Testissä käytetyt vinon iskun menetelmät ovat linjassa eurooppalaisella tasolla (CEN/TC 158/WG 11) keskusteltujen ja kehitettyjen menetelmien kanssa.
Puolueettomuus ja tieteellisyys
• Riippumaton kuluttajatesti: Folksam on suorittanut kypärätestejä vuodesta 2014 lähtien auttaakseen asiakkaitaan valitsemaan turvallisia tuotteita ja ajaakseen turvallisempien kypärien kehitystä.
• Tieteellinen menetelmä: Tulosten arvioinnissa on käytetty tietokonesimulaatiota ja KTH:n (Kungliga Tekniska Högskolan) tutkijoiden kehittämää ihmisaivomallia. Riskiarviot perustuvat julkaistuihin tieteellisiin riskikäyriin.
• Objektiiviset mittarit: Testi perustuu fysikaalisiin mittauksiin (kiihtyvyydet, rotaatio) ja niistä laskettuihin arvoihin, joita on verrattu kaikkien testattujen kypärien mediaaniin.
• Asiantuntijayhteistyö: Folksam osallistuu standardointityöhön ja FEI:n (Kansainvälinen ratsastajainliitto) kypärätyöryhmään, mikä osoittaa sitoutumista yleisesti hyväksyttyihin turvallisuusvaatimuksiin.
Yhteenvetona voidaan todeta, että testi on pyritty tekemään mahdollisimman tieteellisesti ja objektiivisesti, mutta sen tulokset ovat vuosikohtaisia, eikä niitä tule verrata suoraan vanhempiin testeihin tai muihin tutkimuksiin erilaisten testimenetelmien vuoksi.

  Re: Folksam uusi kypärätesti tulokset

Lähettäjä: :) 
Päivämäärä:   25.6.26 20:12:29

Kiinnostaa myös, kuka kustantaa testin?

Ruotsalainen vakuutusyhtiö

  Re: Folksam uusi kypärätesti tulokset

Lähettäjä: Jaa 
Päivämäärä:   25.6.26 20:56:53

Pitäiskö kuitenkin perehtyä asiaan:

Tässä ovat faktat siitä, miten asiat todellisuudessa ovat:
1. Folksam ei saa rahoitusta MIPSiltä
Folksam on ruotsalainen, asiakkaidensa omistama keskinäinen vakuutusyhtiö. Se rahoittaa kypärätestinsä täysin omasta budjetistaan osana liikenneturvallisuustyötään. Folksamilla on oma, riippumaton tutkimusosasto, jota johtaa professori Helena Stigson. Testien tavoitteena on vähentää päävammoja ja siten alentaa vakuutuskorvauksia – kyse on siis yhtiön omasta taloudellisesta ja yhteiskunnallisesta intressistä, ei ulkopuolisesta sponsoroinnista.
2. Historiallinen yhteys (Mistä myytti johtuu?)
Väite puolueellisuudesta juontaa juurensa 1990- ja 2000-lukujen taitteeseen. MIPS-teknologia kehitettiin ruotsalaisessa kuninkaallisessa teknillisessä korkeakoulussa (KTH) ja Karoliinisessa instituutissa.
Folksamin tutkijat (kuten professori Maria Krafft) olivat tuolloin mukana tekemässä akateemista tutkimusta kypärien kiertovoimista ja aivovammoista. Folksam oli siis mukana osoittamassa tarvetta keltaisen kuoren kaltaiselle suojalle, mutta Folksam ei omista MIPS-yritystä, eikä MIPS rahoita Folksamin nykyisiä testejä.
3. Testimenetelmät ovat avoimia ja tieteellisiä
Folksamin testaustapa poikkeaa virallisista CE-standarditesteistä siinä, että se mittaa vinottain kohdistuvia iskuja (jotka aiheuttavat aivoihin vaarallista kiertoliikettä), kun taas perinteiset standardit testaavat pitkään vain suoria iskuja.
Koska MIPS on suunniteltu nimenomaan vähentämään tätä kiertoliikettä, MIPS-kypärät pärjäävät luonnollisesti tällaisessa testissä hyvin. Tämä ei kuitenkaan johdu puolueellisuudesta, vaan siitä, että testi mittaa sitä asiaa, johon kyseinen teknologia on kehitetty.
4. Myös muut kuin MIPS-kypärät menestyvät
Jos Folksam suosisi MIPS-merkkiä, muut teknologiat eivät voisi pärjätä testeissä. Folksamin testeissä on kuitenkin usein pärjännyt erinomaisesti kypäriä, joissa käytetään muiden valmistajien omia innovaatioita kiertovoimia vastaan. Esimerkkejä tästä ovat:
• Bontragerin WaveCel
• Lazerin KinetiCore
• POC:in SPIN (joka oli POC:in oma ratkaisu ennen kuin he palasivat MIPSiin)
• Jotkin perinteisetkin kypärät, joiden muotoilu ja materiaalit vaimentavat iskuja tehokkaasti ilman erillistä liukuvaa kuorta.
Myös riippumattomat testilaitokset Ruotsin ulkopuolella (kuten Virginia Tech -yliopisto Yhdysvalloissa) käyttävät samantyyppisiä vinon iskun testimenetelmiä ja päätyvät hyvin samanlaisiin tuloksiin kuin Folksam: kiertovoimaa vaimentavat kypärät (oli niissä MIPS tai ei) tarjoavat tutkitusti parhaan suojan.
Tiivistettynä: Folksam on riippumaton toimija. Väite puolueellisuudesta on syntynyt siitä, että Folksamin tieteellinen testitapa suosii teknologiaa, joka sattuu olemaan lähtöisin samasta maasta. Testit itsessään ovat kuitenkin standardeja tiukempia, avoimia ja muidenkin tutkimuslaitosten puoltamia.

  Re: Folksam uusi kypärätesti tulokset

Lähettäjä: :) 
Päivämäärä:   25.6.26 21:51:27

Jaa, voit uskoa kaikkiin tarinoihin mitä netissä kerrotaan, mutta Ruotsalaiset jos jotkut tässä maailmassa osaavat vetää kotiinpäin. Sinä et sinä varmasti ymmärrä koska olet suomalainen ja suomalaiset tunnetusti eivät vedä kotiinpäin. Hehän nyt ostava ratikatkin muualta, että omassa maassa toimiva yritys joutuu lomauttamaan henkilökuntaa. Ruotsissa nostetaan omaa osaamista keinolla millä hyvänsä ja tämä on yksi keinoista.

  Re: Folksam uusi kypärätesti tulokset

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.6.26 22:27:29

Lähettäjä: …
Päivämäärä: 25.6.26 18:00:38

Kiitos! Kypärän osto on just nyt ajankohtainen.

Verrokkina voi katsoa näitä tutkimustuloksia:
https://www.helmet.beam.vt.edu/equestrian-helmet-ratings.html

(Trauma void = Back on track)

  Re: Folksam uusi kypärätesti tulokset

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   26.6.26 06:19:36

Jännä asia, että näitä testivoittajia ei näy yhtään huippuratsastajilla, vaan he ratsastavat testin huonoimmilla kypärillä? Eivätkö he ole kiinnostunut oman päänsä turvallisuudesta?

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.