|
Lähettäjä: .
Päivämäärä: 22.6.26 19:25:54
"Että mitä seuraamuksia on tullut, jos vaikka hevosella ei ole turpakosketusta, vai vai onko asian vain annettu olla? Kun valvonta elli käyny tallilla tai miten näitä nyt ikinä valvotaankaan?"
Tuotahan ei voi valvoa mitenkään, senkus vaan sanoo että juu kerran päivässä moikkaa tuota naapurin Pollea ohimennessä. Turpakosketukseen pitää olla vain mahdollisuus päivittäin, sen ei tarvi olla jatkuvaa eli esim tarhoista tai karsinoista ei tätä tarvi olla.
"Entä mutatarhat täyshoito tallilla..?"
Mutatarhat ei ole kiellettyjä, tarhasta pitää löytyä vain vähintään 1 kohta jossa hevonen voi seistä uppoamatta mutaan. Siis riittää vain pieni kohta johon kaikki jalat mahtuu. Vaikka joku nurkka jossa joku matto/laatta/pikkuisen kiinteämpi kohta. Sillä onko täysihoito, ei ole mitään merkitystä.
|