Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  mistä kelpo hevonen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   29.5.26 17:46:47

etsisin ensihevoseksi kilttiä, hyvää hyppääjää joka ei vedä liinoja lukkoon Askel ennen estettä, vaikka ratsastaja ei täysillä tukisikaan joka esteellä. toivottavaa myös jos pystyisi maastoilemaan sekä yksin, että kaverin kanssa. uittamisesta tms lisäplussaa. sileän tasolla toivoisin suorittavan ainakin helppo b:n asioita.

mitä me tarjotaan:
- mahdollisuus pihattoelämään
- aamuvarhaisesta iltamyöhään tarhausta
-mahdollisuuksien mukaan vapaa heinä
- hyvät, mukavat maastot
-rauhallinen tallympäristö kotitallilla
- isot tarhat, myös metsää!
-isot laitumet.
-laidun, jos hevoselle mahdollista!

mitä me toivotaan:
- iso poni/ pieni hevonen
- hyvä terveyshistoria
-mukava harrastetoveri
- ei stressaa uusia paikkoja+ matkustaa hyvin
- suorittaa esteillä ainakin 80cm
- tykkää maastoilla
- sileällä tekee n hec-b tasolla

mimmonen olen itse ratsastajana?

heippa! oon tämmöne 15 junnu ja nyt olis aika etsiä ensihevonen. tiimissä on ollu mukana monia vuokrahevosia ja kaikenlaisita hevosista onkin jo kokemusta, niin hitaamman puoleisista kun reippasitakin. pienistä isompiin.

  Re: mistä kelpo hevonen?

Lähettäjä: jbjhb 
Päivämäärä:   30.5.26 21:17:13

Sä unohdit kaikista tärkeimmän: hyvä valmentaja, jonka silmän alla ratsastat ihan minimissään kerran vkossa, mielellään 2x. Olet vielä niin aloittelija ratsastajana, että tarvitset ehdottomasti paljon hyvää opetusta. Ilman sitä kivoin, helpoin ja kiltein hevonen muuttuu vaikeaksi tai menee rikki puolessa vuodessa.

  Re: mistä kelpo hevonen?

Lähettäjä: CB 
Päivämäärä:   30.5.26 23:13:52

Budjetti? Meillä olisi hieno 160cm tamma.

  Re: mistä kelpo hevonen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   31.5.26 12:47:24

Eiköhän tärkeintä ole tarjota hevoselle hyvät ja asianmukaiset puitteet eikä mikään valmentaja.. :D

  Re: mistä kelpo hevonen?

Lähettäjä: q 
Päivämäärä:   31.5.26 13:03:45

On se valmentaja aika olennainen 15 vuotiaalle

  Re: mistä kelpo hevonen?

Lähettäjä: 3¨pygm 
Päivämäärä:   31.5.26 17:09:47

"Eiköhän tärkeintä ole tarjota hevoselle hyvät ja asianmukaiset puitteet eikä mikään valmentaja.. :D"

Hyvä hoito juu, mutta ilman hyvää valmentajaa hyväkin hevonen on mahdollista pilata nopeasti. Ja hyvä ratsastus on eräs hevosen hyvinvoinnin ja terveyden keskeisimpiä kulmakiviä. Jos sitä ei ymmärrä, ei paljoa hevosista tiedä. Ja 15v ei vielä osaa yleensä vielä ollenkaan ratsastaa ja tarvitsee paljon opetusta hyvältä valkulta. Ihan jo hevosenkin takia.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.