|
Lähettäjä: Mikä on liiketoim
Päivämäärä: 13.5.26 23:32:31
Onko realistista harjoittaa yrityksenä, siis yrityksen nimissä, "ratsastuspalveluiden tuottamista" yhdellä tai kahdella omalla harrastekilpahevosella? Hevoset kotona maatilalla. Omat arjen rahat tulevat toisen alan töistä.
Eli kysyn:
Missä menee se raja, milloin tällainen toiminta vielä katsotaan yrittämiseksi, jos toimintaa on vain silloin, kun muihin työaikatauluihin sattuu sopimaan ja sattuu löytymään sopiva asiakas? Ei puhuta mistään GP-hevosista, vaan HeA ja VaB, mutta en nyt tarkoita sitä, onko tällaista toimintaa kuinka helppoa saada yhtään plussan puolelle. Ei ole helppoa, ei välttämättä edes mahdollista, mutta sen jo tiedänkin.
Kertokaa viisaammat. Vain aikuisten vastaukset, kiitos. Tontilla on jo myös muun alan yritystoimintaa, jos sillä on väliä. Löytyy pieni aidattu kenttä ja hyvät maastot. Jossain kohtaa kenttää joutuisi kunnostamaan.
|