|
Lähettäjä: ...
Päivämäärä: 12.5.26 11:19:59
En oikein keksi, miten hevonen voisi olla ratsastajalle liian hyvä. Toki osa hevosihmisistä ajattelee, että hevonen, jolla olisi potentiaalia menestyä kilpailuissa menee ns. hukkaan ratsastajalla, joka ei kilpaile. Mutta ei se hevonen itse kilpailemista osaa kaivata ja sen hevosen itsensä kannalta on aivan sama, meneekö sen potentiaali "hukkaan" vai ei.
Jos taas viitataan hevosen koulutustasoon, niin se ei kuitenkaan suoraan kerro hevosen luonteesta (persoonasta, temperamentista), sen kyvystä sietää erilaisia ratsastajia tai yhteensopivuudesta tietyn ratsastajan kanssa. Ja ei se nyt ainakaan niin mene, että jos ratsastaja itse on kokematon tai amatööri, hänen kannattaa ottaa mahdollisimman osaamaton tai huonosti koulutettu hevonen.
Liikkeiltään hevonen voi toki olla ratsastajan kehonhallinnalle liikaa.
"Jos ratsastaja on puskaÖ tasonen, niin helposti voi löytää liian vaikean tai liian hyvän. Jo heA voi olla liian paljon, jos se herkkyytensä takia ei ymmärrä ratsastajan apuja, eikä ratsastaja kykene nousemaan sieltä puskatasolta. Hyvän hevosen voi myös pilata jos kuski on riittävän huono."
Onpa erikoinen näkökulma, joka sisältää oletuksia, jotka eivät välttämättä pidä alkuunkaan paikkaansa:
- että HeA-tasoinen tai ylipäätään hyvin koulutettu hevonen on automaattisesti tosi herkkä
- että hevoselle itselleen olisi mitään merkitystä sillä, onko ratsastajansa puskaratsastaja vai vakavasti otettava kilpailija
- että vähemmän osaavalle ratsastajalle vähemmän koulutettu hevonen olisi parempi?
Hevosen omistajana on se hyvä puoli, että jos löytää hyvän valmentajan, sen hevosen kanssa on mahdollista kehittyä koko ajan yhdessä ja vähintäänkin kehittyä löytämään juuri sen hevosen kanssa oikeita nappuloita. Lopulta sille hevoselle tuskin itselleen on väliä, tehdäänkö sen kanssa Helppo B -tason asioita vaiko vaativan asioita, jos ratsastaja opettelee ratsastamaan ne asiat siten, että hevonen pystyy liikkumaan tyytyväisenä.
Voiko hevonen olla liian vaikea ratsastajalle? Varmasti voi.
Eikä se tosiaankaan mene automaattisesti niin, että se erittäin vaatimaton saati kouluttamaton hevonen olisi jokaiselle ratsastajalle sopiva vaihtoehto, joka kestää erilaisia ratsastustyylejä, eikä ole erityisen herkkä tai hankala. Koulutustaso ei siis korreloi suoraan hevosen haastavuuden tai helppouden suhteen. Mutta harvemmin se huonosti koulutettu ja osaamaton ratsastettavuudeltaan ainakaan erityisen helppo on.
|