|
Lähettäjä: Mummo
Päivämäärä: 11.5.26 15:08:02
Rodulla ja iällä ei ole väliä, mutta luonne, reaktiivisuus ja sopiva koko ratkaisevat tällaisessa. Toki jokainen toivoo, että hevonen olisi vielä terve, mutta siitä onko se terve vielä viikon päästä ei ole takeita, vaikka hevonen olisi kuinka unelias mamman mussukka ja ostohetkellä ilman vikoja ja vaivoja. Vahinkoja kun voi sattua, vaikka hevonen ei olisi mitenkään säikky tai reaktiivinen.
Etsisin kunnolla peruskoulutetun hevosen, joka kokonsa puolesta on sopiva ja joka ei lokkaa kattoon/kuusen oksalle, kun isket kämmenet paukahtaen yhteen sen vieressä. Seuraavaksi testaisin vielä näköreaktiivisuuden, eli hevonen kentälle/tielle kävelemään narun päähän ja kaveri räväyttämään sateenvarjo auki sopivan yllättävässä käänteessä. Jokainen hevonen reagoi tällaisiin testeihin, mutta sillä miten suuri reaktio on, on sinun tapauksessasi merkitystä. Pitkin ohjin maastoiluun tarvitaan sellainen pienesti reagoiva tapaus.
Siedättämällä voidaan opettaa hevoselle kaikenlaista ja hevosta voidaan kouluttaa vaikka kunka paljon ratsastuksen saloihin, jotta pikkukisailu ja maastoilu onnistuu, mutta luonteeseen/reaktiivisuuteen ei voida vaikuttaa ja jos peruskoulutus on kehno/olematon, niin siihen palaa sitten aivan turhaa aikaa ja rahaa.
Onnea matkaan!
|