Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: kiinnostunut 
Päivämäärä:   4.5.26 13:23:45

Luin keskustelua täysihoitopaikoista ja niiden hinnoista. Itsellä ei ole ollut omaa hevosta Suomessa ja mielenkiinto heräsi. Mikä on nykyään ns. normaalihinta/kk täysihoito-/puolihoito-/pihattopaikasta? Ja mitä siihen sisältyy?

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: tilli 
Päivämäärä:   4.5.26 15:14:06

Itse maksan täysihoidosta 870 €/ kk maneesitallilla. Ei alueen kallein eikä halvin talli, sijaintina ei ihan etelä, mutta kuitenkin reilusti keski-Suomen alapuolella, lyhyt matka kaupungista. Tallivuokra täällä omasta mielestäni puitteisiin ja hyvään hoitoon nähden tosi edullinen, vaihtuvuus pientä (olen itsekin viihtynyt jo 8 vuotta asiakkaana) eikä koskaan tyhjiä paikkoja, vaan jonoa.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: g 
Päivämäärä:   4.5.26 15:44:06

Täysihoito maneesitallilla 680€/kk, pohjois-suomi

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   4.5.26 16:27:11

Uusimaa/pk alueella maneesitalleilla n. 800-1500e/kk jos siis "täysihoidon kaltaisista sopimuksista kyse. Maneesittomat n. 500-700e.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.5.26 17:21:42

Uudellamaalla maneesiton täysihoitotalli 460e, kenttä on, sisältyy ns. kaikki

Muutettiin pari kk sitten toiselta uusimaalaiselta maneesitallilta jossa oli 645, täysihoito, sisältyi kaikki muu paitsi tarhan siivous

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   4.5.26 18:10:04

Ihan vilpitön kysymys:
Kun vertailen alueen A:n asuntovuokria ja alueen B:n asuntovuokria saman tasoisissa taloyhtiöissä ja asunnoissa.
Jos 50 m² asunnon vuokra on vaikka 600-650 € alueella A ja 750-800 € alueella B, niin ero on noin 25 %.

Mutta tallipaikoissa vastaava saman tasoinen tallipaikka on
alueella A 550-650 € täyshoito
950-1100 € täyshoito alueella B.
Eli lähes 50–60 % ero.

Miksi tallivuokrissa hajonta on näin paljon suurempi riippuen sijainnista kuin asuntovuokrissa, vaikka molemmissa periaatteessa vuokrataan tilaa?

Onko kyse oikeista eroista kustannuksissa vai kysynnästä tai kulttuurista?

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.5.26 18:21:38

.., hinnoittelukulttuuri. Mutta muuttuu sekin pikkuhiljaa. Hinnat ovat nousemmassa täällä pohjoisessa myös.

"Muutettiin pari kk sitten toiselta uusimaalaiselta maneesitallilta jossa oli 645, täysihoito, sisältyi kaikki muu paitsi tarhan siivous"

Yllättävän halpa paikka uudellamaalla! Luulisi että uudenmaan alueen tallit olisivat kaikki lähemmäs 1000e jos on maneesi ja täyshoito.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: Hep 
Päivämäärä:   4.5.26 18:25:03

"Miksi tallivuokrissa hajonta on näin paljon suurempi riippuen sijainnista kuin asuntovuokrissa, vaikka molemmissa periaatteessa vuokrataan tilaa?

Onko kyse oikeista eroista kustannuksissa vai kysynnästä tai kulttuurista?"

Jonkun pitää olla se ensimmäinen rohkea. Käytännössä yhdellä alueella uskalletaan hinnoitella täyshoidosta oikea hinta ja toisella alueella pelätään nostaa hintoja.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.5.26 18:42:12

"Yllättävän halpa paikka uudellamaalla! Luulisi että uudenmaan alueen tallit olisivat kaikki lähemmäs 1000e jos on maneesi ja täyshoito."

Jep, ollaan kaukana pk-seudusta, kuitenkin vielä uudenmaan alueella. Täällä matalampi hintataso vähän kaikessa. Kallein alueella oli ainakin viime vuonna 800 luokkaa. Ironisesti tuo 645e paikka on vielä olosuhteilta alueen paras maneesitalli, vaikka on halvin. En tiedä kuinka kannattavaa touhua on.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: rlfl 
Päivämäärä:   4.5.26 19:15:57

"Miksi tallivuokrissa hajonta on näin paljon suurempi riippuen sijainnista kuin asuntovuokrissa, vaikka molemmissa periaatteessa vuokrataan tilaa?"

Koska tallipaikoilla voi olla paljonkin eroa, vaikka olisivat ihan vierekkäiset tallit. Saati jos ovat kauempana toisistaan, kuten vaikka Oulun alueella Kuivasjärvi ja Äimärautio tai Virpiniemi ja Kempele. Jos toisessa on paremmat puitteet, niin on varaa pyytää enemmän, jos asiakkaita riittää. Ihan jo tarhojen koko, pohjat, tarhausaika, kuivikkeissa tai heinässä pihistely, maneesin ja kentän kunto, kuivaushuone, oma pesukone loimille, käytössä olevat tilat, ilmapiiri, tallinpitäjän käytös vaikuttaa paljonkin. Jos toisessa on kaikki rempallaan ja vähän sinne päin ja toisessa kaikki kunnossa ja ennaltaehkäistään ongelmia, niin helposti se jälkimmäinen voi ottaa tuplahintaa.

Hintoja pitää tarkastella silloin jos paikoille ei saa täytettä tai on jatkuvasti jonoa. Ja myös siten, että haluaako niitä tyhjiä paikkoja edes täyttää vai ei. Jos ei halua, niin silloinhan niillä pidetään korkeaa hintaa, ettei tulijoita ole. Ja jos joku haluaa sen maksaa, niin maksaa sitten 4-numeroista summaa kuussa.

Nykyään joka paikassa tosiaan on puolihoito tai itsehoito ja hinnat mielestäni yllättävän alhaalla kun ottaa huomioon, miten suuret kulut tallinpitäjille tulee. Kun siis vertaa muutaman vuoden taakse, kun esim. kuivikkeet oli reilusti halvempia. Mutta ne jotka haluavat tallia pitää, eivät välttämättä voi nostaa hintoja korkeammiksi, kun sitten asiakkaat vaihtaa halvempaan tai luopuu hevosista kokonaan. Toki monet tallit ovat muuttaneet sopimuksia niin, että asiakkaat ostavat itse kuivikkeetkin, ettei tallinpitäjän tarvitse maksaa siitä, että joku kuseksii ympäriinsä ja toinen lottaa vedellä aikansa kuluksi karsinansa märäksi.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   4.5.26 19:22:17

rlfl, niin siis kyselin juurikin samantasoisten tallipaikkojen hintaeroista.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.5.26 19:33:38

Meillä 1200€/kk Uusimaa ja maneesitalli. Sis kaiken muin paitsi tarha ja tarhavedet, mitkä kuuluu omistajan vastuulle. Puitteet vanhat, mutta toimivat. Hinta hieman halvempi, jos tekee itse enemmän.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: ..h 
Päivämäärä:   4.5.26 19:45:15

510e kk pkseudun lähistöllä luotettavalla täysihoidolla. Ei tarvitse kuin harjata ja liikuttaa hevonen. Talli on erittäin toimiva, hieno pölyämätön kenttä estekalustoineen, hyvät maastot, hoidetut suojalliset laitumet. Meille aivan täydellinen. Asun itse Helsingissä ja ajomatka vain 30min.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: rlfl 
Päivämäärä:   4.5.26 19:57:20

"rlfl, niin siis kyselin juurikin samantasoisten tallipaikkojen hintaeroista."

No onko ne oikeasti samantasoisia? Vai olisiko niissä jotain eroja, joiden perusteella hintaero muodostuu? :)

Kyllä minäkin voin luetella lähiseudulta monta "samantasoista" tallia, joilla on oikeasti aika isojakin eroja joiden perusteella hintaerot muodostuvat...

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   4.5.26 20:10:08

rlfl
Päivämäärä: 4.5.26 19:57:20

"rlfl, niin siis kyselin juurikin samantasoisten tallipaikkojen hintaeroista."

No onko ne oikeasti samantasoisia? Vai olisiko niissä jotain eroja, joiden perusteella hintaero muodostuu? :)

Kyllä minäkin voin luetella lähiseudulta monta "samantasoista" tallia, joilla on oikeasti aika isojakin eroja joiden perusteella hintaerot muodostuvat...

---

No ihan uudellamaallakin on alueellisia hintaeroja. On alueita jossa kaikki tallit ovat alle 700 ja on alueita jossa se huonoinkaan ei olle alle 700. Tässä on kyse hinnoittelukulttuurista ja juuri siitä, että jonkun pitää olla se ensimmäinen rohkea joka korottaa. Kyllä muut sitten seuraa johtajaa jossain vaiheessa...

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: Joo 
Päivämäärä:   4.5.26 20:29:22

Miten ihmeessä joku pitää jollain viidellä sataa? Siitä kun otat ensin alvin pois ja sitten poistat hevosen kulut (kuivike, heinä, rehut, vesi, sähkö, kiinteistö), ei jää tallinpitäjälle kuin tekemisen ilo!

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: Jepa 
Päivämäärä:   4.5.26 20:39:21

Kanta-Hämeessä 780 e maneesitalli täysihoidolla

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: aimo 
Päivämäärä:   4.5.26 20:55:04

"Miten ihmeessä joku pitää jollain viidellä sataa? Siitä kun otat ensin alvin pois ja sitten poistat hevosen kulut (kuivike, heinä, rehut, vesi, sähkö, kiinteistö), ei jää tallinpitäjälle kuin tekemisen ilo!"

Tiedän parikin tallia joissa oikeasti kiinteistökulut, sähköt, veden, tiehommat, korjauskulut ja muut vastaavat maksaa joku muu kuin tallinpitäjä (lue: rikkaat vanhemmat, joiden tontilla pidetään tallia) ja tallinpitäjä maksaa vain suoraan hevosille menevät jutut. Ja sitten kotona odottaa aviomies, joka pitää huolen että ei kummempaa palkkaakaan tarvi välttämättä itelleen maksaa selviytyäkseen..

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: ,,,, 
Päivämäärä:   4.5.26 21:34:16

Meillä pihattopaikka 480€ aktiivipihatossa, löytyy kaksi kenttää, loistavat maastot ja vierestä maneesi vuokrattavaksi

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: nami 
Päivämäärä:   4.5.26 21:57:06

500e todellisella täysi hoidolla. itse voi pitää vaikka 2viikkoa lomaa ja hevonen nauttii kotona elostaan. toki liikuttaa pitää halutessaan itse.. :D keskikokoinen kaupunki savossa.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   4.5.26 22:04:11

nami, maneesilla vai ilman? Onko kenttää? Edullista!

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: milli 
Päivämäärä:   4.5.26 22:19:14

390e täysihoito. Kaikki tarpeellinen löytyy estehevoselle. P-Savo.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: kk 
Päivämäärä:   4.5.26 22:40:15

"Miten ihmeessä joku pitää jollain viidellä sataa? Siitä kun otat ensin alvin pois ja sitten poistat hevosen kulut (kuivike, heinä, rehut, vesi, sähkö, kiinteistö), ei jää tallinpitäjälle kuin tekemisen ilo!"

Nämä on varmaan niitä joille hevosenpito on ilmaista. Kuivikkeet tulee omalta sahalta, heinät omasta pellosta ja vesi omasta kaivosta ja tilatkin on peritty vanhemmilta. Eli juuri niitä, jotka sennulassa leuhkivat, ettei heillä hevoset omassa pihassa maksa mitään :)

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: Miu 
Päivämäärä:   5.5.26 10:41:28

Kaakkois-Suomessa täysihoito ja maneesitalli (lämmin) 800e. Taitaa olla alueen kallein, muut pyörii siinä ~700e tienoilla ja kyse siis paikoista, missä maneesi myös.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: nami 
Päivämäärä:   5.5.26 10:47:14

nami, maneesilla vai ilman? Onko kenttää? Edullista!

päivittäin huollettu kenttä, ympäri vuoden! :) maneesia ei valitettavasti ole.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: Julle 
Päivämäärä:   5.5.26 10:49:57

520e täysihoito. Kenttä, ei maneesia. Hyvät maastot. Hevonen hoidetaan viimeisen päälle. Pohjois-Savo.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä:  
Päivämäärä:   6.5.26 23:04:02

Landella 200e kk

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: Aava 
Päivämäärä:   6.5.26 23:11:57

350e täysihoito. Pieni kenttä, estekalustoa, maastot ihan hyvät, hiekkatarhat, laitumet, nykyaikainen ilmastoitu ja lämmitetty talli. Miinus ei pesupaikkaa ja kentän koko. Sijainti pikkukaupunki.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: muikku 
Päivämäärä:   6.5.26 23:30:38

"Uudellamaalla maneesiton täysihoitotalli 460e"

KUKAAN ei pidä täysihoitotallia tolla hinnalla. Tai sitten on päättänyt tukea asiakaiden hevosenpitoa. Sen verran monta tallia mulla kirjanpitäjänä asiakkaana, että toi on täysi mahdottomuus.
Mutta jos haluaa lahjoittaa asiakkaille rahaa niin mikä ettei.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: viima 
Päivämäärä:   6.5.26 23:34:25

Täällä on typerää vertailua. Sanotaan vaikka että yksiön vuokra Ullanlinnassa on 1000e kk. Samankokoisen yksiön vuokra jossain Kouvolassa voi olla 380 kk.
Ja ovathan se toki "samanlaiset". Seinät, katto, vesi tulee, lämpö...
Mutta silti se yksiö on 1000 ja tulijoita riittää sillä hinnalla.

No, mä maksan 1300 kk mun tallipaikasta koska sita voi verrata siihen yksiöön Ullanlinnassa, ei Kouvolassa...

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: geegee 
Päivämäärä:   6.5.26 23:46:46

Miksi mä olen tallilla jossa vuokra 1200. Paitsi että hoito on hyvää ja puitteet loistavat, myös tallikaverien takia. Jos on varaa 1200 vuokraan, on varaa myös hevosen hyvään hoitoon, ja ylipäätään hyvään hevoseen. En halua katsella ympärilläni ontuvia hevosia "tää on vaan jäykkä" joita ei viedä klinikalle koska omistaja on pa. Tai hevosia joiden kengitys venyy 10 viikkoon koska omistaja on pa. Tai hevosia joita ratsastetaan surkeasti koska omistajalla ei ole rahaa käydä valkussa.
Kalliilla tallilla on 99% varmaa että kaikilla on varaa hoitaa hevosensa kunnolla. Ja muuta en halua nähdä tallilla kuin terveitä ja hyvin hoidettuja hevosia.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   7.5.26 00:30:44

590€, täysihoito,maneesi, rata ja maastot. Keski-Suomi

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: Flora 
Päivämäärä:   7.5.26 05:01:55

Lähettäjäviima
Päivämäärä6.5.26 23:34:25

Täällä on typerää vertailua. Sanotaan vaikka että yksiön vuokra Ullanlinnassa on 1000e kk. Samankokoisen yksiön vuokra jossain Kouvolassa voi olla 380 kk.
Ja ovathan se toki "samanlaiset". Seinät, katto, vesi tulee, lämpö...
Mutta silti se yksiö on 1000 ja tulijoita riittää sillä hinnalla.

^Näinhän se on. Ja esim tallinpitäjissä, tallinpitähän+ työntekijöiden hevostenkäsittelytaidoissa, tallien ilmapiireissä yms on valtavan isoja eroja ja nekin vaikuttaa hintaan. Yhden pitäjän talli on aina täynnä, asiakkaat tyytyväisiä ja jonoa vaikka hinta yli 1000€/ kk, mutta naapurin puitteiltaan vastaavassa tallissa on silti aina vapaita paikkoja eikä asiakkaat ei viihdy, vaikka hinta 600€/kk. Pelkät tilat ei kerro tallin hyvyydestä aina vielä mitään.
Oman hevoseni tallipaikka maksaa 800€/kk, maneesitalli aidolla täysihoidolla. Ei kaupungin kallein, mutta ei se halvinkaan vastaava talli.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: Välittäjä 
Päivämäärä:   7.5.26 06:18:47

Ullanlinnan yksiöt maksavat 650e
vastaavat Kouvolossa maksavat 400.

Ullanlinnan yksiöt jotka maksavat 1000e, vastaavat Kouvolassa alkaen 750.

Toki on hintaeroa, mutta ei niin isoa kuin ketjussa väitetään.

Eli vertaus 350 ja 1000 on paskapuhetta. Se tuhannen euron asunto olisi samoilla palveluilla ja samoilla seinillä ja pihan sekä kiinteistön hoidolla vähintään 750e. Niitäkin on Kouvolassa.

Tallihinnoissa vaaditaan sitä Ullanlinnan tuhannen euron asuntoa hintaan 500e heti kun ollaan pääkaupunkiseudun ulkopuolella. Kun todellisuudessa sellaista ei ole. Vaan laatu/palvelut laskee=hinta laskee.

Eli asuntovertailuissa täysin vastaavien kohteiden erot ovat usein luokkaa ~30–60 %.
Tallivertailuissa täysin vastaavien kohteiden erot pitäisi teidän mielestä olla +100 % tai jopa +180 % hintaeroja. Tämä ei perustu muuhun kuin mielipiteisiin.

Jos tallit olisivat aidosti täysin vastaavia tuotteita, noin massiivisia hintaeroja olisi vaikeampi selittää pelkällä sijainnilla. Silloin mukana on lähes pakosti myös palvelutason eroja, kustannusrakenteen eroja tai alihinnoittelua toisessa päässä.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: Välittäjä 
Päivämäärä:   7.5.26 06:22:00

Ja kun puhumme kustannusrakenteen eroista, niin puhumme myös laadusta. Esimerkiksi ratsastuspohjien laadusta.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   7.5.26 06:51:46

Välittäjä, kyllä olin sanomassa samaa.
Mun mielestä tallihintojen perustelu pelkällä sijainnilla ei oikein kestä vertailua.

Jos katsotaan vaikka asuntojen vuokria pääkaupunkiseudun ja muun Uudenmaan välillä, niin vastaavan tasoisissa asunnoissa hinnat eivät ole kaksinkertaisia. Esimerkiksi 700 € asunto muualla Uudellamaalla voi vastata noin 900 € asuntoa pääkaupunkiseudun laidalla. Ero on kyllä olemassa, mutta ei niin että sama asunto maksaisi yhtäkkiä lähes tuplasti enemmän.

Tallipuolella taas puhutaan usein niin, että 500–600 € tallipaikka “vastaa” 1000–1200 € tallia pelkästään sijainnin vuoksi. Eli hinta melkein kaksinkertaistuu jopa Uudenmaan sisällä.

Jos sijainti oikeasti selittäisi kaiken, saman ilmiön pitäisi näkyä myös asunnoissa, palkoissa ja muissa arjen kustannuksissa yhtä voimakkaasti. Mutta ei näy. Tallipuolella sijaintiin vedotaan usein paljon enemmän kuin mitä alueiden muu hintataso oikeasti selittäisi, vaikka tosiasiassa iso osa erosta tulee siitä, että kyse ei ole täysin samasta tuotteesta

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: maasto 
Päivämäärä:   7.5.26 09:13:25

Uudenmaan rajamailla 300e täyshoito muuten mutta tarhan siivouksen hoidan itse. Olisi hieman kalliimpi jos en hoitaisi. Puitteet on ihan hyvät yleisratsulle.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: hmm 
Päivämäärä:   7.5.26 10:49:55

kanta hämeen liepeillä, aktiivipihatto täysihoidolla 400e. Toki asumme ravitalilla ja kenttää voi vuokrata naapurista. Emme kaipaa paljoa, lapsi niin pieni vielä, muutame ehkä joskus sitten isompaa paikkaan, jos tarve vaatii. Ruuhkaton harrastuspaikka, johon tosiaan kuuluu kaikki tarhojen/pihattoalueiden siivouksesta lähtien aina useiden loimien vaihtoon ja poistoon.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: hhh 
Päivämäärä:   7.5.26 15:29:31

Pohjois-Lapissa pienehkö paikkakunta, jossa ei ratsastuskoulua tai mitään täysihoitopaikkaa, pelkkiä kotitalleja. Tonttimaa on halpaa verrattuna esim. pääkaupunkiseutuun, mutta iso osa heinästä ja nykyään käytännössä kaikki kuivike pitää ostaa rahtina jostain etelämpää. Kaikki lähipaikkakuntien sahat, joista aikoinaan haettiin purut ilmaiseksi, ovat lopettaneet.

Nuo rahtikulut nostavat hintoja niin, ettei kukaan tarjoa paikkoja muutamalla sadalla. Onneksi. Koska kyllä tallinpitäjälle pitää jäädä rahaa siitä, että tarjoaa tallipaikkoja niille, joilla ei ole halua/mahdollisuutta ottaa hevosia omaan pihaan.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: , 
Päivämäärä:   7.5.26 15:39:51

Täyshoito 550€/kk. Sis kentän ja hyviä maastoja, maneesi ratsastusmatkan päässä, mutta maksaisi 150€/kk että saisi käyttää. Heinää saa niin paljon, kuin hevonen syö. Väkirehujen laitto ja tarhan siivous kuuluu omistajalle. Vuokra sisältää heinän ja loput rehut mukaanlukien kivennäisen omistaja ostaa itse. Myös säilytystilaa todella rajatusti.
Pirkanmaalla

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   7.5.26 17:18:09

Raaseporin alueella maneesitallit pyörii 600-700e välissä.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: L 
Päivämäärä:   7.5.26 19:51:46

Maalaistalli maneesilla 850e/kk sisältää täyshoidon kaukana pääkaupunkiseudusta. Siivotaan tarhat itse.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   7.5.26 20:01:09

Kuinka paljon teidän mielestä hintaa nostaa maneesi/eristetty maneesi tai lämmitetty maneesi?

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: — 
Päivämäärä:   7.5.26 20:08:42

460e itsehoito. Tallinpitäjä vie hevoset ulos aamulla, itse otetaan sisään. Heinät tulee automaatista, jotka täytetään itse. Karsina siivotaan itse ja samoin tarha.

Heinät, kuivikkeet kuuluu, lämmin talli, maneesi, kenttä, keskinkertaiset maastot.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: Hep 
Päivämäärä:   7.5.26 20:09:13

"Kuinka paljon teidän mielestä hintaa nostaa maneesi/eristetty maneesi tai lämmitetty maneesi?"

maneesi 150-200e
Eristetty 200-250e
Lämmitetty 250-300e

Jos puhutaan täyspitkistä maneeseista jossa hyvin hoidetut pohjat.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: hmh 
Päivämäärä:   7.5.26 20:32:34

Keski-Suomessa saa puolihoidon tallivuoroilla postimerkkitarhassa 510€:lla karsinapaikan kaupungin keskustan tuntumassa ja 20 minuuttia toiseen suuntaan 530€ saa maneesitallilta täysihoidon kokopäivätarhauksella isossa tarhassa. Lisäksi heinättimet karsinassa ja tontilla laitumet. Kaupunkitallilla maksat kaikesta (maastolenkistä, maneesista, laitumille pitää viedä erikseen ja samalla maksaa karsinasta varausmaksua) ja lisäksi pakko käydä joka päivä vaikka pää kainalossa.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

LähettäjäJoo 
Päivämäärä:   7.5.26 21:27:48

Kirkkonummi maneesitalli, erinomainen täysihoito, kokopv tarha jne 1050€/kk

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: , 
Päivämäärä:   8.5.26 06:08:07

Siuntio 900e.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: X 
Päivämäärä:   8.5.26 14:55:51

Tampereen naapurikunnassa 600€/kk. Ei maneesia, mutta hoidettu kenttä. Siistit paikat, ammattimainen hoito. Kiva porukka ja pieni vaihtuvuus.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   8.5.26 15:27:45

Pihattopaikka Uudellamaalla hyvällä sijainnilla, tilavuokra + heinä + kuivike tällä hetkellä yhteensä reilu 500 € (heinä siis ostetaan erikseen, joten kokonaisuuden hinta riippuu heinän hinnasta), vapaa heinä verkosta, vesi 24/7 (talvella lämmitetty astia), pihatot ja tarhat siivotaan itse, lisärehujen anto, loimitus yms. hoidetaan itse, kaksi kenttää, hyvät maastot.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: m 
Päivämäärä:   8.5.26 20:07:12

650e, ei maneesia mutta hyvin hoidettu kenttä. Täyshoito. Kaupunkialueen ulkopuolella

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: Lande 
Päivämäärä:   10.5.26 11:47:17

Vähän pohjosemmassa
Pihattopaikka puolihoidolla 250e
Tallipaikka itsehoidolla 280e (käytännössä yhteishoito muiden asiakkaiden kanssa)
Sisältää oman tarhan, kesällä laitumen, heinät vedet ja kuivikkeet. Käytössä pieni kenttä ja alueella hyvät maastot.
Maneesi löytyy edullisella erillismaksulla, joko kertamaksu tai vuosimaksu.
Täyshoitomahdollisuutta ei oo tarjolla.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: A 
Päivämäärä:   6.6.26 19:23:23

Pohjois-Suomessa reilu 20km kaupungista täysihoidossa 350€/kk (sis. kaiken) Heinät, rehut, kuivikkeet jne. Kenttä ja hyvät maastot. Kokopv tarhaus laumassa

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.6.26 19:46:35

Jos sijainti jätetään sivuun ja katsotaan vain tallin todellisia kustannuksia, niin minusta täysihoitopaikan pitäisi nykyisillä heinä-, kuivike-, sähkö-, vakuutus-, korjaus- ja palkkakuluilla olla vähintään noin 750–900 €/kk maneesitallilla, jotta toiminta olisi edes sen +-0. Toki sijainti sitten voi nostaa tuota hintaa, mutta ei sen kannata olla alle 750..

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: Laskin 
Päivämäärä:   7.6.26 07:35:47


Täyshoidossa tallityöntekijällä työkustannukset ovat alvillisena 25,5% 330–380 e/hevonen/kk (25min/hevonen/pvä) sis vakuutukset, lomat jne

Heinän ja kuivikkeen osuus alv 25,5 %, n. 150-220e/hevonen/kk

Sähkö+vesi alv 25,5 % 50-70e/hevonen/kk

Tämä ennen kiinteistökuluja jo 530-670e. Ja tottakai kiinteistö ja välineet kuluu, vaatii korjauksia, koneita, polttoainetta, vakuutuksia, kiinteistöveroja jne ja sen osuus olisi vaatimattoassa tallissa n. 80e/hevonen/kk sis alv ja paremmassa n. 200-400e/hevonen/kk sis alv. jos maneesi.

TÄMÄ plus-miinus nolla-tilanne on yhteensä vaatimattomassa maneesittomassa tallissa: 650-700e tai paremmassa maneesitallissa: 850-1000e.

Tämän jälkeen aletan miettiä paljonko tarvitaan siihen että yritys tekee voittoa, tai saa investoinnilleen vastinetta tai säästää isompia tulevaisuuuden investointeja varten, onko se sitten 50e/hevonen/kk vai 200e/hevonen/kk.

Erot maan sisällä vaikuttaa jokseenkin, mutta ei niin paljon kun moni kuvittelee:

Työvoima maksaa Suomessa suunnilleen saman verran kaikkialla.
Sähkö, vesi, vakuutukset, kirjanpito, koneiden huollot, polttoaineet ja korjaustarvikkeet ovat pitkälti samoilla markkinoilla kaikkialla Suomessa.
Jos kiinteistöä oikeasti ylläpidetään eikä vain paikata pakollisia asioita, myös rakennusten, kenttien, maneesin ja aitojen kunnossapito maksaa melko lineaarisesti.
Heinä ja kuivike ovat niitä eriä, joissa alueelliset erot ovat suurimpia. Nämä vaihtelut eivät kuitenkaan seläitä monien satojen eroja, vaan puhutaan kympeistä, esim heinä +kuivike on jossain 120e sis alv 25,5% ja jossain se on 220e sis alv 25,5%.

Maan hinta vaikuttanee, mutta sitähän ei ollut edes aiemmassa laskussa mukana.

En väitä, että jokaisen tallin kustannukset ovat juuri nämä. Tarkoitus on havainnollistaa suuruusluokkia. Kun työvoima, rehut, kuivikkeet, sähkö, vesi ja kiinteistön ylläpito lasketaan yhteen, laadukkaan täyshoidon todellinen kustannustaso on monesti korkeampi kuin moni hevosenomistaja tulee ajatelleeksi.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: Mette 
Päivämäärä:   7.6.26 07:56:10

Isohkon yliopistokaupungin kupeessa, sijaintina 20 min isoa tietä kaupungin keskustasta. Luotettava täysihoito pitkillä tarhausajoilla, ihanan laajoilla aukioloajoilla (joissa myös joustetaan, esim kisareissuilta saa palata yömyöhäänkin tarvittaessa kotiin) ja hyvillä puitteilla (maneesi, kentät, autottomiin hyviin maastoihin pääsy suoraan tallin pihasta, parkkialue trailereiden, isot boksit, pari pesaria, solarium, hyvät kuivatushuoneet, hyvä kuivaheinä, reilusti sekä lämmitettyä että kylmää säilytystilaa kaikille varusteille ja omat kaapit lukoilla, pukkari vessalla jne) maksaa 800€/kk. Olen erittäin tyytyväinen asiakas, ollut jo 8 vuotta.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   8.6.26 10:25:42

360e maneesitallilla täyshoito turku

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: :D 
Päivämäärä:   8.6.26 10:32:18

"Miksi tallivuokrissa hajonta on näin paljon suurempi riippuen sijainnista kuin asuntovuokrissa, vaikka molemmissa periaatteessa vuokrataan tilaa?

Onko kyse oikeista eroista kustannuksissa vai kysynnästä tai kulttuurista?"

Kysyttekö tuota tosissaan?

Voisiko esimerkiksi tontin koko vaikuttaa? Saat 3000 neliön tontille vaikka 20 kerroksisen kerrostalon eli aika paljon ruokakuntia, mutta et saa sille mahdutettua edes yhtä hevosta. Ja mitä lähempänä Helsinkiä tai muuta isoa kaupunkia se tontti on, sen kalliimpi sen hinta on. Ei voi olla noin pihalla.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: juu 
Päivämäärä:   8.6.26 10:37:41

Mulla kotitalli, En mitenkään voisi ottaa vieraita alle 700€/kk
Ei ole maneesia, mutta pohjat ja tilat pidetään kunnossa. Kriteerinä että lenkkareilla pääsee hoitamaan vuodenajasta riippumatta. Laadukas heinä joka tarjoillaa pieninä annoksina usein, kuivikkeena kutteri. Laidun huolletaan vuosittain ja uusitaan säännöllisesti. En vain voi ymmärtää miten ihmiset voi ottaa halvemmalla ja maksaa siitä vielä verot??? Jotain on pakko jäädä tekemättä

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   8.6.26 16:27:12

Uusimaa, ei maneesia. 500e/kk. Tämä on todella halpa hinta tallin erinomaisuuteen nähden, mutta tänne ei ihan jokainen pääsekään.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: — 
Päivämäärä:   8.6.26 17:52:28

Uusimaa, maneesi+kenttä, todella laadukas täysihoito (tallivuoro siivoaa myös tarhat) 580e/kk. Toki tontilla myös r.koulu, mikä rajoittaa tilojen käyttöä vahvasti. Ja kyllä olen sanonut, että TP vois nostaa hyvin vuokraa. Tulijoita olis.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   8.6.26 20:14:10

830e, n. 130km Helsingistä keskellä ei mitään. Laadukas talli, vuokra olisi pk-seudulla yli 1000e.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: m 
Päivämäärä:   9.6.26 08:59:17

Kyseessä on 15 karsinan maneesitalli, mutta lasken hinnan 14 hevosen mukaan, koska talli ei käytännössä ole aina täynnä.

Kuukaudessa kustannukset ovat karkeasti:

Kiinteistö- ja muut kulut 3 550 €
Heinä ja kuivike 2 000 €
Työ ja lomitusvaraus 3 384 € (työtä 40-45 tuntia viikko)

Yhteensä noin 8 934 €/kk, mikä tarkoittaa noin 640 € + alv per hevonen eli noin 800 €/kk sis. alv.

Tällä hinnalla oma bruttopalkkani olisi noin 2 288 €/kk. Lisäksi laskelmassa on mukana yhteensä 15 päivän loma-/sairaslomavaraus vuodessa. Jos talli on täynnä koko vuoden, ylimääräinen tuotto mahdollistaa noin neljän viikon loman vuodessa sisältäen myös mahdolliset sairastumiset.

Jos haluaisn aidosti saman tasoisen vuosiloman kuin useimmilla palkansaajilla (4-5 viikkoa) ja lisäksi vähän sairauspuskuria, tallipaikan hinnan pitäisi olla lähempänä 830 – 850 €/kk sis. alv.

Moni asiakas puhuu tallipaikan hinnasta vain heinän kautta, mutta tässäkin laskelmassa heinä ja kuivike ovat vain noin 22 % kokonaiskuluista. Suurimmat kuluerät ovat infran ja yrittämisen kulut sekä hevoshoitotyön kulut.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   9.6.26 09:18:19

"Moni asiakas puhuu tallipaikan hinnasta vain heinän kautta, mutta tässäkin laskelmassa heinä ja kuivike ovat vain noin 22 % kokonaiskuluista. Suurimmat kuluerät ovat infran ja yrittämisen kulut sekä hevoshoitotyön kulut."

Juuri näin. Sama ilmiö kuin arvioisi all inclusive -hotellin hintaa pelkästään ruoan raaka-aineiden perusteella.

Heinän hinta on helppo nähdä ja vertailla, joten siihen kiinnitetään paljon huomiota. Todellisuudessa tallipaikassa maksetaan kuitenkin myös maneesista, tarhoista, koneista, sähköstä, vedestä, kunnossapidosta, vakuutuksista, kirjanpidosta ja ennen kaikkea päivittäisestä työstä.

Jos täysihoitotallin kustannuksia tarkastelee kokonaisuutena, heinä ja kuivike muodostavat usein vain noin viidenneksen kokonaiskuluista. Suurin osa kustannuksista syntyy infrastruktuurista ja siitä työstä, jolla talli pyörii vuoden jokaisena päivänä. Kun puhutaan hoidetusta maneesitallista.

Lisäksi ihmiset unohtaa tuon alvin osuuden. Kun katsotaan alvitonta hintaa alkaa tallivuokrat näyttämään hyvin edullisilta. Ja valitettavasti alalla on myös toimijoita, jotka eivät aina hoida vero- ja muita velvoitteitaan asianmukaisesti, mikä vääristää kilpailua entisestään.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: Mimis 
Päivämäärä:   9.6.26 09:39:01

500€. Täyshoito. Paitsi siivotaan tarhat itse. Maneesi ja kenttä. Laitumet kesällä.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   9.6.26 10:31:19

Turkulainen voi kertoa missä täällä on noin edullinen täyshoitotalli. Halvin alueen maneesitalli on nettisivujen mukaan Inkisten talli ja sitä ei ainakaan aiemmin ole voinut kutsua täysihoitotalliksi, koska kuivikkeet ja heinät on pitänyt hommata itse. Erilaisia itsehoitodiilejä löytyy useammaltakin maneesitallilta, mutta en tiedä yhtään tallia Turun seudulta, jossa olisi maneesi ja täyshoito ja olisi noin edullinen. 10 vuotta sitten vielä maneesittoman täyshoidon sai täällä päin tuohon hintaan. Meillä hevonen on maneesittomalla tallilla ja hinta on 460e.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: -------- 
Päivämäärä:   9.6.26 10:33:24

Piste, pienet kotitallit eivät ole alv-velvollisia.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   9.6.26 10:47:06


Lähettäjä: --------
Päivämäärä: 9.6.26 10:33:24

Piste, pienet kotitallit eivät ole alv-velvollisia.

--

Suurin osa on. Yli 20 000 euron vuotuinen myynti (ilman arvonlisäveroa) tekee yrityksestä pääsääntöisesti verovelvollisen. Jos keskustelu koskee 6–15 hevosen täysihoitotalleja, kuten tässä ketjussa suurelta osin, ne ovat käytännössä lähes aina ALV-velvollisia.

Pieni kotitalli maksimissaan neljällä asiakkaalla ALLE 500euron vuokralla on rajalla. Eli jo 3-4 täysihoitohevosta riittää yleensä ylittämään ALV-rajan. Siksi suurin osa asiakashevosia ottavista talleista on käytännössä ALV-velvollisia.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   9.6.26 10:54:40

Kotitalli ei ole mikään ALV-vapauden peruste. ALV-velvollisuus määräytyy liikevaihdon, ei rakennuksen sijainnin tai omistussuhteen perusteella. Raja on 20.000 euroa. Se ylittyy aika helposti, myös sillä kotitallilla.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   9.6.26 10:59:28

Jo neljä asiakasta noin 420 e/kk hinnalla ylittää ALV-rajan.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   9.6.26 13:01:15

Tällaisia hintoja löysin Turun seudun maneesitallien nettisivuilta:

Artukainen, Turku: 770e/kk (täysihoito)
Keiramo, Kaarina: 520e/kk (itse siivoten), 570e/kk (karsinan siivous arkisin)
Hannula, Kaarina: 680e/kk (täysihoito)
Janeten talli, Piikkiö: 590e/kk (täysihoito)
MJ-talli, Rusko: 680e/kk (täysihoito)
Ruskon Ratsastuskeskus, Rusko: 880e/kk (täysihoito ja valmennus 1krt/viikko)
Korpimäen tila, Paimio: 895e/kk (täysihoito)

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   10.6.26 04:31:47

Hevoseni koti/maalaistallissa. Ei maneesia, kenttä löytyy ja hyvät maastot( hevoset ovat ravihevosia). Täysihoito, ruokinta 3 x, sis heinä,kaura,kivennäinen,suola. Tarhat siivotaan itse, 500€/kk. Kesäisin laiduntavat kelien mukaan/öisin.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: sp¨kjg 
Päivämäärä:   11.6.26 02:26:39

Pk-seudulla maksa 1300 täysihoidosta erinomaisilla puitteilla. Super kentänpohjat, hyvät maastot ja lämmitetty maneesi.

Mitä jos vertaa asuntoihin niin yksiö Ullanlinnassa maksaa takuulla ainakin tonnin, kun sen voi Jakomäessä saada takuulla alle 500. Molemmissa varmaan seinät ja katto ja lämmin vesi tulee.

No, mun hevonen asuu ns hevosten Ullanlinnassa.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: — 
Päivämäärä:   11.6.26 08:05:37

450e, maneesitalli sis kuivikkeet, heinä, tilojen käyttö. Vuokranantaja tarhaa hevoset aamuisin, mutta muuten itsehoito. Heinät automaatista, iltaisin otetaan vuoron perään heppoja kukakin sisään. Karsinansiivoukset, automaattien täytöt, vedet, aitojen korjaukset jne hoidetaan itse. Kiinteistön lumityöt tms hoitaa vuokranantaja.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   11.6.26 08:25:18

Mikä olisi sitten sopiva ja yleisesti jotenkuten kannattava "kansallinen minimitasoinen" hinta normilaadukaaan maneesitallin täyshoidolle, eli sijainnista riippumaton? 700? 750?

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: juu 
Päivämäärä:   11.6.26 09:38:45

Lähettäjä: M
Päivämäärä: 11.6.26 08:25:18

Mikä olisi sitten sopiva ja yleisesti jotenkuten kannattava "kansallinen minimitasoinen" hinta normilaadukaaan maneesitallin täyshoidolle, eli sijainnista riippumaton? 700? 750?

Tähän ei voi vastata. Jokaisessa tallissa on eri kulurakenne. Kaikki vaikuttaa kaikkeen. mm kiinteistövero joka on joka kunnassa täysin eri. Heinän hinta on täysin eri, samoin kuivikkeiden. Eli et voi verrata omaa ja naapurin tallin hintaa mitenkään keskenään. Toinen iso on sähkön siirtomaksu joka voi olla toisella 50% vähemmän kuin toisella.
Toisella tillalla on traktori -60 luvulta ja toisella taas uusin mitä markkinoilta löytyy.
Toisella on kattavin vakuutus ja toisella suppein mitä saa.
Toisella tilalla uusitaan pohjat säännöllisesti ja toinen tila jättää ne tekemättä...

EI siis ole yhtä hintaa jonka voisi sanoa. Minä en itse voisi alle 700€/kk ottaa vieraita pienelle kotitallille. Kun taas naapurissa tallipaikka 450€/kk maneesilla.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: jes 
Päivämäärä:   11.6.26 10:11:53

juu, minimihinnan voi kyllä laskea. Siihen lasketaan työn kannattava hinta, pakolliset kulut minimihintaan ja alv päälle.

Kiinteistöön menevät kulut on vähimmillään 200e/karsina (sis. koneet ja polttoaineet, kiinteistövero, vakuutukset, sähkö, vesi, korjaukset)
Heinään ja kuvikkeeeseen menevät kulut ovat vähintään 100e/hevonen
Työtä täyshoitotallissa (karsinatallissa) menee vähintään n. 20 min/hevonen/pvä, eli vähintään 200e/hevonen/kk
Yrittäjän palkka (koska kysyttiin minimihinta kannattavalle yritykselle)investointivara / pääoman tuotto 50e/hevonen/kk.

Tämä tekee 550 € × 1,255 = 690,25 e/hevonen/kk. Tämän alle ei voi Suomessa tehdä kannattavaa talliyrittämistä täyshoidolla. Todistakaa vääräksi.

Minimihinta on huom! monelle kannattamaton, koska kiinteistökulut ovat monessa paremmassa tallissa lähempänä 300e/karsina. Työkulut monessa paikassa paljon isommat, koska jos halutaan pitää kulkuväylät turvallisina, talli kunnossa, puhtaat vedet tarjolla, tarhat siivottuina, pohjat lanattuina jne niin aikaa meneekin ytäkkiä 30min/hevonen.
Heinä omasta pellosta maksaa n. 70e/iso hevonen, mutta suurin osa ostaa viljelijältä n 130e/iso hevonen kuukaudessa.
l

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: k 
Päivämäärä:   11.6.26 18:37:04

facebookissa talliniksit-ryhmässä keskustelua kannattavuudesta. Kommentti jossa todetaan ettei alle 1300 voi olla kannattavaa on kerännyt runsaan määrän tykkäyksiä, ihan hevosalan ammattilaisilta. Mielenkiintoista. Omien laskelmien mukaan vaatimaton maneesitalli voi olla kannattava hintaan 800, mutta ei toki alle sen. 1300 on varmaan hieman paremman tallin hinta, hienot puitteet maksaa.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.6.26 18:49:43

^ kyseisellä yrittäjällä on ns kattokruunutalli kirkkonummella eli varmaan niihin parempiin talleihin laskettava ja pk-seudulla, kyseinen talli on tehnyt 50-100tuhatta tappiota per vuosi. mainitsi kommentissa myös että laskettu jos hevosia 19 kpl joka on kyseisen tallin karsinapaikkojen määrä eli tuo 1300e on varmasti laskettu juuri tuolle tallille.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: k 
Päivämäärä:   11.6.26 18:57:35

., kiitos tiedosta, en tajunnut ottaa selvää itse. Olisikin mielenkiintoista nähdä näitä kululaskelmia ja varmasti muut tallinpitäjät voisi oppia jotain (on kuluja joita useammat tallinpitäjät ei tajua laske ollenkaan).

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   11.6.26 19:06:12

Ruotsissa ja muualla euroopassa yleistyy puolihoitotallit kovaa vauhtia, eli sellaiset tallit jossa asiakkaat hoitaa viikonloput ja iltatallit. Voisi toimia Suomessa. Täyshoidon pitäisi olla luksuspalvelu.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.6.26 19:24:54

^Suomessakin on yleistynyt, toimii vaihtelevasti riippuen porukasta ja olosuhteista. Vastuukysymykset vähän kysymysmerkki, ainakin jollain talleilla. Jos käykin pahasti. Ne pitäisi kirjoittaa sopimukseen ja myös tarkastuttaa lainvoimaisuus

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: Aivan 
Päivämäärä:   12.6.26 08:47:23

Puolihoito toimii jos kaikki osallistuu ja vuorot on selvät. Mutta oma kokemus on että homma lopulta kaatuu yhden harteille ja se yksi väsyy. En itse näe taloudellisesti kovin kannattavana että asiakkaat siivoaa karsinat koska jätelannan määrä kasvaa ja toki samassa suhteessa kuivikekulut. Tämän saa toki ratkaistua niin että jokainen ostaa omat kuivikkeet, mutta sekin taas harmittaa kun tallikaveri vuorollaan siivoaa puhdasta pois, tai toinen vaihtoehto joku jättää pissat kunnolla siivoamatta ja karsina ui pissassa.

Hankalia ovat, mutta toimiessaan todella ok konsepti

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   12.6.26 09:11:08

Jokaisen tallinpitäjän kannattaa käydä lukemassa talliniksit-ryhmässä keskustelua asiasta. Siellä moni tallinpitäjä käynyt kommentoimassa ja tykkäämässä tietyistä kommenteista. Kertoo sen, että moni olisi halukas korottamaan, mutta kun edelleen on hinnanpolkijoita, jotka vaikeuttavat muiden hinnoittelun. Asiakkaiden vika tämä ei ole, tottakai he valitsevat halvemman ja kalliille tallille tulee ahneen maine.

Ja fakta on se, että satavarmasti alle 700 euron tallipaikka täyshoidolla maneesitallilla on tappiollinen, jos tallinpitäjä oikeasti pysähtyy laskemaan kuluja.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: Minni 
Päivämäärä:   12.6.26 09:16:15

"Asiakkaiden vika tämä ei ole, tottakai he valitsevat halvemman ja kalliille tallille tulee ahneen maine."

Tuosta tulikin mieleen kuinka kaveri valitti maneesitallin tallinpitäjän olevan ahne jos se korottaa täyshoitovuokran maneesitallilla yli 600 euron. Valitti myös että kuudellasadalla pitäisi kyllä saada jo palvelua, eikä pitäisi joutua siivota oman hevosen tarhaa tai laittaa väkirehuja valmiiksi.

Kertoo siitä, että monella asiakkailla on täysin vääristynyt kuva siitä, kuinka kallista tallinpito on. Tällaiset kommentit kun kulkeutuvat tallinpitäjien korviin, niin ei ihme että väsyy hommaan.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: Cb 
Päivämäärä:   13.6.26 03:56:02

Vähän yli 1000€, koska lisäpalveluna kokopäivätarhaus. Täysihoito, maneesi jne. Heinä, kaura ja kivennäinen kuuluu hintaan.hyvät faciliteetit ja hoito hyvää. Ei tartte siivota itse tarhoja jne.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: Hanne 
Päivämäärä:   13.6.26 06:33:01

Viihdytkö viima siellä kujalla?

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.6.26 06:54:30

950e, vähän syrjässä. Siivotaan tarhat itse, mutta muuten täyshoito

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: Myy 
Päivämäärä:   13.6.26 14:04:59

Meillä puolihoito 460e.
Siivotaan itse karsina, tarha ja huolehditaan vedet ulos.
Ennen alv muutosta ja sotia, vuokra oli 390e.
Hyvä hoito, 13h tarhaus, 3 kenttää ja maneesi.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: K 
Päivämäärä:   13.6.26 14:40:39

Täysihoito 570€, ei maneesia mutta muuten oikein hyvät, toimivat siistit puitteet. Uusimaa.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   13.6.26 19:59:59

Täyshoito 650, ei maneesia. Tarhat siivotaan itse

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: Sanna 
Päivämäärä:   13.6.26 20:41:30

550 e/kk. Maneesi. Kenttä. Täysihoito. Maastot. Maastoesterata. Valmennusta saa kotitalille. Keski-Suomi.

  Re: Paljonko tallivuokra nykyään?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.6.26 11:30:30

Veikkaan että viiden vuoden päästä halvimmat (huonommat) maneesitallit ovat hiukan alle 800. Alle 700 tallit ovat sitten puolihoito/itsehoito.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.