Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Leikkauksen jälkeinen kävelytys?

Lähettäjä: Q 
Päivämäärä:   10.4.26 09:41:11

Tänään olisi lupa aloittaa kävelytys irtopalaleikkauksen jälkeen. 2 viikkoa on ollut karsina levossa.

Ei tullu mieleen silloin klinikalta kysyä tarkemmin että millaisilla määrillä aloitetaan kävelyä. Ajattelin täältä kysyä ensin jos tulisi vastauksia niin ei tarvitse klinikkaa häiritä heti.

Elikkäs tosiaan minkä verran olette ekalla kerralla talutelleet? Hevonen vaikuttaa rauhalliselta joten uskon että kävely onnistuu. Onko tyyliin 5min tänään, huomenna 10min, sitten 15min yms.
Ja kerran vai kaksi päivässä.

  Re: Leikkauksen jälkeinen kävelytys?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.4.26 09:49:54

Kysy suoraan leikkauksen tehneeltä. Ainoa fiksu tapa selvittää hevosellesi järkevä malli toimia.

  Re: Leikkauksen jälkeinen kävelytys?

Lähettäjä: @ 
Päivämäärä:   10.4.26 11:01:33

Meillä taisi olla ohjeessa, että kävelytys aloitetaan 5 minuutista (tai "muutamasta minuutista", en muista oliko tarkkaa lukemaa). Talutin alkuun pari kierrosta tallin ympäri. Huomaa, että tikkien jäljet ei saa kastua 5-7 päivään tikkien poiston jälkeen (oletan, että tikit on poistettu 10-14vrk leikkauksen jälkeen) eli jos sataa tai on kovin kuraista, et voi taluttaa ulkona.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.