Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: Hippo 
Päivämäärä:   5.4.26 17:28:45

Onko aikuisena mahdollista opiskella hevosenhoitajaksi? Ja tiedän ei olisi varmaan järkevää siistiä sisätyötä vaihtaa tähän mutta kerran vaan täällä eletään. Kokemuksia?

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: jj 
Päivämäärä:   5.4.26 17:51:06

Amiksiahan nuo on niin sinne vaan. Eipä se kovin hääviä hommaa ole

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   5.4.26 17:58:50

Tietenkin on. Ala googletella eri väyliä, joita pitkin voit päästä haluttuun ammattiin. Toinen vaihtoehto on lähteä suorilta ulkomaille, sielläkin voi kouluttautua jos vain kielitaitoa on.

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: Amisope 
Päivämäärä:   5.4.26 18:07:56

Millä aloittaja aikoo rahoittaa opinnot?
Mites hevosalalla - kuinka yleisiä ovat oppisopimukset?

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: Hippo 
Päivämäärä:   5.4.26 18:12:44

Toki rahoitus pitää miettiä....kuitenkin ensin haluaisin kartoittaa eri vaihtoehtoja mitä mahdollisesti on ja miettiä sitten kannattaako edes.

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   5.4.26 18:20:19

Missä mielessä "kannattaa"? Jos haluat alalle töihin, koulutus ei ole yleensä vaatimus jos jotain kokemusta löytyy. Tai vaikka ei olisikaan koulutusta.

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   5.4.26 18:24:26

Tottakai. Moni aikuinen tekee oppisopimuksella, moni talli ottaa vuosittain oppisopimusopiskelijoita. Ja moni heistä ottaa mielellään aikuisen.

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   5.4.26 19:35:48

Mä opiskelen oppisopimuksella hevosenhoitajaksi. Tein aiemmin siistiä sisätyötä.

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: South 
Päivämäärä:   5.4.26 19:52:22

Saako aikuinen tuosta koulutuksesta edes mitään hyötyä? Siis sellaista mitä aikuinen ei olisi jo elämänsä aikana oppinut? Tai mitä ei voisi oppia 3kk verkkokurssilla?

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   5.4.26 20:21:19

Itse opiskelin muun alan töiden ohella koulutussopimuksella kun ei ollut varaa ihan täyspäiväisesti vain opiskella, toki oli jo valmiiksi aika paljon osaamista että sain tehtyä noin vuodessa opinnot. Ei ole kovin vaativa taso esim kirjallisissa tehtävissä tai missään muussakaan. Harmittavasti en päässyt toki kovin monelle luennolle osallistumaan, koska olin päivisin töissä.

Tein "huvin vuoksi" ja sitä varten, että helpompi hakea jatkokoulutuksiin jos niihin jossain vaiheessa sattuisi haluamaan. Toki tuossa tuli myös opittua kaikkea hyödyllistä, esim irtokengän lyönti.

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: Tir 
Päivämäärä:   6.4.26 06:17:34

Kaikkihan on mahdollista jos oikein yrittää.

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.4.26 07:12:55

ainakin saa paljon hyväksiluettua, ei tarvi ihan kaikkea käydä uusiksi. itse olen käynyt sekä koulua että opparilla, teininä kylläkin. siihen aikaan sai 50% palkkatukea mikä helpottaa työnantajaa.

yksi tuttu opiskeli peruslinjan vuodessa etänä, aika tiukka tahti. en tiedä saiko jotain tukia elämiseen.

toinen opiskeli opparilla vajaassa kahdessa vuodessa, mutta tukea sai vaan ekalle vuodelle mikä tuli kuulema yllärinä. hänen henk.koht. tuesta en tiedä, mutta jotain sai.

kaikissa kolmessa tapauksessa ollut ongelmia kolmen eri koulun päässä, eivät itsekään tiedä omia käytäntöjään... eli nykyisin aika säätöä tukien + etäopiskelun vuoksi. joutuu itse olemaan skarppina ja ottamaan selvää. kyllähän tähän pystyy yhdistämään osa-aikatyöt, opiskeluja voi venyttää ja tehdä omaan tahtiin. opparilla työaika min. 25h/vk. jotkut pakolliset kurssit saattaa olla esim kerran keväällä ja kerran syksyllä, eli sen mukaan joutuu sumplimaan että saa kaikki käytyä.

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   6.4.26 11:37:14

LähettäjäSouth 

Päivämäärä5.4.26 19:52:22

Saako aikuinen tuosta koulutuksesta edes mitään hyötyä? Siis sellaista mitä aikuinen ei olisi jo elämänsä aikana oppinut? Tai mitä ei voisi oppia 3kk verkkokurssilla?

Riippuu aika paljon siitä, mitä on käytännössä oppinut ja millaisiin asioihin on perehtynyt.

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.4.26 11:44:21

Minä kävin vajaa kolmikymppisenä pyörähtämässä hevoskoulussa puoli vuotta ja kiitti mulle riitti...

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: Jk 
Päivämäärä:   6.4.26 11:59:39

Hevosalan yrittäjä täällä:

Mahtavaa, että intoa on, mutta se tarkoittaa muuttamista sitten ulkomaille. Ootko valmis siihen?
Suomessa ehkä vain kolme ihmistä palkka hevosilleen hoitajat ja ne paikat on aina täynnä.

Ravipuolella Suomessa on töitä, palkkaa taas ei kellään oikein varaa maksaa. Ulkomailla tienaat siis silläkin puolella paremmin.

Ravipuolella heräät kuudeksi talliin, hoidat hevoset, siivoat tallin ja lähdette raveihin. Ilta menee raveissa ja yötä vasten ajatte takaisin. Aamulla taas kuudeksi talliiin.

Hevosenhoitajana ratsupuolella armollisempaa siinä mielessä että työt loppuu illalla, ei yöllä, mutta hevospuolella osataan olla paljon tarkempia työn jäljestä.

Työ on kropalle äärimmäisen rankkaa. Nostava kiertoliike on selälle pahinta mitä lääkärit ja fyssarit tietää. Sitä liikettä tuut tekemään parhaillaan satoja ellei tuhansia kertoja päivässä, kun siivoat karsinoita ja tarhoja.
Jos selkä ei anna periksi niin luultavasti olkapäät. Hevosten loimittaminen käy etenkin lyhyemmälle ihmiselle ajan kanssa olkapäiden päälle.

Hevosala on vielä aikamoinen villi länsi ja täynnä palveluksilla maksettavia asioita (esim. Autat aamutallissa niin tallivuokrassa on pieni alennus), tässä maailmantilanteessa harvalla on varaa maksaa oikeasti eli mieti vielä.
Voithan etsiä hoitohevosen ihan vain harrastukseksi, siinähän sitä huomaa että jos ei pääsekään ratsastamaan vaan hoitaa vain, että jaksaisiko tätä joka päivä.

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: Zippi 
Päivämäärä:   6.4.26 18:40:22

Ulkomaille mars!

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: muikku 
Päivämäärä:   8.4.26 01:15:43

Eihän Suomessa ole hevosenhoitajia, vaikka sillä nimellä koulutusta markkinoidaan. Ihan tavallisiksi tallityöntekijöiksi ja paskanlappajiksi ne päätyy jotka jää alalle. Eli sitäkö haluat? Alle 2000kk.
Mihin tahansa hevoskouluun voit vain kävellä sisään, ne ottaa ihan kenet vaan joka osaa koulun oven avata. Aloituspaikkoja on joka koulussa paljon enemmän kuin halukkaita. Niistäkin jotka aloittaa puolet tippuu pois ensimmäisenä syksynä.

Jos haluat hevosenhoitajaksi, niin ulkomaille jonnekin tallille. Siellä saat hoitaa hevosia aamusta iltaan. Ihan kylmiltään ei voi lähteä, jotain pitää jo osatakin, ja olla nopea ja samalla huolellinen. Ja paksunahkainen, tallinpitäjät ja ratsastajat harvoin on kivoja ja kilttejä groomille. Toki asiallisiakin on.

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: Ex-hoitaja 
Päivämäärä:   8.4.26 10:48:11

Oman kropan kestäminen ja työn fyysisyys on hyvä huomioida, erityisesti kun kyseessä on aikuinen alanvaihtaja. Tein ulkomailla hevosenhoitajan töitä pari vuotta lukion jälkeen 19-21-vuotiaana, ja olen kyllä todennut että en olisi kyennyt tekemään niitä hommia näin yli kolmekymppisenä. Ei tässä iässä enää palaudu samalla tavalla niistä pitkistä työpäivistä, erityisesti kun käytännössä koskaan ei ehtinyt tankata tarpeeksi ruokaa ja unta työpäivinä. Selkä ja ranteet ei myöskään oikein kestänyt työtä silloin, nykyään kestäisi varmaan vieläkin huonommin :D Jos ja kun sukupolvemme joutuu olemaan työelämässä päälle seitsemänkymppisiksi, on hyvä miettiä että missä työssä pysyy työkykyiseksi sinne asti. Muutenkin elämänlaatu on parempi kun ei kärsi kulumien aiheuttamasta jatkuvasta tuki, ja liikuntaelinkivuista.

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: Ikivanha 
Päivämäärä:   8.4.26 11:36:46

Ex-hoitaja: onko nuoriso oikeesti noin heikkotekoista?

Mä tein lomitushommia 25-35 vuotiaana ja sitten viherrakentamista ja metsätöitä yli nelikymppiseksi. Still going strong näin kuusikymppiseksi, tosin hommat keventyneet lähes istumatyöksi (yöh). Ratsastaminen ja muu hevostyö koko ajan pitää kevyessä kuosissa edelleen.

Mikään noista hommista ei todellakaan ole ergonomisimpia (lomitushommat siihen aikaan olivat hyvin vähän koneellistettuja).

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   8.4.26 12:19:12

Onko kukaan valmistunut hevosalalle näyttötutkinnolla, ja osaisi kertoa pääpiirteittäin miten meni ja kuinka nopeasti saa paperit jos osaaminen on karttunut jo tekemällä laajasti kaikkea hevosenpitoon ja laittoon liittyvää?

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: Ex-hoitaja 
Päivämäärä:   8.4.26 16:31:18

Ikivanha, sulla on sitten käynyt hyvä tuuri ja esim. ruumiinrakenteesi on varmaankin semmoinen, että fyysinen työ sopii sinulle paremmin kuin jollekin toiselle.

Itse olen tosi pienikokoinen nainen ja selän rakenne semmoinen, että rasitusmurtumia tulee herkästi. Toki joku core-harjoittelu olisi varmaan voinut vähän asiaa auttaa, mutta eipä silloin 14-16h työpäiviä ilman taukoja 5h unilla tehdessä tullut coretreenejä mietittyä :D

Niin tai näin, ihan tilastollisestikin fyysistä työtä tekevät kärsivät merkittävästi valkokaulustyöntekijöitä enemmän tuki- ja liikuntaelinvaivoista, ja yli 50-vuotiailla ko. vaivat ovatkin suurin syy jäädä työkyvyttömyyseläkkeelle Suomessa. Ja monihan ei pääse sinne eläkkeelle vaikka sinne kuuluisi, nykyisessä työssä näen paljon porukkaa jotka riippuvat ensin on-off saikuilla, kuntoutustuella ja milloin milläkin kun ovat liian rikki fyysiseen työhönsä mutta muuallekaan ei pääse.

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: Mitkä??! 
Päivämäärä:   8.4.26 18:28:20

Tuun samaan. Mitkä kortit/luvat ovat pakollisia hevostenhoitajan koulutuksessa? Ea1 on, mut onko muita?

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: Ikivanha 
Päivämäärä:   8.4.26 19:11:10

Ex-hoitaja, tilastot puhuvat totta - osittain.
Uskon, että 40 vuotta fyysistä työtä tehneet kärsivät erinäisistä vaivoista. Mutta että kolmekymppisenä on romuna, on aika karua. Varsinkin nykyään, kun työterveyteen ja ergonomiaan (jos se on mahdollista) kiinnitetään paljon huomiota.
Sun kokemuksella siihen ja palautumiseen ei kiinnitetty. Työsuhteissa kotimaassa noihin oloihin pystyy puuttumaan.
Ja joo, toki oma fysiikka vaikuttaa myös.

  Re: Onko mahdollista aikuisena opiskella hevosenhoit

Lähettäjä: muumi 
Päivämäärä:   8.4.26 22:51:15

On toki hyvinkin mahdollista opiskella myös vanhempana, mutta onko siinä mitään järkeä - no ei todellakaan!
Suomessa sä olet pelkkä paskalinko, koska ei täällä ole mitään hevosenhoitajia jotka sais ihan palkkaa, ja ulkomailla monessa paikassa olet orja joka tekee 12h työpäivää.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.