|
Lähettäjä: Jk
Päivämäärä: 6.4.26 11:59:39
Hevosalan yrittäjä täällä:
Mahtavaa, että intoa on, mutta se tarkoittaa muuttamista sitten ulkomaille. Ootko valmis siihen?
Suomessa ehkä vain kolme ihmistä palkka hevosilleen hoitajat ja ne paikat on aina täynnä.
Ravipuolella Suomessa on töitä, palkkaa taas ei kellään oikein varaa maksaa. Ulkomailla tienaat siis silläkin puolella paremmin.
Ravipuolella heräät kuudeksi talliin, hoidat hevoset, siivoat tallin ja lähdette raveihin. Ilta menee raveissa ja yötä vasten ajatte takaisin. Aamulla taas kuudeksi talliiin.
Hevosenhoitajana ratsupuolella armollisempaa siinä mielessä että työt loppuu illalla, ei yöllä, mutta hevospuolella osataan olla paljon tarkempia työn jäljestä.
Työ on kropalle äärimmäisen rankkaa. Nostava kiertoliike on selälle pahinta mitä lääkärit ja fyssarit tietää. Sitä liikettä tuut tekemään parhaillaan satoja ellei tuhansia kertoja päivässä, kun siivoat karsinoita ja tarhoja.
Jos selkä ei anna periksi niin luultavasti olkapäät. Hevosten loimittaminen käy etenkin lyhyemmälle ihmiselle ajan kanssa olkapäiden päälle.
Hevosala on vielä aikamoinen villi länsi ja täynnä palveluksilla maksettavia asioita (esim. Autat aamutallissa niin tallivuokrassa on pieni alennus), tässä maailmantilanteessa harvalla on varaa maksaa oikeasti eli mieti vielä.
Voithan etsiä hoitohevosen ihan vain harrastukseksi, siinähän sitä huomaa että jos ei pääsekään ratsastamaan vaan hoitaa vain, että jaksaisiko tätä joka päivä.
|