|
Lähettäjä: Tintti
Päivämäärä: 5.4.26 15:30:55
Useimmiten on ollut kyse epätäsmällisestä ratsastuksesta, eli olen päästänyt laukan huonoksi, jättänyt suoristamatta ennen estettä, heittänyt ohjan pois, unohtanut pitää jalan kiinni tai lähtenyt työntämään ennen estettä. Eli omaa tötöilyä taidottomuudesta ja välillä jännityksestäkin johtuen.
Joskus olen myös ratsastanut hevosella joka jännitti hyppäämistä eikä suostunut menemään esteelle, jos ope seisoi lähellä. Toisella hevosella ei ollut oikein minkäänlaista estesilmää ja se oli luonnostaan hidas muuttamaan tempoa ja rytmiä. Se yritti rehellisesti, vaikka hyppääminen oli sille vaikeaa, mutta välillä se vaan ei saanut askeleita sopimaan ja fiksuna mieluummin stoppasi kuin meni esteen sekaan.
Ex-ravurilämppäreillä on joskus menty sellaista sotkulaukkaa, että ihme kun askeleet osuivat edes sinne päin.
Joskus hevonen on myös ollut jännittynyt tai kiinnostunut jostain ulkopuolisesta asiasta, enkä ole osannut ratsastaa niin että saisin sen keskittymisen käännettyä tehtävään.
|