Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: Gittan 
Päivämäärä:   3.4.26 09:34:03

kuin tallipaikka samalla tallilla?
Aiemmin kyllä on ollut niin, että pelkkä laidunpaikka vaikka pari karsinaa onkin ollut varalla jos jotain sattuu , on ollut edullisempi. Tällaisessa tilanteessahan ei laitumella tarvitse olla suojaa. Jos ei tallimahdollisuutta ole pitää laitumella olla suoja.
Mikä on käytäntö tällä hetkellä?

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   3.4.26 09:48:11

Kustannusten noustessa ei ole enää varaa antaa kesäalennuksia.

Meillä on mennyt tallissa sähkölaskuun nyt v. 2026 maaliskuun loppuunmennessä sama määrä euroja, kuin koko viime vuonna yhteensä!

Samoin polttoaineiden hintanousu vaikuttaa maatalouden kannattavuuteen merkittävästi ja vaikutus on välitön.

Halvemmalla pääsisi, kun lopettaisi tallinpidon, mutta rakkaudesta lajiin. :)

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä~*~ 
Päivämäärä:   3.4.26 09:54:29

Käytännössä monesti on laskettu niin että pitämällä hinnat samoina saadaan maksettua talvikauden kulut. Ja se on ihan oikein.

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: Just 
Päivämäärä:   3.4.26 10:34:10

En ymmärrä miksi ihmiset vinkuvat alennusta. Jos ei ole varaa maksaa kesäisin niin hevosen pito ei ole mikään kansalaisoikeus. Tallinpito on muutenkin niin kannattamatonta, että on ihan oikein pyytää ympäri vuoden sama vuokra. Jos kesällä pidettäisiin puoli-ilmaiseksi, talvella pitäisi pyytää kaksinkertainen vuokra. Eihän siinä ole mitään järkeä, kaikki kannattaa jyvittää tasaisesti.

Jos etsii kesälle sitä halpaa paikkaa niin sellainenkin varmasti löytyy jostain pohjoisemmasta, kannattaa muuttaa hevonen ja itsensä siinä samalla.

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: Niitty 
Päivämäärä:   3.4.26 10:55:53

Mulla on ollut aina sama maksu, tosin kesällä helteillä paarmakelillä on päivät sisällä, kylmällä sateella yöt siaällä. Laidun on ekstraa, kaikki ei tarjoa laidunta. Maa maksaa ja itseasiassa nopeampaa hevoset on hoitaa ja ruokkia tohon tallin vieressä oleviin tarhoihin. Ehkä 3 viikkoa totutuksen jälkeen on helpompaa kun ovat laitumella, sitten tulee paarmat ja on työläämpää kuin tarhoissa, sitten ehkä taas n. kuukausi helpompaa, sitten alkaa kylmät sateet ja sitten taas työläämpää.
Yksi asiakas on tämän takia lähtenyt, muut enemmän kuin tyytyväisiä siitä että laitumelle pääsee mutta siellä ei ole pakko yötäpäivää koko kesää olla jos olosuhteet huonot.

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: P 
Päivämäärä:   3.4.26 11:05:36

Kyllähän laidunpaikkalaisetkin teettävät paljon työtä. Yleensä on paljon enemmän aitaa tarkistettavana kuin tarhoissa, vesihuolto, ötökkäloimitus, väkirehut jos niitä syötetään, laidunten perustaminen, lannoitus ja hevosten siirtely lohkolta toiselle jne. Karsinat ovat paljolti tyhjillään mutta niihin ei kuitenkaan voi ottaa muita vuokralaisia, koska laidunpaikkalaiset saattavat kuitenkin tarvita niitä. Tallinpitäjän pitää tarkistaa hevoset ainakin niinä päivinä, kun omistajat eivät itse käy. Harva antaa harrastehevosensa lomailla koko kesää, joten ratsastusalueita pitää huoltaa siinä missä talvellakin.

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: — 
Päivämäärä:   3.4.26 12:31:58

Oletettavasti kesän kulut tasaavat talven kuluja, siksi vuokra ympäri vuoden on sama.

Eräällä tallilla lyhyempi määräaikainen sopimus oli kalliimpi tästä syystä että talvikausi oli kalliimpi.
Tallissa pitkäaikaisesti ympäri vuoden asuvilla vuokra oli halvempi koska kesä tasasi kuluja.

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   3.4.26 12:58:58

Vesi ja sähkö menee laitumelle kesällä ja hevoset on otettava sisälle huonolla säällä jos eivät mene suojaan metsään ja samoin pahimpaan paarma-aikaan sekä helteellä. Eli tallinpitäjän on "päivystettävä" kotona milloin kultamussukat eivät "pärjää" ulkona. Ja loimitettava ja hoidettava ötökänpuremat ym. Ei saa itse pitää lomaa ja jos katokset rakentaa on otettava niistä hinta hevosenomistajilta ja samoin jos pitää lomaa ja palkkaa työntekijän on edelleen otettava maksu hevosenomistajilta. Siksi meillä kesä on samanhintainen kuin talvi. Ai niin ja joitakin joutuu lisäruokkimaan ja viemään heinää.

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: Q 
Päivämäärä:   3.4.26 13:02:28

Lopeta vaan., en jaksa teikäläisten uhriutumista.

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: Ox 
Päivämäärä:   3.4.26 13:06:08

Maksa se mukisematta mitä yrittäjä pyytää ja vuorostaan hinnoittele itse niin että se on kannattavaa! Kenenkään ei kuuluisi ilmaiseksi tehdä töitä varsinkaan hevosalalla missä tapaturma riskit ovat niin suuret ja investoinnit aivan järkyttävät.

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: Kenelle? 
Päivämäärä:   3.4.26 13:16:25

En ymmärrä aloittajan kysymystä. Kenelle laidunpaikan pitäisi olla halvempi? Tallilla ympäri vuoden asuville hevosille? Tallin ulkopuolisille, jotka tulevat laitumelle vain kesäksi?

Meillä tallilla jatkuvasti asuvilla hevosilla on sama maksu ympäri vuoden, vaikka kesällä ovatkin laitumella. Ympäri vuoden käytössä myös talli (ja sen hoitopaikat mm. kengitykseen ja hevosen pesuun), varustehuone ja muut säilytystilat, kenttä ja maneesi.

Tallille tulee myös laidunpaikkalaisia (n. kesäkuun puoliväli - elokuun puoliväli). Näillä on käytössä vain laidun (hätätapauksia varten ladossa on pari kesäkarsinaa). Jos laidunpaikkalaiset haluavat käyttää kenttää tai maneesia, maksavat jokaisesta käytöstä (kertamaksu tai kk-maksu) kuten muutkin tallin ulkopuoliset. Jos haluavat käyttää vesaria, kengitystilaa tms tallissa, maksavat siitä käyttömaksun. Säilytystilaa heille ei ole, joten harjat, ötökkämyrkyt yms kulkevat omistajien autoissa. Laidunpaikkalaisten kk-maksu on halvempi kuin ympäri vuoden asuvien.

Ympäri vuoden asuvat voivat toki irtisanoa tallipaikkansa, maksaa kesän ajan laidunpaikkamaksua (ja viedä kaikki tavaransa pois tallilta). Syksyllä sitten joko on paikka tai ei ole paikkaa, jos talveksi haluaa jäädä.

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: fkfd 
Päivämäärä:   3.4.26 15:01:44

Aika monilla talleilla tallia siivotaan ja kunnostetaan hevosten ollessa laitumella, eli työtä vaatii ja kuluja syntyy, ja lisäksi hevosten hoito laitumelle voi olla jopa työlästä, kun pitää tuijottaa säätä ja ehkä siltikin hakea hvoset talliin hoidettaiksi tai lepäämään. Ei hevosia voi vain jättää pellolle ja viedä lisää vettä kerran päivässä.

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: + 
Päivämäärä:   3.4.26 15:14:01

Tallipaikkamaksu on tallipaikkamaksu, minusta kesälaidun on tallipaikkaan vain hyvä bonus.

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: a 
Päivämäärä:   3.4.26 15:25:34

Uuden asetuksen mukaan täytyy olla tallipaikat, vaikka hevoset olisi laitumella joten siinäkin on kulua kun paikkaa täytyy pitää varalla tyhjillään vs pelkälle laidunpaikalle ottaminen joka ei siis ole enää laillista.

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: S 
Päivämäärä:   3.4.26 15:49:27

Kummallinen ajatus, että kesällä tallipaikka olisi halvempi. Eihän keskuslämmityksellä olevassa vuokra-asunnossakaan kesällä vuokra ole alhaisempi vaikka ei ole lämmityskuluja.

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: ox 
Päivämäärä:   3.4.26 16:29:36

Meillä laidunkausi maksaa ekstraa ~150e/hevonen jos sen laitumeen haluaa. Tallissa ja tarhassa saa olla normi vuokralla.

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   3.4.26 17:26:00

Meillä laidun paljon halvempi
Ei tarvi talutella, ei lisäruokkia eikä siivota tarhaa, ei juuri loimittaa.
Hevoset yötäpäivää suojaisessa laitumessa. Jos ruoka loppuu niin siirto toiseen, kestää saman aikaan kuin tallista tarhaan vienti yhtenä talviaamuna.

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: T 
Päivämäärä:   3.4.26 21:02:36

Jos on kunnollinen laidun, johon on hankittu siemenet ja lannoitteet, uusittu säännöllisesti, ostettu koneet ja niihin polttoaineet ja huollot, aitaukset ja sähköt, niin ei se ilmaista ole.

Vaihtoehtoisesti niillä laitumilla kasvava heinä voitaisiin korjata ja syöttää hevosille talvella. Eikä tarjottaisi laidunpaikkoja ollenkaan.

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: Heposia 
Päivämäärä:   3.4.26 21:12:14

Laitumien niitto ja lannoitus sekä aitaaminen maksaa. Hehtaarit myös. Laidun maksaa samat koska käyttävät myös tallia ja kenttää.

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: ** 
Päivämäärä:   3.4.26 23:37:41

Ja tälle vuodelle taas lannoitteiden hinta nousi yli 40% ja alvi päälle...

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: Jaa 
Päivämäärä:   4.4.26 07:48:19

Joillain talleilla on ollut kesähinnat niin ei se ihan tavatonta ole jos ajatukseen on tottunut. Ne kenellä ei ole laitumia on voineet maksaa omaan tallipaikkaan jopa halvempaa hintaa ns. varausmaksua eli sekin vuokra ollut halvempi. Sitten kesälaidun tallilla ollut normaalia halvempi ”laidunpaikka”

Monesti hepan kulut on silti kalliimmat kun maksaa kahteen paikkaan eli en usko, että monellakaan on tarkoitua itse säästää.

Jotkut pienemmät tallit ovat voineet etsiä laidunkaveria jolloin raha ei ole ratkaisevassa asemassa vaan oikea tyyppi laumaan on arvokkaampi.

Mutta kieltämättä ihan kaikki ei välttämättä tiedä tai niin paljon ajattele kulurakennetta vuositasolla.

Edelleen voi löytyä edullisia laidunpaikkoja, mutta monella on pitkäaikaiset rutiinit ja yhteistyöt, eikä niitä paikkoja ole julkisesti saatavilla. Aina hintaa ei laske sekään jos osallistuu laidunpaikan töihin.

Jos itsellä olisi mahis tarjota ns. edullisempi kesä niin tekisin diilin jolla pääsen itse irti tallista ja lomalle.

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: Meillä 
Päivämäärä:   4.4.26 08:36:38

Laskekaapas huvikseen paljonko ha laidunta maksaa aidata jos tolppaväli on 6m ja langat kolmessa kerroksessa. Laittakaa sinne katos, vesikupot ja kylväkää sinne laidunsiemen sekä lannoittakaa se. Tämän jälkeen kukaan ei enää kyseenalaista sitä hintaa.
Nimim viime kaudella laskin...

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: Timotei 
Päivämäärä:   4.4.26 08:40:10

Meillä laidunnetaan tonttimaalla, ihanan kallista. Sama maksu kesät talvet vaikka oikeastaan kesällä pitäisi olla lisämaksu siitä että pääsee laitumelle...

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: Tet 
Päivämäärä:   4.4.26 10:07:49

Joissain paikoissa laidunpaikka maksaa enemmän kun tallipaikka. Ei todellakaan mitään alea tarvi jos pääsee laitumelle.

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: , 
Päivämäärä:   4.4.26 16:33:58

Olen laskenut että heinä kannattaa tehdä rehuksi talvea varten ennemmin kuin käyttää laitumeksi. Niinpä omat menee laitumelle jos ja kun ensin on tehty heinä. Vieraille ei laitumia ole luvattu. Pääsevät jos kelit on suosiolliset loppukesäksi. Hinta on sama. Jos on laiduntarvetta niin etsivät muualta. Tuolta ajalta maksavat varausmaksun mutta karsinat on käytettävissäsi satunnaiskävijöitä varten.

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: Öö 
Päivämäärä:   6.4.26 07:15:31

Jos laitumia on hurjasti ja yritys myy myös kesäksi pelkkää laidunpaikkaa voi joskus ns siirtää hevosensa kesäksi kaitumelle. Tähän ei yleensä silloin kuuli kenttää, tallia tai maneesia.
Meillä sama vuokra. Pk seudulla maa maksaa ja yritetään aina myös kesäksi haalia tarpeeksi laitumia. Tuntuu kalliilta maksaa maneesipaikan hintaa, ollen pellolla mutta yrittäjänkin on ihan tarkoitus vuositasolla tehdä edes plussatulosta. Ei ole ollut tarkoitus mahdollistaa muiden hevosenpitoa halvalla.

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   6.4.26 07:30:59

ihan oikein että työstä saa vähän vaivanpalkkaa. laitumella olo ei välttämättä vähennä ja helpota työtä. riippuu tietenkin olosuhteista. esim matkat, aitojen + hevosten kierto, juotto, alkuun totuttelu, kelien mukaan kuskaus, polttoaineet, laidunten kunnostus...

meilläpäin tallivuokrat 400€ paikkeilla, eli melko halpaa muutenkin. laidunpaikat näkyy olevan 200-300€ paikkeilla. omalla tallilla on kesälaidun halutessa niille, jotka on helppo yhdistää laumaan (ei montaa laidunta eikä jaeta pieniin tilkkuihin) yleensä vaan tallin hevoset on laitumella, yksärit pitää omissa tarhoissa kun eivät halua laumaan. omani on laumassa ympäri vuoden ja pääsee laitumelle. hinta on sama, tulevat yöksi talliin vaikka matka on vähän pidempi ja juotto työläämpää.

  Re: Onko todella laidunpaikka yhtä kallis?

Lähettäjä: Noniin 
Päivämäärä:   6.4.26 09:37:29

Nythän se laitumelle meno vasta kallista onkin uuden asetuksen myötä. Kukaan ei voi enää irtisanoa tallipaikkaansa ja säästää kesäaikaa maksamalla vain laidunmaksua, koska jokaisella suomalaisella hevosella on oltava samaan aikaan paikka tallissa tai pihatossa. Näin määrää meidän lainsäätäjä nykyään. Tämä lisäksi laitumella on oltava suojaa. Jos ei ole, on rakennettava. Tämäkin määrätty lainsäätäjän toimesta.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.