Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Hintaa kouluhevoselle

Lähettäjä: Tity 
Päivämäärä:   23.3.26 08:20:42

Millä budjetilla etsiä tällaista? Iso ruuna. Kisannut kelpo tuloksin vaB. Osaa vaA asiat. Niiden osalta saa olla ruosteessa. Helppo hevonen kaikin puolin. Kisatulokset saa olla muutamien vuosienkin takaa eli voi olla vaikka ratsastuskoulussa tai vain harrastekäytössä nyt. Terveydessä voi olla jotain huomautettavaa, jos kestää harrastuskäyttöä ja he-tason kisaamista hyvin kohtuudella. Toki pahimmat terveysongelmat (kesäihottuma, kaviokuume, ibd jne.) ehdoton ei. Ikähaarukka max. 17v ja ei nuorta.

  Re: Hintaa kouluhevoselle

Lähettäjä: joo 
Päivämäärä:   23.3.26 09:27:19

Alkaen 15k pikkuvikainen eläkeläinen ja siitä ylöspäin.

  Re: Hintaa kouluhevoselle

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   23.3.26 09:56:56

Jos alle 65 vaB tulokset niin tuo 15k budjetti voi riittää, mutta jos haluaa kelvollisia 65-70 tuloksia niin saa laittaa siihen heti 10k lisää.

  Re: Hintaa kouluhevoselle

Lähettäjä: nilla 
Päivämäärä:   23.3.26 10:19:41

15.000

  Re: Hintaa kouluhevoselle

Lähettäjä: h 
Päivämäärä:   23.3.26 12:40:15

Mulla on 10v menee psg, Jossain vaiheessa kun tulee myyntiin niin hinta tulee olemaan 40k

  Re: Hintaa kouluhevoselle

Lähettäjä: Oo 
Päivämäärä:   23.3.26 16:31:19

Mistähän meinasitte ostaa 15-25k hevosen jolla kelpo tulokset Va A radoista?? Ja viat mitkä ei häiritse käyttöä, ostan heti jos löytyy, pistäkääs linkkiä tulemaan asap!

  Re: Hintaa kouluhevoselle

Lähettäjä: Y 
Päivämäärä:   23.3.26 18:42:54

Kelpo tuloksia joskus VaB. Saa siis olla vanhojakin. Näin aloituksessa.Ja ei tarvitse kestää enää sillä tasolla kisaamista.

  Re: Hintaa kouluhevoselle

Lähettäjä: Juu u 
Päivämäärä:   23.3.26 19:04:21

He A - Va B välinen ero on niin hiuksenhieno. Pitäähän sen hevosen olla terve jos sen kanssa kilpailla haluaa, ei se hevosen fysiikka tiedä onko se helpolla tai va B radalla, muuta kuin kokoamisaste on hieman eri.

  Re: Hintaa kouluhevoselle

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.3.26 20:02:40

"Terveydessä voi olla jotain huomautettavaa, jos kestää harrastuskäyttöä ja he-tason kisaamista hyvin kohtuudella."

On aivan mahdotonta kenenkään sanoa kestääkö pikkuvikainen hevonen sinun käytössä ja kuinka kauan.

  Re: Hintaa kouluhevoselle

Lähettäjä: nilla 
Päivämäärä:   23.3.26 21:16:57

Sillä Lahassa lopettavalla Pulliaisella taitaa olla pari tommosta kiireellisessä myynnissä.

  Re: Hintaa kouluhevoselle

Lähettäjä: hmm 
Päivämäärä:   24.3.26 11:58:52

Kyllä puhutaan yli kympistä varmaan 15k

  Re: Hintaa kouluhevoselle

Lähettäjä: ?? 
Päivämäärä:   24.3.26 13:05:47

8-15v 20-50k€
15-20v 15-30k€

Riippuu luonteesta, helppoudesta, hevosen teknisestä osaamisesta, liikkeestä. 20k€ budjetilla joutuu jostain luopumaan, 50k€ budjetilla löytyy jo sellainen missä on nuo kaikki.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.