Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Olkipelletti

Lähettäjä: Mari 
Päivämäärä:   22.3.26 10:24:31

Käyttökokemuksia kaipailen! Ajatuksena olisi pitää pissakohdissa turvetta ja olkipellettiä muutoin. Paljonko menee aloituksessa ja kauanko yhdessä karsinassa kestää 50kg säkki? Miten usein ja millaisia määriä lisäätte? kostutakkeko kottarissa valmiiksi/ karsinassa vai lisäättekö vain pellettinä? Onko hajuton? väriltään vaaleaa/tummaa? Pysyykö talli-ilma raikkaaana tämän ollessa kuivikkeena?

  Re: Olkipelletti

Lähettäjä: m 
Päivämäärä:   22.3.26 13:22:04

Vähän rajallinen kokemus, koska vain oman hevosen karsinassa olkipelletti, muilla turve. Tällä 12m2 karsina ja aloitukseen menee ainakin se 100kg pellettiä. Turvotan kottarissa etukäteen kevyesti, jotta vähä lähtee aukenemaan, jotta sitten parissa päivässä aukeaa karsinassa kokonaan. Muuten menee pidempään ja se on jo liian kauan, kun kuitenki pitäisi kuiviketta pelleteistä saada. Tälle lisään kerran pari viikkossa yhden säkin, joka on 20kg. Mitä pidempään ollut ulkona = pisannut enemmän ulos, sitä vähemmän tarvitsee lisätä. Pissat imeytyy pienelle alueelle patjaan ja siivoam niitä pois sitä mukaan, kun nousevat pintaan. Ja kakathan sen kuin vaan nappa pois. On hajuton ja vaalea tai vaaleahko. Talli-ilmasta en voi sanoa, koska muilla turve

  Re: Olkipelletti

Lähettäjä: Kokemusta 
Päivämäärä:   22.3.26 14:21:43

100kg pellettiä ei mitenkään voi riittää 12 neliön karsinan perustamiseen. Meillä 9 neliön boksit ja muistaakseni jokaiseen laitettiin aloitusvaiheessa n puolet 500kg suursäkistä. Sitä pitää oikeasti laittaa kunnolla, ihan kuin mitä tahansa kuiviketta. Ihan kiva kuiviketta, mutta omat hermot ei kestä sitä pellettien kastelua ja pöliseekin jonkun verran.

  Re: Olkipelletti

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   22.3.26 17:27:05

Mun hevoset söi tuota kuin jotain rehua. Ihme ettei saaneet ähkyä. Kokeilu oli lopetettava lyhyeen.

  Re: Olkipelletti

Lähettäjä: Mari 
Päivämäärä:   23.3.26 06:26:13

Kiitos kokemuksista. Muilla vastaavaa, että hevonen syö pellettejä?

  Re: Olkipelletti

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   23.3.26 06:30:26

Meillä hepat söi pellettiä. Ja minusta siinä on sellainen epämiellyttävä ominaishaju. Vaihdoin puupellettiin syömisen takia

  Re: Olkipelletti

LähettäjäEnnea 
Päivämäärä:   23.3.26 06:33:46

m; eikö tuo ole aika kova kulutus jos menee pari säkkiä viikossa? Verrattuna ainakin puruun tai kutteriin...

  Re: Olkipelletti

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.3.26 06:53:25

100 kg ei riitä mihinkään, kyllä perustamiseen saa laitaa tuon muutamaan kertaan. Hevosesta, ulkoilumäärästä ja kaikesta muusta sitten riippuu, paljonko pitää lisätä viikossa. Joillekin riittää 20 kg lisäys per viikko, toisille menee 100 kg... Eli paljonko on karsinassa vuorokaudessa, kuinka sotkuinen on, paljonko pissaa, paljonko kuiviketta on ja miten märäksi kostutat kuivikkeen, eli millainen imukyky siinä on.

Meillä on tyhjä karsina, jossa kostutetaan pellettejä kevyesti. Laitetaan noin 5-10 cm kerros, kostutetaan pintaa vähän sellaisella ruuttaavalla letkunsuulla, ei märäksi vaan kosteaksi. Sitten uusi kerros, taas kostutetaan, seuraava kerros, jne. Tätä tehdään todella monta kerrosta, jolloin saa osittain kostutettua paljon kuiviketta. Tämän annetaan sitten hautua ja imeytyä. Suoraan karsinaan kipataan kuivaa ja avaamatonta pellettiä 20 kg säkillinen, tätä etukäteen vähän muhjutettua laitetaan pintaan, niin on hevoselle pehmeämpi. Jos ei jaksa muhjuunnuttaa kuiviketta, niin hevoset ovat kyllä pärjänneet myös pelkällä kuivalla pelletillä. Mutta pehmeähän se ei ole, siksi muhjuunnutetaan pintakuivikkeita.

Pellettiä on karsinoissa 30 cm kerros, annetaan patjottua, eli joka päivä ei käännellä karsinoita ympäri ja usein riittää, että ottaa vain lannat ja vähän tasoittelee. Joinakin päivinä sitten on enemmän aikaa ottaa kaikki karsinat kunnolla läpi, jolloin taas ei tarvitse muutamaan päivään muuta kuin ottaa lannat. Joskus tehtiin niin, että karsinat siivottiin ja kuivitettiin kunnolla lauantaisin, muina päivinä otettiin vain lannat, tasoiteltiin ja tarvittaessa lisättiin vähän kuiviketta. Oli arkipäivisin töiden jälkeen paremmin aikaa keskittyä kaikkeen muuhun ja lauantaisin sitten kun töitä ei ollut, niin käytin enemmän aikaa karsinoihin. Oli oikein mukavaa aikaa. Nykyään siivoan karsinat kunnolla pari kertaa viikossa ja tuon karsinaan lisää kuiviketta edelleen 2 päivänä viikossa.

Mutta kuiviketta pitää olla reilusti että tuo onnistuu. Vähällä kuivikemäärällä karsina on vain jatkuvasti likainen, eikä niin kuulu tehdä. Meillä hevoset siistejä, ruunat pissaa keskelle, tammat reunaan, jokaiselle yksi kakkapaikka karsinassa, joten siivvous helppoa. Eivät möyhi ja sotke karsinoitaan, heinää saavat karsinaan reilusti, jonkin verran pureskeltavaksi myös olkea, jolloin eivät myöskään syö pellettejä.

  Re: Olkipelletti

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   23.3.26 09:38:55

Meillä hevonen syö turvetta, mutta pelletti toimii hyvin! Imukykyistä ja helppo siivota. Jos olisin rahoissa niin kaikilla olis pelkkä pelletti. Nyt osalla turvetta. Pelletti toimii myös loistavasti turpeen kaverina!

  Re: Olkipelletti

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.3.26 11:02:21

En tykännyt. Olkipellettiä kului enemmän jos puupellettiin vertaa, imukyky oli heikompi ja karsina oli tumma, näytti väritykseltään huonosti siivotulta purukarsinalta.

  Re: Olkipelletti

Lähettäjä: Huoh 
Päivämäärä:   23.3.26 11:30:30

Paras kuivike. Imee kaiken, ei haise ja on valoisa.

  Re: Olkipelletti

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.3.26 11:51:47

Jos valoisuutta haluaa, niin täytyy pysyä puupohjaisissa kuivikkeissa

  Re: Olkipelletti

Lähettäjä: Mari 
Päivämäärä:   25.3.26 15:24:21

Kiitos kaikille! Puupohjainen kuivike poistuu nyt käytöstä, koska lantalavan tyhjennyspaikalle, ei saa enään viedä, jos käytetään puupohjaisia kuivikkeita. Tietääkö kukaan, onko saatavilla kotimmaista olkipellettiä? Hankkijan on Liettuasta.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.