Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Tahko-Areena

Lähettäjä: Nostalgisoija 
Päivämäärä:   10.3.26 14:42:41

Onko täällä muita, jotka kävivät Tahko-Areenalla vuosituhannen vaihteen jälkeen? Itse kävin säännöllisesti about 2002-2003 alkaen, kunnes muutin muualle. Omistajana oli silloin Saarmannin Merja, ratsastusopena Toikan Terhi. Hepoista jäänyt mieleen etenkin Marco Polo, Dipton ja Iines. Ja heppalukiolaiset, vitsi että heitä ja heidän heppojaan tuli ihailtua!

  Re: Tahko-Areena

Lähettäjä: P 
Päivämäärä:   10.3.26 15:04:10

En muista mikä oli vuosi, mutta joskus käytiin tuolla tallivierailulla ja ratsastin ruunalla nimeltä Jurri, mikähän mahtoi olla virallinen nimi? Oli oikein hyvä tunti.

  Re: Tahko-Areena

Lähettäjä: Nostalgisoija 
Päivämäärä:   10.3.26 15:21:55

Enpä muistanu koko Jurria! Virallista nimeä en muista, mut sen muistan et Jurrin lisäksi siellä oli Darrakin… Sellainen käsitys jäi et kumpikaan niistä ei ollut mitään perus tuntipolleja, ehkä kokeneemmille sitten?

  Re: Tahko-Areena

Lähettäjä: P 
Päivämäärä:   10.3.26 15:28:19

Juu tuo oli laadukkaan oloinen puoliverinen.

  Re: Tahko-Areena

Lähettäjä: m 
Päivämäärä:   10.3.26 17:00:55

Jaavan Tähtö eli Jämä oli Tahkolla vuosituhannen vaihteessa opetuskäytössä. Todella osaava, laadukas suokkiruuna.

  Re: Tahko-Areena

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   10.3.26 18:30:50

Kyllä. Juurikin 2000-luvun alussa olin Nilsiässä töissä useamman vuoden ja Tahkolla tuli ratsastettua useampi tunti viikossa. Terhi piti huipputunteja ja hevoset oli ainakin omaan tasoon nähden osaavia. Välillä pääsin myös Merjan omien hevosten selkään tunnilla. Olivat aivan ihania ratsastaa. Työt vei pois Nilsiästä ja myöhemmin on tullut käytyä lomareissuilla ratsastamassa, mutta ei ollut enää sama omistajien ja hevosten vaihduttua.

  Re: Tahko-Areena

Lähettäjä: Nostalgisoija 
Päivämäärä:   10.3.26 23:08:00

Terhi oli kyllä huippu ope! Useamman vuoden kävin vakkaritunneilla viikottain ja oon kyllä kiitollinen että sain oppia ratsastuksen perusteet niin hyvässä opissa. Myös tallin käytännöt on palannut mieleen joka kerta muualla ratsastaessa - missään muussa ratsastuskoulussa en valitettavasti oo törmännyt esim. yhtä hyvään varusteiden huoltoon kuin siellä. Satulat ja suitset putsattiin ja rasvattiin joka ilta tunnin jälkeen, ja tämä oli ratsastajan vastuulla. Kuten toki heppojen perushoito ennen ja jälkeen tunnin - aika sairasta ettei kokemukseni mukaan tätäkään nykypäivänä tehdä (tai ainakaan tuntiratsastajat eivät tee, syystä tai toisesta). Silloin en paremmasta tiennyt, enkä rehellisesti sanottuna taida tietää edelleenkään, ainakaan näin pitkän tauon jälkeen lajin pariin palanneena. Täytynee vaan jatkaa ahkerasti eri talleilla käyntiä, jospa vielä löytyis paikka jossa harrastaa yhtä hyvällä fiiliksellä kuin aikanaan Tahkolla.

  Re: Tahko-Areena

Lähettäjä: jurrissa 
Päivämäärä:   16.3.26 17:47:21

Muistikuva kaukaa menneisyydestä, Jurri = Raison d'Etre (emä Wendeline)

  Re: Tahko-Areena

Lähettäjä: r 
Päivämäärä:   16.3.26 18:00:44

Linde Boy oli osaava kouluhevonen, kävi myös tunneilla joskus v. 2000 paikkeilla.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.