Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Prohay odelma / suolistotulehdus

Lähettäjä: Prohay 
Päivämäärä:   24.2.26 19:43:39

Minulla on suomenhevonen, jolla diagnosoitiin suolistotulehdus. Allergiatestien perusteella on allerginen kaikelle muulle paitsi melassille. Hevonen on lihasköyhä eikä ruoka tunnu tarttuvan kunnolla. Sai nyt salazopyrin + imurel kuurin, koska kortisoni ei tuntunut tehoavan. Hevonen on tällä hetkellä eliminaatiodietillä.

Ostin sille testiin prohay odelmaa, jota olisi tarkoitus syöttää kuivaheinän lisänä. Odelmapaali oli avatessa hieman lämmin sisältä. Kuinka kauan paali säilyy avattuna? Muodostuuko näihin helposti hiivaa?

  Re: Prohay odelma / suolistotulehdus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.2.26 20:06:18

Allergiatestit on huuhaata, ne voit samantien unohtaa. On ihan tutkittu että niin paljon sekä vääriä positiivisia että negatiivisia, ettei niillä ole mitään arvoa. Aito eliminaatio on oikea tapa selvittää allergiat, hyvä jos sen nyt teette. Mutta se pitää tehdä oikeasti oikein eikä syöttää vähän tätä ja vähän tuota.

  Re: Prohay odelma / suolistotulehdus

Lähettäjä: Maha 
Päivämäärä:   24.2.26 20:35:46

Pakkasella säilyy hyvin pidempäänkin jos saa pöyhittyä ja säilöttyä ilmavasti. Muuten menee kyllä lämpimässä tai tiukassa paketissa pilalle nopeasti, lämpiäminen on just sen merkki. Kesällä sain viikon pidettyä hyvänä kun pöyhin lavojen päälle.

  Re: Prohay odelma / suolistotulehdus

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   25.2.26 04:57:20

Älä syötä jos on lämmin

  Re: Prohay odelma / suolistotulehdus

Lähettäjä: kk 
Päivämäärä:   25.2.26 08:17:59

Säännöllisesti syötä PH odelmaa, eikä ole lämmennyt edes kesällä, kulutus on paali per päivä.

  Re: Prohay odelma / suolistotulehdus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.2.26 08:33:06

Sehän on 20 kg paali, ei sen tarvitse säilyä kun 2 päivää?

Kun avaat sen muovin, lämpeneminen loppuu kyllä siihen paikkaan kun on niin pieni. 500 kilon paaleilla eri juttu.

Jos meinasit syöttää eri heinän ohella kilon kaksi päivässä niin tuskin saat mitään hyötyä.

Viime kesänä kun oli kuuma, vaikka paalit oli suojassa, osa turposi hieman. Avattaessa oli ihan ok kuitenkin, syötin eikä mitään seurannut.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.