Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Kisataanko enää poneilla kuten ennen?

Lähettäjä: Poniäiti 
Päivämäärä:   21.2.26 22:00:39

Omassa lapsuudessa ja nuoruudessa oli paljon poniratsastajia ja hienoja poneja monilla talleilla. HIHSissäkin hyppäsi monia upeita poneja. Nykyään tuntuu olevan tosi vähän poneja liikenteessä ja melkein kaikki ratsastajat siirtyy nopeasti hevosiin. Ratsastuskouluissakin ponit on enimmäkseen jotain virontuonteja, ihan kivoja toki nekin, mutta ennen oli paljon reippaita rotuponejakin ratsastuskouluissa. HIHSissä poniohjelma on lähinnä viihdykkeenä, ei mitään oikeaa, jännää kisaa.

Olen ollut vähän sivussa näistä ponitouhuista viimeiset 25 vuotta, mutta nyt kun oma lapsi alkaa olla siinä iässä, että oman ponin hankkiminen saattaisi olla kohta ajankohtaista, niin mietin, että onko ponilapselle minkälaisia kisoja tarjolla?

  Re: Kisataanko enää poneilla kuten ennen?

Lähettäjä: Juu 
Päivämäärä:   21.2.26 22:27:38

Samaa ihmetellyt, seuraan.

  Re: Kisataanko enää poneilla kuten ennen?

Lähettäjä: , 
Päivämäärä:   21.2.26 23:18:07

Monella tuntuu hinta ratkaisevan. Helpommin ja halvemmalla tuntuu löytävän lapsi luokkiin hevosen, kun poniluokkiin kunnon ponia

  Re: Kisataanko enää poneilla kuten ennen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   21.2.26 23:38:28

Ponit on tosi kalliita. Suhteessa hevosiin paljon kalliimpia.

  Re: Kisataanko enää poneilla kuten ennen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   21.2.26 23:48:50

Just tää. Helpompi ja halvempi ostaa lapselle suoraa hevonen lapsiratsastajien luokkiin kun hevosella ei tarvitse olla niin korka kapasiteetti. Kun taas se että ostat lapselle ponin jolla tähdätään poniluokkien huipulle, täytyy ponilla olla jo oikeasti vähän skouppia eikä ns tavan poni riitä. Riippuen tietenkin lapsen iästä mutta jo muutamien vuosien päästä poni täytyykin sitten taas vaihtaa jolloin välirahaa joutuu maksamaan taas aika paljon ponivuosien jälkeen ei taas enää riitä lapsiratsastajalle sopiva hevonen. Myöskin se että ostetaan kalliit varusteet ja muut ponikoossa ja muutaman vuoden päästä kaikki uusiksi.

Harmi tilanne kun 10v sitten ponien ja poniratsastajien taso olikin suomessa ihan eri kuin nykypäivänä. Muutamia nuoria on joita ihailen että jaksavat tässä nykytilanteessa tehdä uusia kilpaponeja suomeen mm. Esteiltä angelina appelqvist.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.