|
Lähettäjä: .
Päivämäärä: 22.2.26 20:59:01
Milloinkohan tämä piste-erojen ihmettely loppuu? Piste erot lähes aina johtuu tuomarin sijainnista. Mitä korkeammalla tasolla mennään, sitä enemmän esim. suoruudesta.
Edestä päin katsova tuomari näkee asioita, esim jos pysähdyksessä ei olla suorassa, sitten se rokottaa siitä. Sitten sivusta oleva tuomari rokottaa, jos pysähdys ei ole oikeassa kohdassa. Tai jos hevonen tekee laukanvaihtoja, kohtisuorassa oleva tuomari katsoo, että näyttää hyvältä ja sivussa oleva tuomari rokottaa, kun takajalat tekee pupun loikkaa. Tällöin tuomareiden pisteissä KUULUU olla piste-eroja, koska tuomareiden tehtävä on arvostella siitä suunnasta kuin näkevät.
Ja jos tuomareita on vain kaksi, niin nämä piste-erot voikin olla hurjia. Useamman tuomarin kanssa ne tasoittuvat.
Harmi kun Pariisin olympialaisten kouluratsastusta ei löydy enää yleltä. Harvoin on tarjolla niin hyvää materiaalia useammalla kamerakulmalla ja reaaliaikaisilla pisteillä. Siitä materiaalista jäi mieleen eräskin piaffe, jossa etutuomarin silmin oli hyvä tahti ja paikallaan pysyvys. Sivutuomarin silmin taas ihan kaamea, koska hevonen otti vasemmalla askeleella yhden eteen päin ja oikealla taakse päin ja keinui kuin laiva siinä.
Tätä DTT:n tapausta en tiedä. Pääasia, että tuomarit pitävät saman linjan koko päivän, jotta päivän järjestys on oikea.
|