|
Lähettäjä: .
Päivämäärä: 21.2.26 15:28:49
Tietenkin voi. Oma hevonen asui aikanaan ratsastuskoululla jossa puhkesi pääntauti. Muistaakseni kaikki hevoset sairastuivat, tai ainakin melkein. Asiakashevosista yksi kuoli (oli kyllä huonokuntoinen jo ennalta, oli muistaakseni puhkuritausta) ja kaikki hevoset testattiin lopuksi kantajuuden varalta. Muutama piti huuhdella pariin kertaan kun jäivät taudin kantajiksi. Tuntitoiminta oli noin kuukauden tauolla satunaisia yksityishevosten yksityistunteja lukuunottamatta. Työn määrä nousi hulluna kun aamuin illoin piti mitata kaikilta kuume hoitaa terveet ensi ja sairastuneet sitten, desinfioida kaikki joka välissä, vaihtaa ja pestä vaatteita, ja taudin jälkeenkin desinfioida joka ikinen tavara ja pestä sekä talli että pihatot. Varmaan ihan katastrofi vaikka olisi hyväkin taloustilanne.
Omistaja sanoi, että konkurssi oli tosi lähellä ja lopettaminen tuntui oikealta ajatukselta myös siksi, että paskashow taudin ympärillä oli niin massiivinen. Se mikä lopulta ilmeisesti pelasti oli se, että moni osti lahjakortteja ja kesäleirejä kun ratsastustunnit olivat tauolla.
Mutta kyllähän vakuutukset tartuntataudin hoidon korvaa jos sellaiset on. Oma hevoseni sairasti tuolloin myös ja vakuutus korvasi kaiken. Harvalla ratsikoululla ehkä on vakuutuksia, meidän koululla ei ainakaan ollut kuin muutamalla yksärillä.
|