Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Valmentajalla oikeus kieltää kisaamisen?

Lähettäjä: kysyn vaan 
Päivämäärä:   21.2.26 13:23:00

Onko valmentajalla oikeus kieltää koko tiimin kisaamisen?
Vaiks 1-tyypin virus Viikin postauksen mukaan vaan yhdessä tallissa.

  Re: Valmentajalla oikeus kieltää kisaamisen?

Lähettäjä: *** 
Päivämäärä:   21.2.26 13:27:36

Taasko räävitään some-henkilöä?
Eiköhän kannataisi ennemmin kysyä vaikka, että a)haluaako käydä sellaisen valmentajan valmennuksissa, joka kieltää "täysin kohtuuttoman epäreilusti yhyy" kisoihin osallistumisen ja b) jos valmentajan suosituksesta silti lähtee kisoihin, haluaako valmentaja enää valmentaa?

Ihan absurdi kysymys kyllä aloittajalta, mutta väännetään silti rautalankaa: ei, valmentaja ei voi juridisesti kieltää yhtään mitään, mutta valmentajalla ei myöskään ole velvollisuutta valmentaa yhtään ketään.

  Re: Valmentajalla oikeus kieltää kisaamisen?

Lähettäjä: Juustonaksu 
Päivämäärä:   21.2.26 13:29:46

No mitä veikkaat tapahtuvan jos valmentajan kieltoa ei noudata? Ratsastajat joutuu vankilaan?
Saahan sitä kieltää, kenenkään ei sitä tarvitse noudattaa. Voi tietysti olla että tiimin ja valmentajan tiet eroavat mutta sellaista se on.

  Re: Valmentajalla oikeus kieltää kisaamisen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   21.2.26 13:30:47

Oikeudesta en tiedä mutta jos on mitään järkeä niin eipä kannata lähteä. Nuorella ihmisellä aivot kehittyvät vielä, joten kyky arvioida kokonaiskuvaa ja todellisia riskejä on rajallinen vaikka kuinka itsestä tuntuisi siltä, että pystyy. Nuorena aivot priorisoivat enemmän lyhyen tähtäimen palkintoa kuin ihan perusteltuakin pitkän tähtäimen riskiä. Kuuntele siis valmentajaa vaikka se tuntuukin hetkellisesti epäreilulta.

  Re: Valmentajalla oikeus kieltää kisaamisen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   21.2.26 13:44:05

Itse muotoilisin niin, että suosittelen, että et mene, koska tartuntariski ja kauden pilalle meneminen. Jos päättää mennä, etsii uuden valmentajan. Sitä en sanoisin ääneen tietenkään.

  Re: Valmentajalla oikeus kieltää kisaamisen?

Lähettäjä: xx 
Päivämäärä:   21.2.26 14:22:40

Jos oppilas tekee valmentajan ohjeiden vastaisesti, se on aina tai pitäisi olla aina suhteen loppu.

  Re: Valmentajalla oikeus kieltää kisaamisen?

Lähettäjä: W*f 
Päivämäärä:   21.2.26 16:13:16

” Nuorella ihmisellä aivot kehittyvät vielä” ketä tarkoitat? Valmentaja vai valmennettavia?
Talipsykologi vauhdissa

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.