Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Mikä nyt sitten olisi hyvä heinä?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   17.2.26 23:17:25

Mietin heinävalintoja pienelle laumalle alkuperäisrotuisia, joilla kokoa pienestä hevosesta poniin. Suojaan säältä heinät saa ja mahdollisuus olisi ehkä jonkinlaista ilmanvaihtoakin järjestää. Ottaisitko isossa paalissa kuivaa säilöheinää vai pikkupaaleja kuivaa? Olettaen siis, että molemmat ovat arvoiltaan omaan käyttöön sopivaa. Isossa paalissa huolettaa se, miten kauan säilyy avattuna? Mitkä olisi parhaat säilytysolosuhteet, jos ottaisi lähes koko vuoden heinät kerralla?

  Re: Mikä nyt sitten olisi hyvä heinä?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   17.2.26 23:37:16

Avaamattomana säilyy missä vaan olosuhteissa muoviin paalattu heinä. Pikkupaalit on tarkkoja säilyttää ettei homehdu, saisi olla niille ihan kunnon tilat ja juurikin ilmanvaihto, riittävän väljät pinot ym. Muovipaalia käytetään juuri sen takia, että se on mahdottoman kätevää.

Viikossa pitäisi paali kulua eli jos on isot paalit ja pieni lauma, niin voi olla ettei ole vaihtoehto. Pakkasilla kuiva kyllä paremmin säilyy, lämpimällä ei. Jos ihan kuivaa on, voi levittää auki ja säilyy sitten vähän pitempään.

  Re: Mikä nyt sitten olisi hyvä heinä?

Lähettäjä: Sunika 
Päivämäärä:   17.2.26 23:41:05

Jos on ihan kuivaa heinää pyöröpaalissa muovilla tai ilman niin säilyy niin kuin kuivaheinä säilyy eli avattuna kuivassa paikassa vaikka koko talven.

  Re: Mikä nyt sitten olisi hyvä heinä?

Lähettäjä: meillä 
Päivämäärä:   18.2.26 08:05:03

Meillä kaksi isoponia ja syövät kuivaa pyöröstä. Paali kestää tasan 2 vkoa. Ei ehdi mennä huonoksi, paitsi kesällä oli nyt muutama kk kun oli ilmankosteus sen verran suuri että paalit pääsi huonoksi. Leviteltiin ne jo avatessa (huh mikä homma), niin säilyi loppuun saakka.

Aiemmin ollut kuivia pikkupaaleja, ne vaatii paljon tilaa esim lato. Kahdella hevosella menee noin 1000 paalia vuodessa. Kun taas pyöröjä noin 20 paalia.
Säästyy ihminen kun on isoja <3.

Näille olen tykännyt syöttää vähän huonompaa heinää, ei siis missään nimessä odelmaa. Täydennän sitten säkistä yksilön mukaan valkuaiset yms.

Ensi kaudella kisaa toinen poneista, joten se pitää nyt laskea tarkemmin ja katsoa heinän valkuaispitoisuus kohdilleen. Toinen oloneuvos joka ei taas tarvitse ihan niin vahvaa heinää.

  Re: Mikä nyt sitten olisi hyvä heinä?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.2.26 08:08:57

"Avaamattomana säilyy missä vaan olosuhteissa muoviin paalattu heinä. Pikkupaalit on tarkkoja säilyttää ettei homehdu, saisi olla niille ihan kunnon tilat ja juurikin ilmanvaihto, riittävän väljät pinot ym. Muovipaalia käytetään juuri sen takia, että se on mahdottoman kätevää.

Viikossa pitäisi paali kulua eli jos on isot paalit ja pieni lauma, niin voi olla ettei ole vaihtoehto. Pakkasilla kuiva kyllä paremmin säilyy, lämpimällä ei. Jos ihan kuivaa on, voi levittää auki ja säilyy sitten vähän pitempään."

Tässä varmaan kaikki klassiset virheet heinän säilytyksestä....

  Re: Mikä nyt sitten olisi hyvä heinä?

Lähettäjä: Tiina 
Päivämäärä:   18.2.26 08:14:42

Ei tarvitse ison paalin kulua viikossa, mitä kuivempaa, sen pidempään säilyy avattuna.

  Re: Mikä nyt sitten olisi hyvä heinä?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.2.26 08:42:37

Ei tarvii kummoinen lauma olla että paali menee viikossa. Kuivaheinään ei avaaminen juuri vaikuta mutta se nyt on jo lähtökohtaisesti huonompaa.

  Re: Mikä nyt sitten olisi hyvä heinä?

Lähettäjä: islanti 
Päivämäärä:   18.2.26 09:45:46

Mulla on kolme issikkaa ja tällä hetkellä meillä on esikuivattua joka säilyy näillä keleillä avaamisesta sen kolmisen viikkoa mitä tyypeillä kestää syödä. On toki kätevää kun voi säilyttää ulkona mutta hampaathan tässä menee hevosilta pilalle, eikä kaikilla maha kestä esikuivattua. Minkäs teet kun ei vähäsokerista kuivaa saanut.

Kuivaheinä säilyy sitten taas parikin vuotta avattuna kelillä kun kelillä jos olosuhteet on kunnossa ja heinä on hyvin tehtyä. Sitä ei kannata ostaa muovissa jos ei ole ihan satavarma että viljelijä tietää mitä tekee, sillä paalit menevät helposti pilalle jos ne on laitettu muoviin liian kuumana ilman säilöntäainetta. Pikkupaalikuiva on parasta, kalleinta ja muoviton heinä ylipäätään vaikein säilyttää. Juuri haettiin pari isoa paalia kesäksi ja vaikka oli hyvät säilytystilat, viljelijä kaivoi paalit kasan sisältä kun reunimmaisiin oli tullut hometta pintaan.

Meillä on heinän säilytystilat tehty vanhaan varastoon jossa pinnoitettu betonilattia ja vesieristys ja siellä säilyy kaikki. Ei pääse kosteus, linnut eikä hiiret sotkemaan. Ei näissä ladoissa säily oikein mikään muoviton tavara ainakaan täällä etelässä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.