Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   10.2.26 16:52:44

En oikeen keksi enää mitä kokeilla. Leveä, pyöreärunkoinen pikkuhevonen. Ei kuitenkaan säätön tynnyri. Säkö on, mutta levenee lapoihin päin, ja kaikki satulat aiheuttaa turvotusta lavan taa ns lapaläskit. Leveämmän kaaren lisääminen ei auta. Kippaa eteen ja satula jää takaa irti. Samoin käy myös kapeamman kaaren kanssa. Kokeiltu cob ja wide mallin vaihtokaarelliset, hyvällä säkä tilalla olevat globus clic, cliff barnsby.
Selkä on suora. En oikein ymmärrä, että mikä on ongelma/mitä kokeilla seuraavaksi. Mitään 3-4t satulaa ei valitettavasti ole varaa ostaa. Onko kukaan löytänyt sellaista satulaa joka ei lapaläskejä tee?

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: Satula 
Päivämäärä:   10.2.26 17:31:13

Onko este vai koulusatula?
Sopinut eatesatuloista ainakin Prestige Roma Jump.
Koulusatuloista Prestige Modena D, Jeremy Rudge ja Henri de Rivel austal tai origo.
Leveään ja lyhyeen selkään joka vaatii tilaa lavoille.

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   10.2.26 17:47:47

Koulusatula ensisijaisesti, soviteltu samojen mallien estesatuloita myös, mutta lapaturvotus tullut niilläkin.

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   10.2.26 18:19:10

entäs normaalilevyiselle hevoselle (MW-W) mutta jolla leveä säkä? Missä satuloissa on joku ekstra hyvä säkätila?

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   10.2.26 18:47:02

Butterfly meni meillä mw-w leveäsäkäiselle, tälle ew ei riitä.

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: Metris 
Päivämäärä:   10.2.26 18:51:37

Hyvä säkätila on omalle kohdalle osuneissa satuloissa Erreplus Adelaidessa ja Pfiff Amaretossa. Leveinä sopivat myös matalasäkäiselle tynnyrille, jolla kaikki kokeilemani Prestiget ja Amerigot kippasivat taakse, vaikka olivat olevinaan leveitä. Ehkä niistäkin olisi vielä leveämpiä löytynyt, mutta tosiaan sään tila niissä oli "tavallinen", kun sitä tuossa -- kyseli.

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: Faith 
Päivämäärä:   10.2.26 18:54:11

Bates Advanta.

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.2.26 18:54:45

Kyllähän koulusatulan siihen eteen voi tulla "lapaläski" mutta tämmöinen tuli myös hevoselleni joka ei tosiaan ollut leveä eikä läski 

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: # 
Päivämäärä:   10.2.26 19:17:36

Bates Advanta ei kyllä tuollaiseen sovi, on vielä vanhoja Bateseja kapeampi selkärangantilakin.

Kokeile Albion K2 Adjusta, saa vuokrallekin.

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: Tättärä 
Päivämäärä:   10.2.26 19:36:41

Kokeile Black Countryn satuloita hoop tree -rungolla. Niissä on ihan ok säkätila, mutta just tuota leveyttä sivusuunnassa riittää. Moni vaihtokaareellinen on V:n muotoinen, jolloin se leveys ei yleensä tule riittävästi koko matkalta

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: Minttu 
Päivämäärä:   10.2.26 20:47:49

Stübben, Passier on ollut sopivia monelle pyöreäselkäiselle ja leveä säkäiselle. Niitä saa usein myös kohtuu hintaan (uudempiakin malleja).

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   10.2.26 21:08:50

Jeremy Rudge.

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: Faith 
Päivämäärä:   10.2.26 21:22:00

"Bates Advanta ei kyllä tuollaiseen sovi, on vielä vanhoja Bateseja kapeampi selkärangantilakin."

No meillä se Bates Advanta oli juurikin ainut joka tuollaiseen selkään sopi. Eipä se auta kun kokeilla ja mielellään joku oikea ammattilainen apuun :)

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: Turre 
Päivämäärä:   10.2.26 21:32:10

Kemnevall vois olla.

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: m 
Päivämäärä:   10.2.26 21:46:15

Mulla on ollut hevonen, jolla oli pitkä ja leveä säkä ja satulana Prestigen Top Dressage.

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.2.26 22:06:43

Ideal!

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

LähettäjäPäivi 
Päivämäärä:   10.2.26 22:15:20

Miulla ylimääräisenä trekker master koulupenkki leveys 2 16.5 istuin...

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: B 
Päivämäärä:   10.2.26 22:19:49

Hyvä todennäkösyys olis löytää sopivia englantilaisista satuloista (Ideal,Loxley...), mutta vähän vastaavaan selkään istu hyvin myös Passierin vanhempi estesatula mallia FS (Franke Sloothaak)

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   11.2.26 07:54:39

STubbenia on turha edes kokeilal suoraan selkään. Ne on kaarevan selän satuloita.

Epäilen, että sovittelet nyt liian leveitä satuloita.

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.2.26 08:33:56

Passierin satuloissa on aika kapeat, jopa kuperat paneelit. Ei sovi, jos hevonen on leveä ja leveät selkälihakset.

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: dk 
Päivämäärä:   11.2.26 08:35:31

Albion tai joku muu U-etukaarella varustettu merkki. Albioneita saat käytettynä alle tonnilla eikä uusienkaan hinnat pahoja ole. Jos on pätäkkää enempi niin Errepluss antaa tilaa kyllä.

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: — 
Päivämäärä:   11.2.26 10:08:37

U-mallisella kaarella olevat, reilusti sään takaa levenevät.

”Prestige Roma Jump.
Koulusatuloista Prestige Modena D, Jeremy Rudge ja Henri de Rivel austal tai origo.”
Näistä malleista ainoastaan Jeremy rudgen tietyt mallit ovat oikeanlaisia sään leveydeltä.
Rivel/Origo ja prestiget ovat liian kapeita sään takaa.

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: pilkunviilaaja 
Päivämäärä:   11.2.26 11:10:57

Halvin missä sään leveys SAATTAA riittää on Albion (leveä U:n muotoinen etukaari), K2 on ainakin yleensä suorahko, vähän takaa nouseva malli. Myös Passierilta voi löytyä riittävää leveyttä sään kohdalla jos satula sopii muuten, osassa kapeaa rangantilaa ja kaareva runko, en tunne merkkiä kovin hyvin. Käytetyissä Jeremy rudgeissa voi olla kohtuullinen hinta ja riittävän leveä säkätila jos satut löytämään näitä käytettynä, Fusion ja Remy on suorimpia runkoja. Remy on niin suora että se on lähes kupera. Black countryn satuloissa on myös paljon leveyttä sään kohdalla jos satulat sopii muuten, suora tai suorahko runko monissa näistä. Erreplusaa on vaikea löytää käytettynäkään tuohon budjettiin mutta niissä on myös leveä rangantila ja suurin osa suoria tai vähän takaa nousevia.

Valitettavasti itsekin jouduin tulemaan siihen tulokseen että vaihtokaarellisia ja edullisia satuloita ei tämän muotoiselle hevoselle välttämättä löydy. Ei auta kuin säästää ja etsiä sopivaa yksilöä uusista merkeistä, sellaisista mitä et ole vielä kokeillut.

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: Rgh 
Päivämäärä:   11.2.26 11:38:31

Yritä löytää käytetty WoW, jonka penkki on suoraan selkään (niitä on muistaakseni 3 eri suoruutta). Niitä voi suhteellisen pienellä rahalla muokata sitten muilta osin sopivaksi.

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   11.2.26 11:53:11

Eikö Cliff barnsbyssä ole myös U-etukaari? Ei ratkaissut asiaa. Ja tosiaan pelkkä leveyden säätö ei auta. Takaosa nousee leveällä ja myös kapealla kaarella, kun satulavyön kiristää. Tosiaan vaikea löytää edes kokeiluun brittisatuloita tai wowia. Albioneja on, muttei niissä tuo sään tila näyte yhtään levenevältä

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: __ 
Päivämäärä:   11.2.26 12:02:02

Butet on leveä rangantila johon mahtuu leväkin säkä.

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.2.26 12:59:35

Mistä tietää että satula on sopivan leveä ?

  Re: Mikä satula? Leveä säkä

Lähettäjä: # 
Päivämäärä:   11.2.26 16:43:31

Albionin Adjustassa on levenevä sääntila ja etukaari taaksepäin suunnattu, että lavat saa tilaa. Tämä siis se uusi malli. Onhan näitä muunlaisiakin varmasti.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.