Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Kaipaako kukaan opetusmestareita?

Lähettäjä: me 
Päivämäärä:   9.2.26 16:08:39

Oma kilpahevoseni on jäämässä "eläkkeelle" eli olisi tarjolla opetusmestariksi jollekin, jota kiinnostaa maastoilut ja monipuolinen touhuaminen hevosen kanssa. Osaava, kisattu Helppo A/Vaativa B aina kansalliselle tasolle saakka, esteitä kilpaillut 80cm.
Kiltti, reipas ja helppo kaikissa toimenpiteissä, mutta ei enää kisoihin.

Omalla tallilla mieluusti pysyisi, voisin itse olla arjessa tarvittaessa mukana. Myynti ehdottomasti poissuljettu.

Onko tällaisille kysyntää?

  Re: Kaipaako kukaan opetusmestareita?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   9.2.26 16:30:18

Olisi kysyntää, jos saa (seuratasoa vastaavalla tasolla) treenata ja valmentautua koulussa. Ehkä jotkut oman tallin rataharkat pyörähtää.

Toisin sanoen, ratsastuskoululainen joka haluaa oppia paremmaksi ratsastajaksi ja maksaa siitä, että saa mennä osaavalla hevosella.

Mutta jos saa vain maastoilla ja "touhuta" niin koulutustasoilla tai rataesteillä ei ole merkitystä. Ne voit karsia ilmoituksesta heti pois. Lisäksi monikaan ei halua siitä maastoilusta ja touhuilusta hirveästi maksaa... mutta siihenkin varmasti jonkun hoitajatyyppisen ratkaisun löydät :)

  Re: Kaipaako kukaan opetusmestareita?

Lähettäjä: sjs 
Päivämäärä:   9.2.26 16:43:41

Sijainnista ja hinnasta riippuen voisi ollakin. Mutta noiden vuoksi voi myös karsiutua pois, jos sijainti ei passaa ja hinnan saisi omalle kukkarolleen sopivammaksi toisella tallilla.

  Re: Kaipaako kukaan opetusmestareita?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   9.2.26 16:49:42

Kuten yllä olevat kirjoittaa niin riippuu mitä monipuolisesti touhuaminen tarkoittaa.

Jos estehyppelöt ja koulun treenaaminen kotioloissa on poissuljettu niin silloin tuolla koulutustasolla ei ole ylläpitäjälle/vuokraajalle mitään merkitystä eikä silloin ole kyse opetusmestarista. Ellet sitten tarkoita että hevosesi on niin maastovarma että on opetusmestari nimenomaan maastoiluun ylläpitäjälleen/vuokraajalleen.

  Re: Kaipaako kukaan opetusmestareita?

Lähettäjä: A 
Päivämäärä:   9.2.26 17:18:07

Joo opetusmestarina ei kannata maastoilukaveria markkinoida, mutta jos on luotettava ja kiva maastokaveri niin varmasti on kysyntää! Itsestä ainakin olisi ihana löytää maastovarma hevosystävä, kun kentällä meno ei nyt oikein kiinnosta.

  Re: Kaipaako kukaan opetusmestareita?

Lähettäjä: totta 
Päivämäärä:   9.2.26 18:12:49

"Mutta jos saa vain maastoilla ja "touhuta" niin koulutustasoilla tai rataesteillä ei ole merkitystä."

Just näin.

Mikset muuten pidä hevosta itse köpöttelykäytössä?

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.