|
Lähettäjä: Tmo
Päivämäärä: 2.2.26 09:23:23
Syitä on melko varmasti yhtä monia kuin on vaivojakin. Moni vaiva olisi hoidettavissa, jos vain löytyisi rahaa hoitoon. Olisihan se ihanaa löytää ihminen, joka on valmis sijoittamaan tarvittavan summan, jotta hevonen saisi vielä monta hyvää lisävuotta – etenkin, jos oma budjetti on tiukilla.
Sitten on vaivoja, jotka vaativat ennen kaikkea aikaa. Mikäli itse haluaa harrastaa tavoitteellisesti, on mahtavaa, jos löytyy joku, joka haluaa liikuttaa hevosta kevyesti parantumisen ehdoilla. Näin hevonen saa taas uuden mahdollisuuden.
Toki on myös tilanteita, joissa omistajalla ei ole varaa tutkimuksiin, tai ongelmat saadaan hoidettua, mutta kotiolosuhteet uusivat vaivan yhä uudelleen. Silloin on hevosen edun mukaista etsiä sille olosuhteet, joissa se voi paremmin – esimerkiksi mahahaava ja muut vatsaongelmat tulevat tässä ensimmäisenä mieleen.
|