Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Kengittäjän muistutus

Lähettäjä: apulainen 
Päivämäärä:   29.1.26 10:55:11

Ottakaa hevosenne hyvin ajoissa sisään ennen kengitystä/vuolua. Näillä keleillä kaviot on "jäässä", sen myötä toimenpide on molemmille miellyttävämpi.
Ja yrittäkää järjestää vedoton,kohtuu lämmä ( alle -5 c ) paikka kengitykselle.

  Re: Kengittäjän muistutus

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   29.1.26 11:25:19

Kengittäjä on hyvä ja tarkistaa matematiikan osaamisensa. Alle -5 C on aikas vilpoinen.

  Re: Kengittäjän muistutus

Lähettäjä: Laatu 
Päivämäärä:   29.1.26 11:33:27

Kengittäjän kannataa opetella niin hyväksi kengittäjäksi, että voi valita asiakkaansa. Oma kengittäjäni ei ota asiakkaaksi, jos kengityspaikalla ei ole vähintään +5°C myös talvella. Kylmillä talleilla asuvat voivat viedä hevosensa kengittäjän luo kengitykseen.

Hyvä kengittäjä, jonka rinkiin jonotetaan.

  Re: Kengittäjän muistutus

LähettäjäEnnea 
Päivämäärä:   29.1.26 11:34:59

Meidän tallia ei valitettavasti saa pakkaselle -5 on jo paljon pyydetty, saati että sen alle. Pitäisi pitää ovet auki ja antaa putkien ja paikkojen jäätyä. Vaihtaisin mieluummin kengittäjää. Meillä onneksi kelpaa tallin puoli missä +5 (lauhalla aamulla jopa +9). Pesarin saa tarvittaessa +12.

  Re: Kengittäjän muistutus

Lähettäjä: RR 
Päivämäärä:   29.1.26 11:40:40

Ai että täällä on mukavia hevosenomistajia! Teitähän tämä muistutus ei koske, kun olette huomattavasti älykkäämpiä, kuin tyhmä kengittäjä, mutta taas nousi oma itsetunto kohisten, kun pääsi @!#$.

  Re: Kengittäjän muistutus

LähettäjäEnnea 
Päivämäärä:   29.1.26 11:50:32

En minä ainakaan moittinut tyhmäksi! Ihmettelin vain tuota lämpötilaa ja totesin että siihen ei meidän tallilla pystytä.

  Re: Kengittäjän muistutus

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   29.1.26 11:50:39

Minä olen koittanut järjestää niin, että kengittäjä, eläinlääkärit, hierojat ja muut hevosta hoitavat/käsittelevät saada tehdä sen vedottomassa hoitotilassa, joka saadaan lämmitettyä keskellä talveakin vaikka +20. Itse ainakin olen niin mukavuudenhaluinen, että näin aikuisiällä nautin siitä että kylmilläkin keleillä hevoset voi hoitaa ilman toppavaatteita ja hanskoja. Penskana sitä nyt meni minkälaiset olosuhteet vaan, kunhan pääsi hoitamaan hevosia :D

Kengitystä odottamaan hoitotilaan ei ikävä kyllä molemmat mahdu, joten hevosista ensimmäinen saadaan kengitettyä lämmenneillä kavioilla mutta toinen tulee toimenpiteeseen suoraan pihatosta.

  Re: Kengittäjän muistutus

LähettäjäEnnea 
Päivämäärä:   29.1.26 11:51:31

Hevonen otetaan toki talliin vähintään tuntia eneen. Tämän ny tietää taatusti jokainen jolla hevosia vastuullaan on.

  Re: Kengittäjän muistutus

Lähettäjä: __ 
Päivämäärä:   29.1.26 12:01:33

Nyt ei ole Ennea tavannut nykypäivän hevosen omistajia, jotka ei edes tiedä että se kengitys on heidän vastuulla.

  Re: Kengittäjän muistutus

LähettäjäEnnea 
Päivämäärä:   29.1.26 12:04:01

__; onko se se kuuluisa Joku joka hoitaa.

  Re: Kengittäjän muistutus

Lähettäjä: Kenkä 
Päivämäärä:   29.1.26 12:09:07

"Hevonen otetaan toki talliin vähintään tuntia eneen. Tämän ny tietää taatusti jokainen jolla hevosia vastuullaan on."

Älä nyt naurata, kaikenlaista on nähty. Kengitystä varatessa on valehdeltu, että tilat on hyvät ja päädyin kengittämään tarhan vieressä taivasalla pakkasessa. Matka oli sen verran pitkä, että sen kerran kengitin ja toista kertaa en mennyt.
Joku on tuonut hevosen suoraan tarhasta mutajalkoineen kengitykseen, ilman aikomustakaan puhdistaa jalkoja. Joskus ei ole tallilla näkynyt ketään ja omistaja sanoi puhelimessa, että "joo ota se vaan sieltä tarhasta".
Talleja on myös laidasta laitaan, yhdessäkin paikassa oli käytävä niin täynnä tavaraa ja muutenkin sotkuista, että hyvä kun mahtui kengittämään.

Nyt on nämä kaikista hulluimmat paikat karsittu, onneksi valtaosa asiakkaista fiksuja.

  Re: Kengittäjän muistutus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   29.1.26 12:13:27

No eikö täällä Justiina ollut joku tp/tallityöntekijä joka toivo että omistajat ei tule paikalle "sähläämään" kun hevonen rokotetaan, kengitetään tms kun he hoitavat sen ja omistajat vaan tiellä?

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.