Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Ratsastuskouluhevosten tuntimäärä

Lähettäjä: rq 
Päivämäärä:   23.1.26 11:38:04

Miten voi edelleen olla ratsastuskouluja, joissa hevoset tekevät päivittäin vähintään 3h ja usein 4 tuntiakin päivässä? Monesti menee 3 tuntia putkeen HeC-HeA tasojen tunteja. Voiko hevoset kestää tällaista käyttöä?

  Re: Ratsastuskouluhevosten tuntimäärä

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   23.1.26 11:43:04

Voi kai niitä edelleen olla kun mikään ei niitä rajoita. SRL:kin näyttää peukkua vaan.

  Re: Ratsastuskouluhevosten tuntimäärä

Lähettäjä: :: 
Päivämäärä:   23.1.26 11:43:48

No ei ne kestäkään.
Painavia aikuisratsastajia, ahtaita kaviouria, paljon ympyrätyöskentelyä…

Jos vertaa 1980-lukuun, niin silloin oli paljon alkeistunteja ja junnuja. 60 min tunnista saattoi osa kulua maksujen keruuseen ja hevosten jakoon, nykyään 60 minuutista isompi osa on tekemistä.

  Re: Ratsastuskouluhevosten tuntimäärä

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   23.1.26 11:44:53

Siksi että ratsastuskoulu on liiketoimintaa, ei hyväntekeväisyyttä.

  Re: Ratsastuskouluhevosten tuntimäärä

Lähettäjä: rq 
Päivämäärä:   23.1.26 11:46:08

Sietäisi kyllä rajoittaa.. Näilläkin talleilla mainostetaan kuinka hevosten hyvinvointi on tärkeintä, mutta sitten tällaista katsotaan läpi sormien

  Re: Ratsastuskouluhevosten tuntimäärä

Lähettäjä: rq 
Päivämäärä:   23.1.26 11:47:31

”Siksi että ratsastuskoulu on liiketoimintaa, ei hyväntekeväisyyttä.”

Opetushevosten pitäminen kunnossa ja motivoituneina on taloudellidesti järkevämpää, kuin jatkuvasti investoiminen uusiin opetushevosiin, kun edelliset ei kestä

  Re: Ratsastuskouluhevosten tuntimäärä

Lähettäjä: mama 
Päivämäärä:   23.1.26 13:22:50

Kyllä se on max 2h/ pvä ja ainakin yksi vapaapäivä viikossa. Ja niistä kahdesta tunnista, toinen on usein alkeistunti, tai takaisin satulaan hömpsyttely.
Hyvin huomaa, kuinka ihmiset ostavat sen lempituntihepan, eikä jaksakaan liikuttaa niin paljoa. Tuntihepat ovat kovakuntoisia ja tottuneet tekemään töitä, kyllä siinä alkaa höntsäenergiaa kertyä, kun viikossa on pari ratsastuskertaa, joo, 30 min tehokasta, maastakäsittelyä, joka on laiskuuden yksi olomuoto suurimmalle osalle. Maastoilua, joka on kävelyä lähipöpelikössä, lunta putoaa päähän , heppa säpsähtää ja äkkiä kotiin, kun oli niin jännää!

  Re: Ratsastuskouluhevosten tuntimäärä

Lähettäjä: köh 
Päivämäärä:   23.1.26 14:19:20

normaalia et isos koulussa menee hepat 3h päivässä.. ikävä kyllä vaikka sanotaan et panostetaan heppojen hyvinvointiin... no ei tässä mielestä panosteta.. omistajalle tulos ratkaisee.. ja kun joku saikulla niin muut juoksee enemmän.. surullista.

  Re: Ratsastuskouluhevosten tuntimäärä

Lähettäjä: H 
Päivämäärä:   23.1.26 14:49:22

Ja hypätään myös ihan liikaa ja liian isoja, vasta oman ostettuani tajusin millainen hlvetti ratsastuskoulu voikaan hevoselle olla ja kuinka huonosti ne eläimet siellä voivat. Toki joku poikkeuskoulu voi joukossa olla, mutta harvinaista.

  Re: Ratsastuskouluhevosten tuntimäärä

Lähettäjä: x 
Päivämäärä:   23.1.26 15:26:32

Tuntiheppojen täytyy tällä kulurakenteella tehdä välillä se kolme tuntia päivässä töitä. Tarvittaisiin isoja muutoksia, että pystyisi vähentämään työmäärää 1-2 tuntiin päivässä ilman, että toimintaa täytyy supistaa radikaalisti ja hinnat nostaa pilviin. Neljä tuntia on sitten oikeasti väärin ja sitä "rahan kiilto silmissä" juoksuttamista, vaikka mistään kultakaivoksesta ei kyllä voi silloinkaan puhua. Tuommoinen yhden alkeistunnin ja toisen raskaamman tunnin tekeminen olisi tietysti kiva ajatus, mutta silloin alkeistunteja täytyisi olla suhteessa sama määrä kuin kokeneiden tunteja, eikä ne hevoset sellaisella käytöllä oikein tahdo pysyä toimivina kummankaan ratsastajakunnan tarpeisiin.

Muistakaa jokainen, että asiakkaana voit vaikuttaa hevosten hyvinvointiin isosti pitämällä kehosi kunnossa, arvostamalla myös käyntityöskentelyä ja tekniikkatehtäviä matalilla esteillä (opettajan toki täytyy osata asiansa ja muutakin päästä tekemään), ja suosimalla kouluja, joilla maastoratsastus kuuluu jokaisen tunnin ohjelmaan edes kerran kaudessa ja satulat sovitetaan hyvin. Ei pelkästään se määrä, vaan myös laatu merkitsee.

  Re: Ratsastuskouluhevosten tuntimäärä

Lähettäjä: Mm 
Päivämäärä:   23.1.26 15:39:11

Tää on kyllä osaltaan niin tekopyhää käytöstä asiakkailta. Halutaan, että hevosten työmäärät ovat maltilliset, mutta samaan aikaan halutaan erilaisia lisäkursseja, valmennusryhmiä ja kilpailumahdollisuuksia. Nämä kaikki ovat extraa niiden hevosten työmäärään. Millä kalustolla tätä extratarjontaa harjoittaa, jos ne hevoset eivät saa tehdä tunteja kuin sen max. 2h? Missä on hevosten vapaat, jos jo tunteja on viikon jokaisena päivänä ja extrana vielä kisat?

  Re: Ratsastuskouluhevosten tuntimäärä

Lähettäjä: Common sense 
Päivämäärä:   23.1.26 15:59:22

Hevonen on tarkoitettu liikkumaan. 2 tuntia päivässä on vähän ja varsinkin jos hrvoset joutuvat seisomaan pienessä karsinassa paljon ( usein 12h yhtä jaksoisesti). Ratsastuksenopettaja osaa rakentaa tuntikalenterin niin, että siellä on kevyitä tunteja välissä esim. maastoilua, alkeistunnit ja erilaisia tunteja ( ei pelkkää maneesia kiertämistä). Ja vertaukseksi: minäkin teen 8h työpäivää ja työni ei ole pöydän ääressä istumista ja pidän työstäni. Uskon, että hevosetkin nauttivat liikkeellä olosta enemmän kuin paikallaan seisomisesta karsinassa.

  Re: Ratsastuskouluhevosten tuntimäärä

Lähettäjä: Tipu 
Päivämäärä:   23.1.26 16:21:35

Hauskaa että yrittäjiltä vaaditaan hevosten hyvinvointia, mutta unohdetaan katsoa peiliin. Ei jakseta oheisharjoittelua (keskivartalon lihakset, tasapaino, symmetrisyys, reaktionopeus), unohdetaan katsoa puntariin ja maastoilua ei haluata koska halutaan vain kehittyä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.