Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  2v hevonen ja ympyrällä meno?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   22.1.26 09:39:44

Kyseessä 2 vuotiaaksi kääntynyt puoliverinen ja mietin että onko ok jos tyyliin kerta viikkoon tekee ohjasajoa siten että tulee ravi pätkät otettua isolla pääty ympyrällä?
Iso hevonen ja saan kipittää melkoista vauhtia että ravissa pysyisin kenttää ympäri mennessä perässä. Oma hölkkääminen aiheuttaa vähän sitä että tuntuma ei ole välttämättä niin tasainen ja vakaa kuin vertaa siihen että kävelisin vain reippaasti mukana.

Tämä nuori hevonen on todella hienosti oppinut ohjasajon ja osaa käynnissä mennä nätisti ja myös ravissa mutta tosiaan tuo vauhti on vähä itselle ongelma.
Joten mietin tosiaan kun ottaisi isolle ympyrälle niin olisi helpompi saada sitä raviakin mukaan.

Eikä nyt ole kyse että ravia hinkataan ympyrällä 15min per suunta vaan sitten että oppii vähän työskentelemään myös ravissa. Saa hieman tuntumaa siihen miten kuuluisi liikkua. Tälle se onneksi on rakenteen puolesta helppoa.

  Re: 2v hevonen ja ympyrällä meno?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   22.1.26 09:42:43

Miks ei olisi ok? Opetetaanhan ne 2 vuotiaat juoksemaan liinassakin

  Re: 2v hevonen ja ympyrällä meno?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   22.1.26 09:42:49

On ok kunhan sitä ei nyt jäädä hinkkaamalla hinkkaamaan. Ja hyvinhän voit olla vaikka isolla keskiympyrällä ja aina pitkillä sivuilla mennä muutama askeleen suoraan mitä pysyt perässä

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.