Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  väsyneet asiakkaat

Lähettäjä: Väsy 
Päivämäärä:   10.1.26 14:02:05

Mukava talliporukka, järkeviä ja kokeneita suurin osa. Puitteet pääosin ovat hyvät. Etäisyys kotoa sellainen, että ei harmita ajoaika.
Mutta tallinpitäjät ovat haastavia ihmisiä. Ihmeellisiä sääntöjä, joilla ei ole perustetta eikä tallin toimivuuden kannalta mitään merkitystä. Heinästä pihistellään sovitusta vaikka osa maksaa vielä ylimääräistä. Kuivikkeesta myös. Ratsastusalueet ahkerassa käytössä ulkopuolisilla, myös niin ettei tallin omat asiakkaat saa ratsastaa samaan aikaan. Tämä aiheuttaa sen, että välillä sitten lähes 30 hevosta ruuhkauttaa sen pariksi tunniksi viikonloppuisin ja omat asiakkaat eivät pysty sopimaan valmennuksia. Talvella ei saa ratsastaa kentällä. Maastoja ei juuri ole.
Ulkopuolisille valmennuspäiville maneesia huolletaan, lanataan. Muuten kerta viikkoon. Osalle asiakkaista lisäpalvelut ovat mahdollisia, osalle ei. Osalle huomautellaan kaikesta, osa saa tehdä ohi sääntöjen. Sama koskee ulkopuolisia, esim. valmentajia ja ratsuttajia.
Mistään et pysty tallinpitäjien kanssa keskustelemaan, ottavat kaiken henkilökohtaisena arvosteluna tai loukkauksena. Ollaksesi väleissä, pitää imarrella ja kehua heitä kokoajan. Ovat mielestään aina oikeassa, osaavat kaiken vaikka heidän hevoskokemus, saati tallinpito, on aika lapsenkengissä verrattuna asiakaskuntaan. Tunnetusti haastavia ihmisiä. Tallityöntekijät eivät pysy, useita sijaisia.

Nyt nousee huoli myös siitä, että saavatko tallin pidettyä pystyssä, maneesilliset tallipaikat alueella ovat nyt täynnä tätä lukuun ottamatta. Täältä lähtenyt useampi hevonen vähällä aikaa ja todennäköisesti lisää lähtee kun löytävät tallipaikan.

Miten saisi heidän kanssa keskusteltua järkevästi ja rakentavasti, että kun hiukan muuttaisivat omaa asennettaan, luopuisivat osasta säännöistä ja joustaisivat, olisivat tasapuolisia ja pitäisivät myös kiinni sovitusta, asiakkaat olisivat tyytyväisempiä, pysyisivät ja myös suosittelisivat tallia eteenpäin.

  Re: väsyneet asiakkaat

Lähettäjä: Kielo 
Päivämäärä:   10.1.26 14:30:05

Et mitenkään. Parempi alkaa jonottaa uutta paikkaa.

  Re: väsyneet asiakkaat

Lähettäjä: Vexi 
Päivämäärä:   10.1.26 14:48:02

Mä arvaan että tienaavat saman pelkillä viikonloppuna valmennukset toiminnallaan kuin nykyisellä täyshoitotallin pitämisellä. Väsy, ei kannata olla huolissaan toisten liiketoiminnasta. Kiinteistön ja maa-alueiden arvo luultavasti sellainen että muussa käytössä kuin hevosurheilu, ne tuottavat helpommalla ainakin kerran lme kertaa enemmän. Elämä on joskus epäreilua.

  Re: väsyneet asiakkaat

Lähettäjä: MH 
Päivämäärä:   10.1.26 14:51:11

Ei kannata edes yrittää keskustella heidän kanssaan. He eivät ole sellaisia jotka pystyisivät vastaanottamaan minkäänlaista palautetta yhtään mistään. He ovat itse kokeneet "vääryyttä" niin nyt pistävät paskan kiertämään. Tosin se tarkoittaa että heidän leikkkinsä loppuu lyhyeen, tallin tyhjeneminen on jo alkanut, ensi viikolla jatkuu ja kiihtyy vain kevättä kohden. Etsi uusi tallipaikka...

  Re: väsyneet asiakkaat

Lähettäjä: QR 
Päivämäärä:   10.1.26 15:34:01

Ei auta mikään. Joko kestää epäkohdat tai lähtee.

  Re: väsyneet asiakkaat

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   10.1.26 15:52:43

Onks toi talli Läntisellä Uudellamaalla? Kuulostaa ihan samalta missä mun entinen vuokrahevonen oli! Tallinpitäjä huus mulle suoraa huutoo kun vaan kysyin yhestä asiasta ja kaikki tuntu pelkäävän sitä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.