Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Pähkinäntytön tila

Lähettäjä: P 
Päivämäärä:   9.1.26 20:52:23

Kokemuksia? Omahevospaketit kiinnostaa. Onko millaisia hevosia? Olen enemmän kouluratsastuksesta kiinnostunut, mahtaako olla tällaiseen sopiva paikka.

  Re: Pähkinäntytön tila

Lähettäjä: Mm 
Päivämäärä:   9.1.26 21:42:18

Kannattaa käydä kokeilemassa ja todeta itse mitä tykkää. TP osaava ja napakka. Kenttä hoidetaan hyvin ja kiva lyhyt maastoesterata jota pääsee kyllä ilman esteitäkin.

  Re: Pähkinäntytön tila

Lähettäjä: B 
Päivämäärä:   10.1.26 10:58:04

Maalaisjärkinen paikka, hinnat kohtuulliset kun puitteet ei ole luxus, mutta toimivat. Hyvä sijainti.

  Re: Pähkinäntytön tila

Lähettäjä: Papu 
Päivämäärä:   10.1.26 11:52:38

Ylläolevat kirjoitukset pitävät mielestäni paikkaansa. Hevosia on hyvin erilaisia, tietääkseni lähes kaikilla pystyi menemään koulua, esteitä ja maastoesteitä. Sinuna menisin kokeilemaan tunneille, jos sopiva heppa olisi vapaana.
Omistajan kanssa hommat toimii sovitusti. Jos se omahevonen oli kipeä tai kenkä irti, niin AINA sain tilalle varahevosen.
Jos haluaa harrastaa eettisesti ja että järki on mukana, niin on paikka siihen. Hevoset saa ulkoilla laumassa, työmäärä on kohtuullinen. Hevoset on koulutettu ja tietää mitä niiltä odotetaan. Mutta siellä on aikamoisia helmiä hevosia, joita pitää vain osata ratsastaa.

  Re: Pähkinäntytön tila

Lähettäjä: qwerty 
Päivämäärä:   10.1.26 12:24:34

Suosittelen kokeilemaan. Samaa mieltä kuin ylläolevat. Aiemmin kävin hänen tunneillaan kun oli ylästössä hevosineen ja itsekkin asuin toisaalla kuin nyt. Muuten varmaan kävisin

  Re: Pähkinäntytön tila

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.1.26 14:51:46

Kannattaa kokeilla. Tp mukava ja osaava, myös hyviä hevosia. Maneesia tosin ei ole.

  Re: Pähkinäntytön tila

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   10.1.26 15:23:11

Niin oliko tämä Ylästössä ennen? Olen myös käynyt mutta kaaauan sitten ja sen jälkeen miettinyt että ei se paikka varmana ollut tuolla Luukissa päin missä nykyään on.

Mutta hyvä kokemus muutaman tunnin perusteellla oli silloin vuosia sitten, siellä Ylästössä.

  Re: Pähkinäntytön tila

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.1.26 15:36:29

On ihan kiva paikka ja tykkäsin omistajasta, joka oikea hevosihminen eikä mikään hölynpölyn sössöttäjä. Ainoa miinus on maneesin puute. Pitää olla sään kestävä ihminen!

  Re: Pähkinäntytön tila

Lähettäjä: Huh 
Päivämäärä:   10.1.26 17:31:49

Vain ja ainoastaan hyvää sanottavaa. Asiallinen paikka *peukku*

  Re: Pähkinäntytön tila

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   10.1.26 17:36:35

Maneesin puute on kyllä ratsastuskouluilla erittäin suuri miinus. En itse pystyisi

  Re: Pähkinäntytön tila

Lähettäjä: A 
Päivämäärä:   10.1.26 21:43:07

Täytyy muistaa että hinnatkin varmasti sitten täysin eri jos maneesi olisi.
On kiva että on tarjolla myös kohtuuhintaisia kivoja paikkoja niille jotka pärjää ilman maneesia.
Ne jolla on pinkka kunnossa ja haluaa mennä maneesissa niin valinnan varaa kyllä on.

  Re: Pähkinäntytön tila

Lähettäjä: HH 
Päivämäärä:   11.1.26 11:43:04

Komppaan edellisiä. Tallinpitäjä on erittäin maalaisjärkinen ihminen. Maneesin puute on miinus, mutta näkyy hinnoissa ja hevosista löytyy keskimääräistä osaavampia, ihan kisatulostenkin perusteella. Suosittelen kokeilemaan.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.