|
Lähettäjä: jaaaa
Päivämäärä: 7.1.26 22:24:42
MT kertoo hyvin kattavasti miksi uutta kokousta halutaan; "Turkulainen hevosyrittäjä ja tilintarkastaja Päivi Savilahti-Bäckman on vaatinut järjestettäväksi Ratsastajainliitolle ylimääräisen vuosikokouksen, koska Tarja Wistin johtamassa syyskokouksessa marraskuussa ei tehty päätöksiä hänen etukäteen toimittamistaan päätösehdotuksista.
Niissä vaadittiin tiettyinä aikoina julkaistavia välitilinpäätöksiä, syyskokouksen tarkempaa budjettia riittävästi eriteltynä sekä sitä, että liittokokousten päivämäärät julkistetaan näkyvästi viimeistään 90 päivää ennen kokousta.
Savilahti-Bäckman on pitkään ollut huolissaan liiton taloudenpidosta. Ajoissa saatavien päivämäärien tärkeyttä hän perustelee sillä, että nykyään kokouspäivämäärät tulevat viime tipassa. Sen takia jäsenten on vaikea ehtiä valmistella kokoukseen tuotavia asioita, jotka tulee toimittaa liittoon jo 60 päivää ennen kokousta.
Savilahti-Bäckman laskee, että liiton oma pääoma on pienentynyt viidessä vuodessa 600 000 euroa. Lisäksi kun huomioidaan koronan aikaiset liiton positiiviset tulokset toiminnan ja kulujen ollessa pysähdyksissä, on liitto Savilahti-Bäckmanin mukaan tässä ajassa hukannut rahaa lähes miljoonan verran. Samalla jäsenmaksujen korotukset ovat kasvattaneet liiton vuosittaisia tuloja."
|