Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Vohveliloimi

Lähettäjä: Kuivatukseen? 
Päivämäärä:   4.1.26 23:08:27

Tiedossa on että villaloimi paras kuivatukseen, mutta mihin vohveliloimet on hyviä? Niitä tuli hevosen mukana pino ja mietin onko toimivia johonki vai pistänkö eteenpäin tilaa viemästä. Itse aina kuivattanut villaloimi-fleece kombolla.

  Re: Vohveliloimi

Lähettäjä: Chicana 
Päivämäärä:   4.1.26 23:58:59

En keksi niille mitään käyttö vohveliloimelle. En kotonakaan tykkää vohvelikankaisista pyyhkeistä, eivät mielestäni ole kovin imukykyisiä.

Hevosen kuivatukseen fleece ja villa ovat mielestäni ylivoimaiset, vuodenaika ja lämpötila määrää kumpi. Kaksi fleeceloimea päällekkäin jos hevonen on vastapesty ja märkä, kuivuu tosi nopeasti.

  Re: Vohveliloimi

Lähettäjä: — 
Päivämäärä:   5.1.26 02:36:42

Ei mihinkään. Puuvilla imee kosteuden ja on hetken päästä märkä rätti.
Kuljetukseen ehkä pölynsuojaksi pitämään hevosta puhtaana.

Fleece on kamala muovirätti joka märkänä kylmä.
Villa on ainut oikea kuivatuksen, se on märkänäkin lämmin. Eikä hiosta.

  Re: Vohveliloimi

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   5.1.26 07:42:20

Jos on imukykyisiä, eli vanhoja, lukuisia kertoja pestyjä, käyvät pesun jälkeen kuivatukseen. Viileillä keleillä alkukuivatukseen fleecen päällä, painaa fleecen sopivasti hevosta vasten että isoin kosteus nousee hyvin läpi. Kun on imenyt isoimmat, loimien vaihto. Lämpimämmällä voi laittaa suoraan hevosta vasten tai verkkoloimen päälle.

  Re: Vohveliloimi

Lähettäjä: pilkunviilaaja 
Päivämäärä:   5.1.26 08:01:07

Vohveli EI OLE SÄHKÖINEN.
Käytän sitä hevosella joka vihaa sähköisyyttä/sähköiskuja.
Sillä voi kuivattaa, jos sen päälle laittaa toisen loimen esim villaloimen.

Vohvelit toimii myös kevyinä talliloimina klipatuilla hevosilla, jos hevonen ei tapaa repiä loimiaan.
Ja alkuverkassa vohveli toimii pienenä lämmitysloimena, niillä hevosilla jotka vihaa sähköiskuja.

  Re: Vohveliloimi

Lähettäjä: J 
Päivämäärä:   5.1.26 08:14:46

Meillä vohvelia käytetään vaikka ennen näyttelyä tai kisoja, jos halutaan että pysyy puhtaana karsinassa (on vaikka letit päässä). Sopivan ohut ja hengittävä. Varsoille myös ekana loimena helppo, eikä liian painava. Ovat myös halpoja, eli ei ole iso menetys, jos menee rikki. Käytännössä meillä vohvelit siis käytössä sulan maan aikaan, kun ei loimen tarvitse lämmittää sen enempää, vaan pelkästään suojaa lialta.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.