Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Odelman laatu

Lähettäjä: Peippo 
Päivämäärä:   12.12.25 13:31:04

Hevoseni syö täysihoitotallin odelmaa, josta maksan melko pitkän pennin muiden kulujen päälle. Useampi paali on tänä syksynä kulunut, ja melkein kaikki paalit ovat olleet todella kosteita, tummia ja hyvin voimakkaan hajuisia. Edellinen avattu paali oli puolestaan aivan ihana, hyvin vaaleaa, kuivaa ja raikkaan tuoksuista, ja heinää punnitessa sai huomata, että se oli paljon kevyempää kuin aiemmat paalit. Nyt syötössä oleva paali on taas paljon kosteampaa ja tummempaa.

Viime vuonna mielestäni odelma oli paljon tasalaatuisempaa, eikä koskaan niin märkää kuin mitä se tänä vuonna on ollut. Heponen on onneksi ihan tyytyväinen, paitsi että lanta muuttui paljon tummemmaksi ja märemmäksi samoihin aikoihin, kun eka odelmapaali avattiin ja se siirtyi esikuivatusta odelmalle. Analyysin mukaan odelma oli todella laadukasta mutta eihän paalit ole mitenkään tasalaatuisia keskenään.

Minulla ei ole pitkää kokemusta odelman syötöstä ja kuulisin siksi mielelläni muiden kokemuksia - onko tämä tavallista odelman kanssa, vai onko tämäkin seurausta haastavasta kesästä?

  Re: Odelman laatu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.12.25 15:27:00

Odelma on uusi muoti- ilmiö heppailijoiden parissa vaikka suurinosa tuskin edes tietää mitä odelma on.

  Re: Odelman laatu

Lähettäjä: Lii 
Päivämäärä:   12.12.25 16:10:37

Mitä te jauhattw siitä odelmasta?
Se on toista tai kolmatta heinäsatoa. Sä voit puhua ihan vaan et sun hevonen syö toisen sadon heinää.
Odelma ei ole mikään lajike eikä mikään uusi juttu.

  Re: Odelman laatu

Lähettäjä: Heihei 
Päivämäärä:   12.12.25 17:36:07

Varmaan vaikean kesän seurausta, satoi niin paljon ettei ole saatu tasasen kosteaksi.

  Re: Odelman laatu

Lähettäjä: Tiina 
Päivämäärä:   12.12.25 17:42:22

Voihan se olla että tuottaja on toimittanut jonkun analyysin ja toimittaa mitä heinää sattuu. Tai seassa on ollut jonkun toisen satsin paali.
Viime kesä oli alusta loppuun hankala heinän teon kannalta ja on voinut ollut vaikea saada tasalaatuista odelmaa.
Mutta jos kaikki heinä on samalta pellolta, niin ei kosteudessa pitäisi olla valtavia heittoja.
Jos hevonen voi hyvin, niin itse syöttäisin heinää tyytyväisenä.

  Re: Odelman laatu

Lähettäjä: niin no 
Päivämäärä:   12.12.25 20:50:01

Miksi hevoselle syötetään odelmaa..?

  Re: Odelman laatu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.12.25 21:46:27

Parempi sulavuus, herkkävatsaiset tykkää tästä.

Meillä yksi hevonen ei kestä ekan sadon heinää, ei kuivana taikka säilönä. Lanta löysää.
Mutta odelmaa kun syö niin lanta on priimaa.

Meillä myös yksi lähemmäs 30v vanhus joten sille myös heinän hyvä sulavuus tärkeää jotta pysyy painoa yllä.

  Re: Odelman laatu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.12.25 23:35:59

No miksi ei syötettäisi? Hyvää tavaraa.

Meillä odelmassa on jonkin verran enemmän ehkä laadunvaihtelua ollut, juuri kosteudessa kun paalit tehdään isolta pellolta jossa yksi reuna on käytännössä aina varjossa, eikä kuivu niin kuin muut syksyllä. Mutta ei nyt mitään valtavia eroja kuitenkaan. Mutta kunnon kesä kuivattaa kyllä tasaisemmin.

  Re: Odelman laatu

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   13.12.25 09:56:42

"Miksi hevoselle syötetään odelmaa..?"

Hyvää vanhuksille

  Re: Odelman laatu

Lähettäjä: Mari 
Päivämäärä:   13.12.25 20:27:14

Miksi odelmaa syöttäessä pitää maksaa extraa? Itsellä hevoset kotona ja ostan itse niille heinät tuottajalta. Hänellä maksaa esikuivattu ja odelma saman. Paalit saman kokoisia, mutta toki odelmapaalissa on enemmän syötettävää. Ka on odelmassa 893,on siis todella kuivaa, hygienista ja ihanan tuosuista.

  Re: Odelman laatu

Lähettäjä: timo 
Päivämäärä:   13.12.25 20:32:34

Se nyt ei varsnaisesti muuta heinän ravintoarvoja mitenkään, paljonko korressa on koeteutta mukana.

  Re: Odelman laatu

Lähettäjä: Ruu 
Päivämäärä:   13.12.25 21:30:30

Miksi odelmaa syöttäessä pitää maksaa extraa?

Meillä paalin hinta on korkeampi.

  Re: Odelman laatu

Lähettäjä: Kk 
Päivämäärä:   14.12.25 04:53:40

2. Sadon heinän tuotantokustannukset ovat tuotettuun heinän kg määrään suhteutettuna paljon korkeammat kuin 1. sadon, siksi se maksaa enemmän.

  Re: Odelman laatu

Lähettäjä: Nii 
Päivämäärä:   14.12.25 07:47:20

Voihan odelma...
Heinän vuosi oli vaikea kun satoi pitkälle, ei päästy ajallaan kaatamaan ja heinä teki kukan. Ensimmäinen sato on kortista ja arvot on valkuaisen osalta alhaalla, sokeri ylhäällä.
Odelma eli toinen sato meni myöhäiseen syksyyn. Meillä sitä ei syötetä koska sitä ei ollut järkeä lähteä tekemään, ensimmäisen sadon paaleja tuli ku sieniä sateella.
Heinän laatu vaihteluun vaikuttaa miltä pellolta se on, miten se on viljelty, mitä siellä on viljelty, koska se on kaadettu, kauanko se on ehtinyt kuivua, onko se keskeltä peltoa vai ojan puolelta.

Menkää hyvät ihmiset sinne pelolle edes kerran tekemään sitä heinää niin tiedätte kuinka hauskaa puuhaa se on. En muista sellaista vuotta että ei olisi tarvinnut jotain laitetta korjata kesken hommien

  Re: Odelman laatu

Lähettäjä: Kk 
Päivämäärä:   14.12.25 07:57:00

Suomessa kun lätkäistään sähkön tehomaksut käyttöön niin latokuivurit ei inahdakaan ja laadukkaiden pienpaalien teko loppuu lopullisesti siihen paikkaan. Tätä odelmaa on turha enää edes haikailla ainakaan pienpaalissa jos tällainen älyttömyys toteutetaan.

  Re: Odelman laatu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   14.12.25 08:09:39

Moni kuivuri käy polttomoottorilla.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.