|
Lähettäjä: xx
Päivämäärä: 8.12.25 22:16:28
Kaunis mutta samalla tosi naivi se täällä sinnikkäästi elävä ajatus, että ratsastuskoulun pitäisi yrityksenä tarjota kaikille asiakkaille samat mahdollisuudet (= hevoset) riippumatta siitä, paljonko ovat valmiita yritykselle maksamaan.
Yrityksen perimmäinen tarkoitus on kuitenkin tuottaa omistajille voittoa.
Jos ns. luksustason ratsastuskoulupalveluille on kysyntää ja niiden tarjoaminen kannattaa yrityksen näkökulmasta - why not?
Suurin osa asiakkaista lienee niitä, jotka ratsastaa kerran viikossa ilman suurempaa kunnianhimoa ja joille riittää hyvin joku Irlannin pellolta tuotu pörröharja.
Mutta oletettavasti suht pieni, rahakas ja innokas joukko kysyy noita ns. parempia palveluja kuten omahevoskonsepti ja paremmat hevoset - sehän on vaan kekseliästä palvella tuotakin porukkaa ja rakentaa liiketoiminta siten, että käyttämällä enemmän rahaaa ja ratsastamalla paremmin saa käyttöön parempia hevosia.
Silleen se menee missä tahansa liiketoiminnassa: ravintolat, hotellit, lentoliput, kuntosalit.
|