Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   5.12.25 15:47:39

Tai ei varsinaisesti ripuli, mutta kurapieruilee. Itse lantakasat on pääasiassa tosi "nättejä". Hepalla hirmu paksu häntä, niin huomaa että on sotkussa liian paljon. Kyseessä tamma, niin hännässä on kyllä pissaakin.

Sillä ei ole hiekkaa, ei matoja ja hampaat on hoidettu. Sen ruoka, koti, kaverit ja ihmiset on pysyneet samana. En myöskään huomaa eroa ruokahalussa, liikkeessä tai liikkumishalussa. Allergiatestit on myös puhtaat, joskin jo muutaman vuoden vanhat.

Eläinlääkärin mukaan useat hepat nyt on syksyisin joskus ripulilla joka helpottaa talven tultua. Näinköhän?

Heinän kuiva-arvo 886
D-arvo 608
Raakavalkuainen 77
NDF 657
ME 9,2
SRV 40
Sokeri 128

Apuaa..?

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: :) 
Päivämäärä:   5.12.25 15:50:10

Meillä helpottaa aina heti kun tulee pakkaset... Syksyn kuraaikana samanlaista kuin teillä, ja on kuvattu joka suunnasta. Heinää ollut kuivaa j esikuivattua. Korkealla ja matalammalla D arvolla. Ekaa satoa ja odelmaa. Pakkasia odotellessa.

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   5.12.25 15:52:03

Tätä se eläinlääkärikin meinasi, talvea odotellessa sitten ainakin jos ei muuta.

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   5.12.25 16:13:20

Ne on ne syksyn kurat.. Kaikki bakteerit maassa mitä nuuskutellaan ja menee maha sekasin. Tätä samaa se on vähän koirallakin..

Tää on todella yleinen tällä hetkellä joka tallilla, on vähän jokaisen pylly ja häntä ripulilla.

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   5.12.25 16:25:50

Onko mahaa siis tutkittu muuten kuin hiekan osalta? Meillä tuollaisella syksyn kurapieruilijalla on suolistotulehdus.

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: :) 
Päivämäärä:   5.12.25 16:27:41

..

On suolisto kuvattu ja kuulemma harvoin näkee yhtä hienoa ja siistiä.

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   5.12.25 16:32:26

Tällä aloittajan hepalla ei ole suolistoa kuvattu.
Tällä kaviokuumetausta ni en kyllä voi kortisonia syöttääkään.

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: Ik 
Päivämäärä:   5.12.25 20:43:06

Joka syksy/talvi samajuttu ei tarvii huollestua että olisi suolistotulehdus yms. Mulla 22 vuotias cob ori on joka syksy kuramaha ja voitte vain ajatella irlannincob oriin häntäpehkon..kurasonnas..pakkasella loppuu heti..ollut 3 vuotiaasta asti jooooka kerta. Juottakaa yks ylinmääränen juoma,liikuttakaa ja peskää pyllyi;D Suvi ja Konsti

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: Uppi 
Päivämäärä:   5.12.25 20:49:03

Kokeile 5dl hankkijan raeleike turvotettuna isoon määrään vettä. Juota sillä. Tai mössö.

Jos oli kyse siitä, että bakteerikanta on sekaisin niin tämä yleensä auttaa.

Voit kokeilla myös B-vitamiinia.

Joillain auttaa oluthiiva, sekin on käytännössä B-vitamiini.

Heinän arvot näyttää ihan hyviltä.

Katso ettei ole ruokinnassa mitään ulostetta pehmentävää, kuten vehnää.

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: Ik 
Päivämäärä:   5.12.25 21:22:00

Älä muuta hirveesti mihe on tottunut. Usko eläinlääkäriä nyt vain:)

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: Hiekka 
Päivämäärä:   6.12.25 20:20:59

Meilläkään ei näkynyt kuvissa hiekkaa (kuvattu useammankin kerran), mutta silti nähty kuinka toistuvasti hevonen nuollut maata ja nieleskellyt sitä. Oli maha vetelänä. Luulen, että hiekkaa silti mennyt mahaan, mutta tulee kai kurasonnan mukana ulos. Joka talvi kurailu loppuu parissa päivässä kun maa jäätyy ja lunta sataa maan päälle. Eli kun heppa ei enää pääse maahan käsiksi.

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: Huoh 
Päivämäärä:   7.12.25 00:26:38

Madotus?

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: Peppi 
Päivämäärä:   7.12.25 01:39:21

Maitohappobakteeria voi antaa. Ainakin meillä se helpottaa vähän.

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: Progut 
Päivämäärä:   7.12.25 08:40:10

Kaverin hevosella auttoi Progut.

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   7.12.25 09:47:27

Vuodenaika niinkuin aina:D

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   7.12.25 10:16:24

Täällä näköjään joku kommentoi eri nimellä useaan kertaan samaa. Jos joku hevonen ripuloi joka ikinen syksy, niin kannattaa kuitenkin käydä tutkituttamassa. Joku voi vaan saada bakteerikantansa sekaisin, mutta joku onkin täys hiekkaa ja jollain suolistotulehdus.

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: hohhoijaa 
Päivämäärä:   7.12.25 10:21:13

Tää on just tätä kun täällä ihmiset niin toivoo ettei tulis pakkasia ja lunta jne. Sit hevoset ovat kuralla. Voi kun mä niin odotan talven pakkasia, lunta ja aurinkoa. Niin saanut tarpeeks tästä vesisateesta ja kurasta ja pimeydestä

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: Epp 
Päivämäärä:   7.12.25 10:57:24

Voi olla tälle hevoselle liian matala D-arvo

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: Happy horses 
Päivämäärä:   7.12.25 11:29:10

Meillä ei kyllä mitään ripulia ole syksyisin eikä muutenkaan. Se ripuli olla tyypillistä, mutta ei se mitään normaalia varmaankaan ole ? Meillä syövät hyvää heinää, ja heinää myös säkistä niin, että kuituja on monenlaisia ja monipuolisesti. Aika ajoin ja useinkin Cavalorin Vitaflor ja Cavalorin kivennäinen.

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: Laura 
Päivämäärä:   7.12.25 11:30:05

Meijän hevoset on enemmän ja vähemmän kuralla AINA tähän aikaan. Kelienmuutos yms. Kun kuivaa/pakastaa kurailu loppuu. Ollaan lisätty joka syksy oluthiivaa ja progut ruokintaan. Myös odelmaheinä ob helpottanut joillain.

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: Hullu kohta 
Päivämäärä:   7.12.25 13:25:14

Mun mielestä kenenkään ei kannata ottaa henkilökohtaisena epäonnistumisena sitä jos hevonen menee vetelälle syksyisin. Mulla on ollut hevosia 30 vuotta omassa tallissa. Ensimmäiset 20 vuotta mikään hevoseni ei ollut koskaan kuralla. Silloin olin sitä mieltä, että jotain pitää hoidossa, rehuissa tai olosuhteissa olla vialla jos hevonen pieree vettä. Viimeisen kymmenen vuoden aikana jotkut ovat välillä (yleensä syksyisin) olleet kuralla. Heiniä ja rehuja on vaihdettu tuloksetta. Kaikkea, siis ihan kaikkea, on kokeiltu. On iso mappi edellisten vuosien heinäanalyysejä joita vertailee pitkälle yöhön. Hevosta on tutkittu eri klinikoilla eikä mitään syytä kurailuun ole löytynyt. Eläinlääkärit ovat sanoneet, että älä ota tätä niin vakavasti niin kauan kun hevonen on iloinen, liikkuu hyvin ja näyttää hyvältä.

Mutta ei se silti hyvältä aina itsestä tunnu. Sitä käy mielessä miljoonaan kertaan läpi samat asiat (heinät, väkirehut, ruokinta-ajat, vesi, suola, lisäravinteet, madotus, karsinaolosuhteet, tarhaolosuhteet, liikunta, virikkeet, varusteet jne. jne.) eikä pääse jyvälle kurailun syystä. Jää katsomaan tuntikausiksi mitä hevonen tekee tarhassa, ei kai vaan se nuole siellä maata, ei kai vaan se syö siellä pudonneita lehtiä, ei kai vaan se juo lätäköstä vettä... Tilanne alkaa olemaan jo ihan naurettava (jollei itkettäisi), sitä tuntee itsensä ihan vainoharhaiseksi.

Tuntee olevansa huono eläimenomistaja jos ei taas varaa uutta aikaa klinikalle. Ja kun varaa ja kaikki käydään taas hevosessa läpi ties monettako kertaa niin ei sieltä mitään vastauksia saa -taaskaan. Kunnes sitten yhtenä päivänä, kun mielenterveys on jo lähes kaikonnut taivaanrantaan, hevonen paskoo täysin normaalia sontaa. Vaikka ei mitään muutoksia mihinkään ole tehty. Täysin yllättäen, kuin salama kirkkaalta taivaalta sonta on kiinteää. Kiitos luojalle!

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   7.12.25 13:41:09

Se meidän suolistotulehdustapaus ei juuri muuten oireillut kun kurapieruina joka syksy. Ratsastaessa oli kentällä ollut hidas "aina" ja maastossa juoksi mielellään kovaa. Eihän sitä tiedä kauanko vaiva sillä on ollut, mutta useamman vuoden omistaja oli tutkimuksia miettinyt ennen kuin toteutti. Tuolla myös kaviokuumetausta, joten kortisoni pois laskuista, mutta lääkevaihtoja on muitakin. Tämä siis vastauksena tuolla aiemmin kommentoineille.

Aloittajan tilanteessa, jos suolisto ja maha on tutkittu, lähtisin ehkä kokeilemaan eri heinää tai mahan toimintaa tukevia tuotteita, esim pellava tai maitohappobakteerit. Ja reipasta liikuntaa, että saa suolistoon liikettä.

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: Eikä 
Päivämäärä:   9.12.25 09:05:58

D arvo eli sulavuus liian matala. Oma menis ihan ripulille tuolla arvolla. D arvolla 625-640 oireeton.

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: jj 
Päivämäärä:   9.12.25 09:28:37

Sama vika, auttaa kun pakkaset tulee. Kaikki juurakot ja kasvit imuroidaan tarhan reunoilta kitusiin. Kun oli viikon maa jäässä välissä, rauhottu kurapieruilut. Mulla 2/4 on sellasia että kokoajan turpa maassa mussuttamassa kasveja, 2 sellasia ettei koskis pitkällä tikullakaan mihinkään mikä ei ole omassa heinäkaukalossa kuivassa. Arvaatte varmaan kummalla kaksikolla on kurapieruilua kokoajan. Hiekkakuvat puhtaat, silti ell ohjeella psylliumit syötetty varmuudeks koska pienet hiekat ei näy kuvissa varmuudella, madotukset ja matonäytteet puhtaat jne

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   9.12.25 10:00:19

Itse olen myös epäillyt että syy saattaa olla heinän sulavuudessa. Mutta toistaiseksi on vaan vaihtoehtoja toiseen huonoon, pääasiassa sokeriin ja sitäkään en halua.

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.12.25 06:33:42

Miksi nää ratsupuolen ongelmat on aina HIEKKA tai SUOLISTO TULEHDUS miksei voi katsoa peiliin oisko syyllinen siellä

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: Gold 
Päivämäärä:   10.12.25 07:24:50

Meijän talli tarjoo kosteaa kortista esikuivattua heinää joka haisee lietekaivolta... tallinpitäjä alko mäkättää että hyvää heinää se on...tallis n.18 hevoost.. 3 syö ahneuksissaan.. loput polkoo tätä skeidaa..

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: Gold 
Päivämäärä:   10.12.25 07:26:14

Ja kaikki hepat enemmän ja vähemmän kurapierulla..kaasuntuneita kellukkeita jotka potkii mahaansa..hyvää heinää kyllä

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: : 
Päivämäärä:   12.12.25 13:14:41

Meiltä löyty näillä oireilla vatsahaava

  Re: Mikä heppaa vaivaa / ripuli

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   12.12.25 14:07:03

Jos ei mahdollisuutta parempaan heinää, niin ala syöttää Racingin Hayline -pellettiä.

Melassileike myös hyvä mahalle ja suolistolle.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.