Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Greenline vai Hayline

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   25.11.25 07:46:43

Oletteko huomanneet eroa käytössä? Onko suositella vastaavaa tuotetta muulla merkillä?

  Re: Greenline vai Hayline

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   25.11.25 07:48:12

Onhan ne täysin 2 eri tuotetta, toinen heinää ja toinen sinimailasta. Riippuu kumpaa haluat syöttää.

  Re: Greenline vai Hayline

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   25.11.25 07:49:32

Mulla käytössä Hayline koska en uskalla antaa sinimailaspohjaista mahahaavataustaiselle. Hayline ainakin maistuu erittäin hyvin.

Hankkijalla on myös puhdas timoteipelletti nykyään.

  Re: Greenline vai Hayline

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.11.25 07:49:50

No noi ei kyllä ole yhtään samanlaiset tuotteet.

  Re: Greenline vai Hayline

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   25.11.25 07:52:28

En ole ollenkaan väittänyt että ne ovat samanlaiset tuotteet vaan kysyin millainen ero käytössä. Annetaan kuitenkin samaan asiaan eli täydentämään heinää. Kiinnostaa tuo timoteipelletti koska heinä on timotei-nurminataa.

  Re: Greenline vai Hayline

Lähettäjä: Nakki 
Päivämäärä:   25.11.25 08:17:19

Itse vaihdoin juuri Haylineen, kun hevonen vanhemmiten lakkasti sietämästä sinimailasta. SRV-taso on kutakuinkin sama molemmissa.

  Re: Greenline vai Hayline

Lähettäjä: Tähti 
Päivämäärä:   25.11.25 08:41:06

Se vaan että Haylinessakin on apilaa, mikä voi yhtälailla allergisoida kuin sinimailanenkin, kun ovat sukulaiskasveja. Tämä on iso iso miinus Racingin käyttämässä viherjauhossa. Toki ymmärrän, että apilalla saa kivasti nostettua sitä srv arvoa, mutta ikävämpi homma kun monelle ei sovi... moni varmaan myös syöttää luullen että sopii, mutta sitten jossain kohden rehu vaihdetaan, kun se ei sopinutkaan. Tai oireet jäävät niin pieniksi ja epämääräiseksi ettei sitä osata yhdistää tai edes ymmärretä.
Omani on ainakin apilalle niin pahasti allerginen ettei tulis mieleenikään syöttää.
Tämäkin söi joskus aiemmin Greenlinea ilman näkyviä ongelmia kunnes ne ongelmat alkoivat kasaantua ja tulla näkyviksi. Uusivat mahahaavat ja lopulta ymmärrettiin allergiaperäiseksi suolistotulehdukseksi (ei näkynyt suolistoultrassa).

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.