Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Hevospalvelut

Lähettäjä: Rousku 
Päivämäärä:   14.11.25 10:33:54

Minkälaisille palveluille teidän mielestä olisi tarvetta? Lähinnä mietin ratsastuskoulun näkökulmasta. Tuntuu että aika harva talli loppu kädessä tarjoaa esimerkiksi maastoilua tai ajo-opetusta.

  Re: Hevospalvelut

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   14.11.25 10:51:44

Tällä seudulla tuntuisi olevan kysyntää nuorten (ratsu)hevosten ajo-opetukselle. Meillä on omien ratsujen rinnalla pari ravihevosta ja useampi tuttu on kysellyt ajo-opetusta omille ratsuilleen, sekä varsoille että aikuisille hevosille. Tämän palvelun kyselijöillä ei vaan ole realistista käsitystä siitä kuinka paljon ajo-opetus vie aikaa ja että miksi on vaikeampaa opettaa aikuinen hevonen (tai aikuisen hevosen kokoinen käsittelemätön 2-3v pv-nuori) kuin 1v ravivarsa.

Toinen mille on selvästi kysyntää, on pienryhmätunnit. Täällä on yksi talli joka tarjoaa tunteja 3-4hlö ryhmissä ja joutuu myymään eioota kun paikat on täynnä.

Maastot myy vain, jos sää on hyvä, eli 85% vuodesta ne ei myy. Kesällä on liian kuuma, liian paljon ötököitä, sataa. Syksyllä sataa ja tuulee ja pohjat on huonot niin ei voi kuin kävellä. Talvella on huonot pohjat. Elämysmaastot turisteille myy hyvin pohjois-suomessa ruskan ja lumen aikaan, mutta hevosten pitää silloin olla ihan idioottivarmoja ja aloittelijaystävällisiä.

Tallipaikoissa nyt myy itsehoito, kimppahoito ym. ratkaisut joissa kustannuksia saa painettua alas tekemällä itse.

Hoitokurssit, oheisliikuntajutut, maastakäsittely ym. on asioita joiden perään asiakkaat aina kyselee mutta niistä ei haluta maksaa.

  Re: Hevospalvelut

Lähettäjä: Rousku 
Päivämäärä:   14.11.25 11:48:16

Meilläkin kyllä olisi tietoa ja taitoa tarjota ajo-opetusta, mutta harva siitäkään haluaa oikeasti maksaa. Meillä on kyllä varsin pomminvarmat hevoset ja hyvät maastot joissa pääsee jopa 2,5h lenkkejä. Pienryhmätunteja pidämmekkin, mutta kaikki ratsastajat häviää heti kun ei aurinko paista, kun meillä ei ole maneesia (vaikka kentällä voisikin hyvin mennä) Niin ja aloituksessa tosiaan meinasin ihmisten opettamista ajamaan! Meillä kun olisi tähän sopivia kilttejä hevosia (shettis ja suokki)

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.